Rehabilitacja po operacji biodra

Całkowita lub częściowa wymiana stawu biodrowego, zwana endoprotezoplastyką lub alloplastyką, to częsty zabieg stosowany w chorobie zwyrodnieniowej biodra lub po złamaniach kości w tej okolicy. Po zabiegu dochodzi do osłabienia mięśni i zaburzenia wzorca chodu, dlatego rehabilitacja pooperacyjna jest niezwykle istotna.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.
W trakcie zabiegu składowe stawu biodrowego zostają zastąpione elementami sztucznymi. Tkanki zostają przecięte, a zniszczone fragmenty kości oczyszczone lub usunięte. Następnie implanty „nowego stawu” mocowane są w kości udowej i miedniczej oraz prawidłowo centrowane. Później lekarz po kolei zamyka wszystkie tkanki, a u pacjenta zaczyna się okres rekonwalescencji.

O rozpoczęciu rehabilitacji decyduje lekarz operujący. On również określa czas i możliwe obciążenie operowanego stawu, który uzależniony jest od przeprowadzonej metody zabiegowej oraz ogólnego stanu pacjenta. Program rehabilitacji jest indywidualnie dobierany do pacjenta, jego wieku, stanu oraz potrzeb.

Zastanawiasz się
nad
antykoncepcją

hormonalną?
Umów wizytę u ginekologa ze zniżką 75 zł
i porozmawiaj o tym ze specjalistą.

Ważne: Rehabilitacja po operacji biodra uzależniona jest od przeprowadzonej metody zabiegu oraz od ogólnego stanu pacjenta.

Przez firmę Biomet Polska Sp. z o.o. został wprowadzony program szybkiego powrotu do zdrowia po operacjach stawu kolanowego i biodrowego, Rapid Recovery, który jest dostępny w niektórych placówkach. W trakcie programu pacjent jest edukowany jak przygotować się do operacji, otrzymuje wsparcie oraz zestaw ćwiczeń fizjoterapeutycznych, które będzie wykonywał po zabiegu. Z pacjentami utrzymywany jest stały kontakt również po wyjściu ze szpitala.

 Wczesna rehabilitacja po endoprotezie biodra

Początkowo rehabilitacja koncentruje się na zmniejszeniu bólu, uzyskaniu mobilności w stawie biodrowym, poprawie elastyczności tkanek (szczególnie w okolicy blizny pooperacyjnej) oraz odbudowaniu siły mięśniowej, w szczególności mięśni pośladkowych, kulszowo-goleniowych i mięśnia czworogłowego. Badania przedstawione w Physical Medicine and Rehabilitation wykazały, że nadmiernie osłabione mięśnie odwodzące biodro są ryzykiem niestabilności i obluzowania protezy, a zaburzony wzorzec chodu może utrzymywać się przez wiele lat. Dlatego rehabilitacja po endoprotezoplastyce biodra jest bardzo ważna.

Warto wiedzieć: Rehabilitacja po endoprotezoplastyce stawu biodrowego skupia się na zmniejszeniu bólu, odbudowie tkanki mięśniowej oraz przywróceniu mobilności stawu biodrowego.

Na początku fizjoterapeuta uczy pacjenta funkcjonowania po operacji tak, aby chronić operowany staw biodrowy przed zwichnięciem. Pokazuje jak prawidłowo wstawać, siadać (krzesło/fotel musi być na tyle wysokie, aby biodra były wyżej niż kolana) oraz chodzić z pomocą kul lub balkonika, tak aby odpowiednio odciążyć staw biodrowy, nie zaburzając przy tym prawidłowego wzorca chodu. Po wymianie biodra zabronione jest nadmierne przywodzenie nogi, czyli takie ruchy jak łączenie nóg oraz zakładanie nogi na nogę.

Jak spać po endoprotezie stawu biodrowego?

W trakcie leżenia sugerowane jest ułożenie nogi w lekkim zgięciu w biodrze (np. przez położenie jej na poduszce) oraz odwiedzenie jej, dzięki umieszczeniu między nogami klina lub zwiniętego koca. Noga nie może leżeć skręcona, najlepiej jak palce stopy skierowane są do sufitu. Pacjent może spać na operowanej stronie, jeżeli jest to dla niego bezbolesne. Jeśli zaś śpi na drugiej stronie, pod nogą operowaną musi mieć wysoką poduszkę, klin lub koc, który będzie zapobiegał przywiedzeniu uda.

Jak leczyć ból po endoprotezie stawu biodrowego?

Terapią przeciwbólową jest delikatny masaż, krioterapia (chłodzenie stawu) oraz nalepienie specjalnych plastrów Kinegiology Tape w taki sposób, aby wspomagały wchłanianie obrzęku pooperacyjnego.

