Rehabilitacja medyczna, fizjoterapia - blog Tourmedica.pl

Blog dla pacjentów z kategorii rehabilitacja medyczna, fizjoterapia z najciekawszymi informacjami na temat leczenia

System do reedukacji chodu G-EO System - co to jest?

Szwajcarski robot stacjonarny G-EO System to jedno z najnowocześniejszych dostępnych obecnie urządzeń do reedukacji chodu, czyli przywrócenia osobie rehabilitowanej możliwości samodzielnego przemieszczania się. Charakteryzuje się łatwością użycia, różnorodnością trybów treningowych i minimalnym ryzykiem urazu pacjenta. więcej »

Neurorehabilitacja ręki przy pomocy HandTutor - jak to działa

System HandTutor znajduje zastosowanie w przypadkach terapii niedowładu i ograniczonej sprawności ręki m.in. u osób po udarach, cierpiących na chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane lub po zabiegach ortopedyczno-chirurgicznych. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwalają na zwiększenie zakresu ruchomości dłoni, dokładności wykonywanych ruchów oraz ich szybkości więcej »

Pelvictrainer - urządzenie do treningu mięśni dna miednicy

Mięśnie dna miednicy pełnią w organizmie człowieka istotną funkcję - odpowiadają za utrzymywanie we właściwym położeniu narządów takich jak pęcherz moczowy, narządy rozrodcze, odbytnica oraz odbyt. Kiedy z biegiem lat dochodzi do utraty ich napięcia, pojawiają się objawy takie jak nietrzymanie moczu, zaburzenia erekcji czy nietrzymanie stolca. Są to dolegliwości, znacząco obniżające jakość życia dotkniętych nimi osób - dlatego konieczne jest wprowadzanie na rynek skutecznych i ogólnodostępnych metod ich leczenia. Jedną z bardzo nowoczesnych technik jest zastosowanie urządzenia Pelvictrainer. więcej »

Egzoszkielet HAL - co to jest

HAL-5 to jeden z najnowocześniejszych dostępnych obecnie egzoszkieletów medycznych, znajdujących zastosowanie w rehabilitacji powypadkowej oraz ułatwieniu poruszania się osobom starszym bądź cierpiącym na niedowład kończyn. Przy jego pomocy są one w stanie samodzielnie przemieszczać się niewielkim nakładem sił a nawet wykonywać prace domowe, nie narażając się na częste upadki. więcej »

HandTutor - innowacyjne narzędzie do ćwiczeń czynnych ręki

Drżenia, osłabienie siły mięśniowej oraz spadek zręczności dotyczące ręki mogą być skutkiem urazów, jak i schorzeń przewlekłych obejmujących kończynę górną czy ośrodkowy układ nerwowy. Zmniejszyć natężenie dolegliwości można poprzez wdrożenie u chorego fizjoterapii, której innowacyjną formę stanowi ta z wykorzystaniem HandTutor: urządzenia bezpiecznego oraz dającego informację o tym, czy ćwiczenia wykonywane są w prawidłowy sposób. więcej »

Rehabilitacja przy pomocy lokomatu

Lokomat jest to urządzenie, umożliwiające rehabilitację w warunkach dynamicznego odciążenia, które może być symetryczne lub asymetryczne. Lokomat jest dedykowany pacjentom ze schorzeniami neurologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona lub udar mózgu. Możliwość indywidualnego ustawiania parametrów ćwiczeń oraz dostosowania ortez do dużej grupy pacjentów sprawiają, że oczekiwania co do skuteczności terapii są duże. Zostało opublikowanych wiele prac naukowych, które udowadniają skuteczność rehabilitacji urządzeniem Lokomat. więcej »

Rehabilitacja przy pomocy egzoszkieletu

Gwałtowny w dzisiejszych czasach rozwój techniki i medycyny sprawił, że do nowoczesnego leczenia rehabilitacyjnego pacjentów wprowadza się tak nowoczesne urządzenia, jak egzoszkielety. Bionika, czyli interdyscyplinarna nauka zajmująca się adaptacją i łączeniem organizmów żywych z urządzeniami elektrycznymi i mechanicznymi, stanowić będzie prawdopodobnie przyszłość w procesie długoterminowej rehabilitacji i leczenia pacjentów. więcej »

Zmniejszenie ryzyka kontuzji sportowej plastrami (kinesiotaping)

Intensywne treningi sportowe nawet na poziomie amatorskim niosą ze sobą ryzyko kontuzji nadwyrężających mięśnie i stawy. Efektywną metodą łagodzenia ich objawów oraz przyśpieszenia rehabilitacji jest kinesiotaping, zwany też plastrowaniem dynamicznym. Odpowiednio naklejona, elastyczna taśma łagodzi bóle, zabezpiecza mięśnie przed przeciążeniem, poprawia ruchomość stawów i krążenie krwi. więcej »

Leczenie bólu kręgosłupa plastrami

Bóle kręgosłupa są plagą naszych czasów. Narzekają na nie zarówno osoby starsze, w średnim wieku, młodzież, osoby prowadzące siedzący tryb życia, sportowcy, a ostatnio nawet dzieci. Jedną z metod wspomagających uśmierzenie bólu jest plastrowanie dynamiczne, zwane Kinesiology Taping. więcej »

Jak działa kinesiotaping?

Kinesiologytaping, to metoda terapeutyczna popularna ostatnio nie tylko wśród sportowców, lecz coraz częściej stosowana u zwykłych pacjentów. Wyróżnia ją fakt, że działa 24 godziny na dobę, jest bezpieczna i całkowicie bezbolesna. więcej »