Rezonans magnetyczny całego ciała

Rezonans magnetyczny całego ciała jest szybką i bezpieczną metodą diagnostyczną, umożliwiającą zobrazowanie struktur organizmu, wykrycie ewentualnych zmian chorobowych oraz monitorowanie procesu leczenia. Dzięki swojej dokładności i nieinwazyjności technika ta odgrywa coraz bardziej istotną rolę w rozpoznawaniu i terapii schorzeń.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

MRI (Magnetic Resonance Imaging) jest metodą wykorzystującą bezpieczne dla zdrowia pole magnetyczne. Pole to jest wysyłane do tkanek, gdzie dochodzi do jego interakcji z atomami wodoru, wchodzącego w skład związków chemicznych komórek organizmu. Następnie sygnał jest odbierany przez odpowiednie detektory i przetwarzany na użyteczne diagnostycznie odwzorowanie na ekranie komputera. Dzięki postępowi technicznemu i informatycznemu, uzyskiwane obrazy są coraz dokładniejsze i dostarczają lekarzowi dokładnych informacji o stanie danego narządu czy tkanki.

Rozwój techniki diagnozowania metodą rezonansu magnetycznego zapoczątkowany był na początku lat 70. XX wieku przez Amerykanina Paul'a Christian'a Lauterbur'a. Na pierwszy użyteczny diagnostycznie obraz trzeba było jednak czekać blisko 10 lat, kiedy to szkocki zespół znalazł u pacjenta guza wątroby, zapoczątkowując w ten sposób dynamiczny rozwój nowej metody. W latach 80. powstał również pierwszy aparat używany do badania rezonansowego całego ciała.

Badania nad nową techniką obrazowania zostały zwieńczone Nagrodą Nobla, przyznaną w 2003 roku Paulowi Christianowi Lauterburowi oraz profesorowi fizyki Sir Peterowi Mansfieldowi. Współcześnie diagnostyka metodą rezonansu magnetycznego zyskuje na znaczeniu i z całą pewnością będzie w przyszłości odgrywała istotną rolę w wykrywaniu i leczeniu wielu chorób.

Rezonans magnetyczny całego ciała

W przypadku rezonansu magnetycznego całego ciała (WHMRI - Whole-Body MRI) w krótkim czasie możliwe jest odwzorowanie tkanek całego organizmu, od głowy, przez klatkę piersiową, jamę brzuszną oraz miednicę, aż po kończyny. Dzięki tak szerokiemu zakresowi struktur objętych badaniem, rezonans magnetyczny całego ciała pozwala na ogólną ocenę stanu zdrowia pacjenta, umożliwiając wstępne rozpoznanie potencjalnych nieprawidłowości. WHMRI umożliwia wykrycie zmian w obrębie układu kostno-stawowego oraz mięśniowego (deformacje, nieprawidłowości naczyniowe). Ponadto, ułatwia ocenę stanu narządów osłoniętych przez struktury kostne (np. serca czy mózgu) i diagnozowanie takich zmian chorobowych jak zapalenie, niedokrwienie, wady wrodzone, udary, zaburzenia metaboliczne. Rezonans magnetyczny całego ciała swoim zakresem obejmuje również badanie narządów jamy brzusznej, np. wątroby i nerek, dając możliwość wczesnego wykrycia guzów czy zapaleń. WHMRI odgrywa również istotną rolę w diagnostyce dzieci i kobiet w ciąży, ze względu na zastosowanie bezpiecznego pola magnetycznego zamiast promieniowania jonizującego.

Nie sposób również przecenić roli tego badania w ocenie schorzeń wielonarządowych, obejmujących znaczny obszar organizmu, w których diagnostyka całościowa pacjenta jest istotna dla podejmowanych potem czynności terapeutycznych. W przypadku wykrycia nieprawidłowości w badaniu WHMRI możliwe jest dodatkowe badanie z użyciem rezonansu magnetycznego, tym razem bardziej szczegółowe i obejmujące jedynie obszar zmieniony chorobowo.

Źródła: Magnetic Resonance Imaging, Mr Richard McIntyre, Prof Stacy Goergen, insideradiology.com.au; MRI, Dr Jeremy Jones et al.; Whole-Body MR Imaging in Children, Govind B. Chavhan, MD and Paul S. Babyn, MDCM, FRCPC

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (2)

Maria 7 lata temu

W czasie badania rezonansem zachecam do modlitwy chocby za sprawujacych to badanie a nie tylko narzekoc i myslec tylko o sobie Maria Odpowiedz

Tomasz 7 lata temu

Zgadza sie. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Rezonans magnetyczny całego ciała

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…