W celu zwiększenia mobilności w stawie stosowana jest szyna do ciągłego ruchu biernego (Continuous Passive Motion, CPM), ustawiana na określany czas i zakres ruchu. Stosowane są tzw. ćwiczenia w odciążeniu oraz ćwiczenia samowspomagane.

Uwaga: Zaraz po operacji biodra zabronione jest nadmierne przywodzenie nogi, czyli łączenie nóg oraz zakładanie nogi na nogę. Wskazane jest spanie z kocem lub poduszką między nogami oraz delikatny masaż mięśni stawu biodrowego.

Ćwiczenia po endoprotezie biodra

Po 4 do 6 tygodni pacjent powoli uczy się chodzenia i funkcjonowania bez kul. W dalszym ciągu powinien unikać kucania i ruchów skrętnych biodra. W trakcie ćwiczeń wzmacnia osłabione grupy mięśniowe ćwicząc z niewielkim obciążeniem oraz z taśmami elastycznymi. Wprowadzane są ćwiczenia propriocepcji, czyli czucia głębokiego, poprzez ćwiczenia na piłkach rehabilitacyjnych oraz trening na niestabilnym podłożu (na macie, na poduszkach sensomotorycznych). W późniejszym etapie wprowadzane są ćwiczenia funkcjonalne oraz dynamiczne.

Życie z endoprotezą stawu biodrowego

Celem rehabilitacji po endoprotezoplastyce biodra jest uzyskanie możliwie pełnej mobilności, stabilności i kontroli mięśniowej operowanej nogi. Mięśnie powinny być na tyle wzmocnione i wytrzymałe, aby dawały podporę i pewność ruchów w trakcie codziennego funkcjonowania i aktywności fizycznej. Badania przedstawione przez dr n.med. Magdalenę Wilk z Krakowskiego Centrum Rehabilitacji, potwierdziły, że rehabilitacja ruchowa po endoprotezie nawet u starszych pacjentów, obciążonych internistycznie przyniosła bardzo dobre rezultaty. A zdaniem pacjentów zapewniła im lepszą jakość dalszego życia, uwolniła od bólu i umożliwiła samodzielną lokomocję w ciągu następnych lat.

Źródła:

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (23)

Małgorzata 6 lata temu

Niestety, teraz szpitale wypisują po operacji w 5-tej dobie, a na oddział rehabilitacyjny można się najwcześniej załapać po kilku miesiącach. Ja znając termin operacji chciałam wykorzystać wcześniejsze skierowanie (po nieudanej artroskopii tegoż stawu biodrowego) i zostałam zapisana dopiero po 2,5 miesiącu od operacji. Ale zapobiegawczo załatwiłam sobie rehabilitację dochodzącą po 2 tygodniach i sanatorium z ZUS po miesiącu od zabiegu. A skierowanie, które teraz otrzymałam będę mogła spokojnie wykorzystać w "ustawowym" terminie - może być nawet pół roku po zabiegu. Bo jak w zeszłym roku realizowałam wszystko po kolei jak dostawałam skierowania to na pierwszą rehabilitację załapałam się po 4 miesiącach od i tak nieudanego zabiegu. Odpowiedz

Pele do Małgorzata 6 lata temu

Ja wyszedłem że szpitala po 3 dobie.i uważam że to jest ok. Odpowiedz

polka123 6 lata temu

Czy osobie po 70 roku życia należy się rehabilitacja po operacji biodra? Odpowiedz

Pele do polka123 6 lata temu

Jaka rehabilitacja proszę Pani. Samemu trzeba cwiczyc Odpowiedz

Joanna 5 lata temu

Jestem 2.5 tygodnia po operscji . Tydzień po operacji zaczęłam intensywną rehabilitację od 6 do 8 godzin dziennie. Po 5 dniach od rozpoczęcia rehabilitacji w domu chodzę bez kul. Bólu prawie nie odczuwam rana 7 cm 5 szwów goi sie dobrze. Od 4 doby po operacji śpię na boku w szpitalu powiedzieli żeby tylko poduszkę między nogi wsadzić. Odpowiedz

Pele 6 lata temu

Witam. Miałem operację wymiany całego biodra. Na 3 dzień wyszedłem że szpitala i nie mi nic nie mówi że mam chodzić na jakieś rehabilitację. Przecież to można wszystko robić samemu w domu.! Dostałem opis z ćwiczeniami i robię tylko jak kazali. Wydaje mi się że to wystarczy. Dziś jest 5 dzień po operacji a ja widzę duże efekty tego co robię i dużo również chodzę oczywiście o kulach. Jedynym problemem jest opuchlizna na nodze Ale to podobno normalne.pozdrawiam Was wszystkich i życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Odpowiedz

