Rekonstrukcje piersi przy użyciu endoprotezy

Rekonstrukcję piersi wykonuje się najczęściej po mastektomii. Choć zabieg ten przynosi wiele korzyści, niewiele kobiet się na niego decyduje. Aby zwiększyć świadomość możliwości powrotu do pełnego zdrowia u pacjentek, które zachorowały na raka piersi organizuje się wiele inicjatyw, w tym obchodzony rokrocznie międzynarodowy dzień BRA DAY.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Nowotwory piersi u kobiet stanowią 22% ogólnej liczby zachorowań onkologicznych. Co roku wykrywa się około 15 tysięcy nowych przypadków raka piersi. Najczęściej chorują kobiety w wielu od 50. do 69 roku życia. Leczeniem z wyboru w przypadku nowotworów złośliwych gruczołu sutkowego jest usunięcie ogniska choroby. W początkowym stadium można przeprowadzić operację oszczędzającą, jednak w miarę rozwoju choroby zachodzi konieczność amputacji piersi. Rekonstrukcję piersi można przeprowadzić już w trakcie operacji usunięcia guza. Jeśli taka procedura nie jest możliwa, można ją wykonać nawet wiele lat po mastektomii.

Dzięki rekonstrukcjom kobiety mogą powrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Zabieg daje możliwość swobodnego poruszania się, uprawiania sportów i zapobiega dolegliwościom ze strony kręgosłupa wynikające z jego niesymetrycznego obciążenia. Warto pamiętać, że koszty leczenia onkologicznego, w tym wszczepienia implantów, pokrywane są przez NFZ. Niewiele jednak kobiet korzysta z takiej opcji. Rzeczniczka łódzkiego Szpitala im. Kopernika w Łodzi informuje, że w tamtym regionie rocznie wykonuje się około 500 zabiegów mastektomii, natomiast na zabiegi rekonstrukcji decyduje się jedynie około 50 kobiet. Zgodnie z Ogólnopolskim Informatorem o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne nie ma kolejek na leczenie raka piersi, zatem podjęcie leczenia zależy jedynie od woli pacjentki.

Metoda i termin rekonstrukcji piersi ustalany jest wspólnie przez lekarza i pacjentkę w oparciu o przebieg choroby oraz planowany sposób leczenia. Implanty stanowią jedną z opcji rekonstrukcji i można je łączyć z innymi, np. przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej, co jest polecane u pacjentek z dużym odczynem popromiennym, dużą resekcją skóry podczas usunięcia guza, licznymi bliznami lub niewystarczającymi warunkami anatomicznymi. Jeśli zabieg rekonstrukcji przeprowadzany jest jednoczasowo, wystarczy wszczepić odpowiednio dobraną protezę silikonową. W zabiegach odroczonych przeprowadza się rekonstrukcję dwuetapową.

Procedura jednoetapowa jest bardziej korzystna u pacjentek z mniejszymi piersiami bez objawów opadania biustu. Wielu lekarzy uważa jednak, że procedura dwuetapowa daje lepsze efekty. W pierwszym etapie chirurg umieszcza ekspander pod mięśniem piersiowym większym i mięśniem zębatym przednim. Przez kolejnych kilka tygodni ekspander stopniowo wypełnia się płynem tak, aby jego objętość była o 20-30% większa od objętości docelowej, a następnie czeka kolejne 2-3 miesiące, aby rozciągnięte tkanki dopasowały się do nowych warunków. W czasie adaptacji tkanek pacjentka może przechodzić chemioterapię. Wymiana ekspandera na protezę wymaga przejścia kolejnego zabiegu operacyjnego. Podstawą wyboru rodzaju implantów jest dopasowanie kształtu i wielkości do kobiecej sylwetki. Objętość protezy dobiera się tak, aby zapewnić symetrię obu piersi.

Zabiegi rekonstrukcji piersi przeprowadza wiele ośrodków chirurgii onkologicznej specjalizujących się w leczeniu nowotworów piersi. Procedury takie jak wszczepienie protezy lub ekspandoprotezy piersiowej, wszczepienie ekspandera oraz jego wymiana na protezę znajdują się w Wykazie Świadczeń Gwarantowanych ogłaszanym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Zabiegi takie oferują również prywatne kliniki chirurgii plastycznej, jednak korzystając z usług prywatnych pacjentki same muszą pokrywać koszty leczenia. W Klinice Chirurgii Plastycznej NZOZ EUROKLINIKA rekonstrukcja piersi po amputacji z wykorzystaniem implantów kosztuje od 8 do 11 tys. złotych.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Rekonstrukcja piersi przy użyciu endoprotezy / implantu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 57

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…