Radiotermoliza zmian skórnych

Prawie każdy z nas posiada drobne niedoskonałości, które stanowią problem kosmetyczny, ale na tyle dyskretny, iż nie chcemy podjąć ryzyka, związanego z zabiegiem chirurgicznym. Dotychczas procedury, wykonywane w gabinetach kosmetycznych, nie stanowiły realnej alternatywy dla ostrza skalpela. Obecnie z pomocą przychodzi radiotermoliza, dzięki której w sposób nieinwazyjny można pozbyć się niechcianych zmian skórnych.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Prąd elektryczny wykorzystywany jest od dawna podczas operacji chirurgicznych, w celu ograniczenia krwawienia i zapewnienia optymalnej hemostazy. Dzięki użyciu specjalnych noży elektrochirurgicznych w bezpieczny sposób można ograniczyć utratę krwi i skrócić czas zabiegu. Pozwala to, dzięki zrezygnowaniu z zakładania czasochłonnych podwiązek naczyniowych, na skrócenie okresu znieczulenia i jego lepszą tolerancję przez pacjentów. 

Do niedawna właściwości koagulujące prądu elektrycznego wykorzystywane były wyłącznie w chirurgii. Obecnie, dzięki rozwojowi techniki możliwe jest ich zastosowanie w kosmetologii, dzięki czemu pacjenci mogą poddawać się bezinwazyjnym zabiegom w celu wyeliminowania drobnych niedoskonałości. Radiotermoliza to nowoczesna technologia, polegająca na wykorzystaniu prądu o częstotliwościach radiowych do zamykania pajączków naczyniowych – teleangiektazji, likwidowaniu włókniaków czy osuszaniu zmian trądzikowych. W trakcie zabiegu, po precyzyjnym przyłożeniu elektrod, dochodzi do zjawiska elektrokoagulacji termicznej. Metoda ta pozwala na szybkie i trwałe usunięcie drobnych zmian skórnych.

Jak wygląda zabieg radiotermolizy zmian skórnych?

Radiotermoliza zmian skórnych polega na zastosowaniu precyzyjnej elektrody igłowej, którą przykłada się na skórę wybranej okolicy. Następnie prąd o częstotliwości radiowej powoduje denaturację białek i osuszenie płynu tkankowego. Tym samym dochodzi do zamknięcia i uszczelnienia naczyń krwionośnych, w tym również tych patologicznych, na przykład teleangiektazji. Pojęciem tym określa się te kapilary, które znajdują się płytko pod skórą i przez nią prześwitują. W zależności od tego, czy jest to żyłka czy tętniczka, ma ona odpowiednio kolor sinoniebieski lub czerwony. Dzięki wykorzystaniu właściwości prądu elektrycznego do koagulacji tkanek, teleangiektazje znikają lub stają się mniej widoczne. Metoda ta cechuje się wysoką skutecznością, jednak w przypadku licznych lub głęboko umiejscowionych zmian, konieczna może być powtórna wizyta u kosmetologa.

Poza usuwaniem patologii naczyniowych, radiotermoliza znalazła zastosowanie w likwidowaniu włókniaków, żółtaków i zmian trądzikowych. W leczeniu tych patologii wykorzystywane są jej właściwości „elektro-osuszenia”. Polegają one na usunięciu płynu tkankowego w bezpośrednim sąsiedztwie przyłożonej elektrody. W przeciwieństwie do użycia skalpela, metoda ta jest bezkrwawa i nie powoduje powstawania obrzęków.

Radiotermoliza jest zabiegiem bezinwazyjnym i bezpiecznym. Skóra nie jest nakłuwana, a parametry urządzenia dobierane są indywidualnie w zależności od okolicy, głębokości i rozmiaru zmiany. Ponadto procedura jest całkowicie bezbolesna i trwa krótko. Pojedyncza zmiana usuwana jest w ciągu 2-5 sekund, a sama elektroda nie ulega nagrzaniu, co zapobiega oparzeniom. Po wyjściu z gabinetu skóra poddana radiotermolizie jest bardziej wrażliwa, ale nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Wystarczy przez kilka dni unikać opalania, sauny i czynników drażniących takich jak peeling, a w razie pieczenia lub świądu użyć kremu nawilżającego, który nie będzie zawierał alkoholu. Przeciwwskazaniami do zabiegu są ciąża i okres karmienia piersią, przyjmowanie antykoagulantów, poparzenie słoneczne oraz poważne choroby ogólnoustrojowe.

Cena pojedynczego zabiegu radiotermolizy zmian skórnych waha się od 200 do 300zł.

Źródła: Akita H. et al.., The clinical experience and efficacy of bipolar radiofrequency with fractional photothermolysis for aged Asian skin, Exp Dermatol. 2014:23 Suppl 1, 37-42; Sadick N. et al. Selective Electro-Thermolysis in Aesthetic Medicine: A Review, Lasers in Surgery and Medicine 2004:34, 91–97; Bitter P. et al., Report of a new technique for enhanced non-invasive skin rejuvenation using a dual mode pulsed light and radio-frequency energy source: selective radio-thermolysis, Journal of Cosmetic Dermatology, 2002:3 142-143

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Ola 7 lata temu

Zabieg z ogromnym powodzeniem zamknął moje naczynka. A nawet laser z nimi sobie nie poradził tylko popatrzył mi skórę. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Usuwanie popękanych naczynek falami radiowymi

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…