Witek do Pele 5 lata temu

jestem 5 tydzień po pelnej wymianie stawu biodrowego, czuje się b.dobrze. W pierwzych 2 tygodniach noga operowana puchła ale to wszystko przeszło. Obecnie chodzę na spacery o kulach, a w domu poruszam się swobodnie bez kul. Odpowiedz

Bożena 7 lata temu

Bożena Jestem 7 miesięcy po wszczepieniu endoprotezy w lewy staw biodrowy.W dzieciństwie przeszłam kilka operacji w związku z dysplazją tego stawu. Zaraz po operacji odbyłam trzytygodniową rehabilitację.Nadal się rehabilituję, gdyż moje chodzenie pozostawia wiele do życzenia. Lekarz mówi,że wymaga dłuższego czasu. Ja bardzo się niepokoję, bo chodzę gorzej jak przed operacją.Nic mnie nie boli, ale odczuwam taki dyskomfort podczas chodzenia.W czasie operacji wyrównano mi nogę i myślałam że problem z chodzeniem zniknie.Cały czas usprawniam mięsień pośrodkowy pośladkowy, który odpowiada za chodzenie.Ciekawa jestem czy ktoś miał podobny problem .Chętnie podzieliłabym się spostrzeżeniami. Odpowiedz

Bożena do Bożena 6 lata temu

Witam Panią...jestem 2 tygodnie po wstawieniu endoprotezy lewego biodra ...czuje się dobrze ćwiczę na własną rękę...może podpowie mi Pani jakie ćwiczenia wzmacniają mięsień pośladkowy...życzę dużo zdrowia ...będę wdzięczna za każdą radę...pozdrawiam Odpowiedz

Gertruda do Bożena 6 lata temu

cztery miesiące temu miałam również operację wstawienia endoprotezy lewego biodra, owszem niema bólu taki jak był przed operacją, zaczynam chodzić pomału bez kul. ale blizna po operacji czasami boli bardzo , rehabilituję się sama , masuję , jeżdżę na rowerku stacjonarnym. Ale nikt nie zaproponował mi żadnej rehabilitacji. Trzeba być bardzo wytrwałym w rehabilitowaniu się. Jeżeli ktoś ma takie dolegliwości z blizną to proszę podzielić się radą pozdrawiam

Adam do Bożena 6 lata temu

Ja jestem miesiąc po wszczepieniu endoprotezy i jest znacznie lepiej niż się spodziewałem. Znajomy z Warszawy miał taki sam zabieg u miejscowego lekarza i do dzisiaj ciężko to znosi. Lekarze bardzo mi pomagają nawet teraz, dzięki czemu coś mi się wydaje, że szybko wrócę do zdrowia ;)

Ewa 6 lata temu

Jak to wszystko czytam to płakać mi się chce. Moja mama miała operacje wszczepienia endoprorezy biodra w czerwcu 2016 r. Nie miala żadnej rehabilitacji. Jak byłam po pół roku na kontroli i zapytalam o rehabilitacje,to lekarz powiedzial ze nie potrzeba .Potem w pazdzierniku wyskoczyla jej gula i okazalo sie ze to martwe tkanki .Miala znowu operacje. Leżała 12 tygodni bez ruchu. Bo lekarz nie pozwolil chodzic. Wreszcie wyjeli mamie endoproteze i teraz leży. Lekarz tylko wypisal papier na rechabilitacje i już. A mają w szpitalu oddzial rechabilitacji na miejscu. Na zapisanie na domową rechabilitacje czekam pół roku i nic. Mama ma 79 lat.Zawsze była energiczna, a teraz leży. Tak się zastanawiałem czy można jeszcze raz wszczepic endoproteze. Mam żal do lekarza który nie zlecil rehabilitacji i nie miał takiego zamiar nawet..A mogłaby chodzić. Odpowiedz

Pele do Ewa 6 lata temu

Endoproteze można zakładać kilka razy na pewno tyko nie wiem jaki jest minimum czas po między . Życzę mamie szybkiego powrotu do zdrowia. Oczywiście można się samemu rechabilitowac a tylko na katrole co jakiś czas jeździć. Pozdrawiam Odpowiedz

Urszula 7 lata temu

w czerwcu 2016 r. wszczepiono mi endoprotezę stawu biodrowego. Ortopeda , specjalista doktor nauk medycznych , oświadczył mi , że po zabiegu rehabilitacji już nie stosuje się . Inny lekarz twierdzi, że jest konieczna. Pierwszy możliwy termin stawienia się przed lekarzem rehabilitantem to listopad 2016 r. Czy nie za późno ? Odpowiedz

Ewelina do Urszula 7 lata temu

I to jest lekarz...?! Rehabilitacja jest KONIECZNA, chociażby po to by wzmocnić siłę mięśniową po zabiegu i na " nowo" pacjenta nauczyć prawidłowego chodu! Radziłabym zmienić lekarza. Odpowiedz

swiecki45 do Urszula 7 lata temu

Ten dr. nauk medycznych to jakiś kompletny ignorant.Oczywiście że rehabilitacja po 5 miesiącach jest mocno spóźniona.Nie wiem po ilu,czytałem po 2-3 miesiącach dostaje się skierowanie na rehabilitację po szpitalną.Znając nasz NFZ trzeba liczyć na płatną fizjoterapię lub przynajmniej poszukaj zestawy ćwiczeń jeśli nietęgo u Ciebie z kasą. Odpowiedz

Pele do Urszula 6 lata temu

Pani Urszulo ja tez miałem ta sama operację co Pani. Tylko że w UK. Tutaj też się rechabilituje samemu w domu i to działa. Pozdrawiam Odpowiedz

mirosława Jędryczka 6 lata temu

Jestem po operacji wymiany stawu biodrowego,miałam pecha i złamałam biodro na terenie Niemiec i tam też mi wykonano ten zabieg ,Normalnie w w Niemczech wprost ze szpitala jedzie się trze tygodnie na rehabilitację ,Takie leczenie też zaproponowano mi ale,,niestety nasz NFZ refunduje tylko pobyt w szpitalu-rehabilitacji nie,Wróciłam do domu i od pani doktor -ortopeda-dowidziałam się ,że rehabilitacja jest mi nie potrzebna ,Mam sam wykonywać ćwiczenia ,Jak poprosiłam o zestaw ćwiczeń,niczego takiego nie otrzymałam jedynie ustny przekaz , ( ćwiczenia co wykonywałam w pierwszych dniach po zabiegu),Teraz już chodzę o kulach ,potrafię chodzić po schodach ale jest to zasługa niemieckich terapełtów,. Opisuję swoją historię bo mam porównanie stosunku do pacjenta w Niemczeh i petenta w Polsce,Wiem,że nie wszyscy lekarze są tacy sami ,ale mnie się to przytrafiło,Dziki bogu mó lekarz rodzinny jest prawdziwym lekarzem i to on mnie prowadzi przez te trudne dla mnie dni , Mirka z Nakła Odpowiedz

czasami77 do mirosława Jędryczka 6 lata temu

Witam, mam podobna sytuację. Mąż w Niemczech miał wypadek samochodowy i tam została przeprowadzona min operacja biodra. Proszę napisać czy koszty związane z operacją/ pobytem w szpitalu pokrywa w całości nasz NFZ? z góry dziękuję za odpowiedź. Odpowiedz

Grażyna 7 lata temu

Byłam operowana w czerwcu 2012r w Wałbrzychu. Po 3 dniach od operacji przewieziono mnie do drugiego szpitala gdzie odbyłam trzy tygodniową rehabilitację.Bardzo byłam i jestem zadowolona, bo w ten sposób szybko nauczyłam się chodzić poprawnie i pod opieką rehabilitantów dużo się dowiedziałam co można ,a co jest zabronione.A po dwóch miesiącach ZUS zafundował mi sanatorium. Teraz śmigam jak nastolatka,.także rehabilitacja jest bardzo ważna. Pozdrawiam. Odpowiedz

Dorota81 do Grażyna 6 lata temu

Witam. Mam mieć operację wymiany stawu biodrowego ale nie jestem gotowa psychicznie. Bardzo boję się że będę czuła dyskomfort który już będzie mi towarzyszył do końca a tego bym nie zniosla.Chciałabym porozmawiać z kimś kto już przez to przeszedł. Mam mnóstwo pytań. Czy warto?czy będę później mogła żyć i wszystko robić jak wcześniej? Odpowiedz

Ilona do Dorota81 6 lata temu

Warto! Po 3 latach nieustannego bólu od drugiej doby po operacji nic! Cudowny brak bólu a ćwiczenia po operacji nie są skomplikowane

Piksel7 do Dorota81 6 lata temu

Miałem ten sam dylemat, tym bardziej, że dolegliwości nie były duże. Ale lekarze namawiali mnie, że operacji i tak nie uniknę. Teraz jestem 6 tydzień po operacji i nie żałuję.

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Rehabilitacja po endoprotezoplastyce stawu biodrowego

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…