Rodzaje implantów stomatologicznych

Implanty stomatologiczne są niezwykle cennym odkryciem współczesnej stomatologii. Pozwalają nie tylko uzupełnić braki w uzębieniu - zastosowanie znajdują również w ortodoncji (czasowe implanty pozwalają skorygować zgryz) czy jako mocowanie dla wyjmowanych protez zębowych. W zależności od potrzeb danego pacjenta, indywidualnie dobierany jest odpowiedni typ wszczepianych struktur.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Implanty stomatologiczne podobne do tych, jakie są znane obecnie, zaczęły pojawiać się około 1970 roku. Ze względu na ich trwałość oraz wysoki stopień odwzorowywania funkcji zębów naturalnych, uznaje się je za jeden z większych postępów na rynku dentystycznym ostatnich dekad. W zależności od przyczyny utraty zębów, stanu pozostałych struktur jamy ustnej oraz jakości tkanki kostnej szczęki i żuchwy różne są potrzeby pacjentów odnośnie implantów - zaspokojone mogą być one dzięki różnorodności dostępnych na rynku ich postaci.

Rodzaje implantów zębowych

Pierwszą cechą, podług której można podzielić zastępcze korzenie zębowe, jest głębokość ich umieszczenia. Obecnie najpopularniejsze są implanty śródkostne, które mocuje się w obrębie kości budującej szczękę czy żuchwę. Zazwyczaj proces wszczepiania przebiega dwuetapowo: początkowo umieszcza się wszczep w określonym miejscu, po czym dochodzi do zszycia otaczającego dziąsła. Po upływie kilku (3 do 6) miesięcy, podczas których mają miejsce procesy integracji z tkankami własnymi pacjentami, implant jest wyłaniany, a na jego szczycie zakładany jest łącznik służący do ulokowania tam korony zębowej.

Implanty stomatologiczne podokostnowe

Innym rodzajem implantów są implanty podokostnowe, mocowane bardziej płytko niż poprzednie. Umiejscawia się je bezpośrednio pod dziąsłem, stykając jedynie z zewnętrzną częścią kości. W tym przypadku zazwyczaj przeprowadza się procedurę jednoetapową, w której wierzchołek implantu pozostaje na zewnątrz przez cały czas (tutaj jednak także dopiero po wygojeniu rany mocowane są korony). Stanowią one alternatywę dla tych pacjentów, których kości cechują się małą gęstością i niemożliwe jest osadzenie u nich implantów śródkostnych. Obecnie jednak znaczenie tego typu struktur maleje ze względu na gorszą, w odniesieniu do pierwszych opisanych, wytrzymałość.

Warto wiedzieć: Sztuczne korzenie cechują się różnymi kształtami: dostępne na rynku są formy o wyglądzie śrub, cylindrów, spiral oraz o jeszcze innych, bardziej urozmaiconych geometrycznie kształtach.

Podział implantów ze względu na rozmiar

Podziału implantów stomatologicznych można dokonać również za względu na rozmiar wszczepianych struktur. Typowe implanty zębowe mają około 3,5 do 4,2 milimetra średnicy, jednak istnieją też formy większe, które osiągają wymiar 6 mm. Wybór rozmiaru zależy od okolicy, w której zęby mają zostać odtworzone - mniejsze stosowane są do odbudowy uzębienia przedniej części jamy ustnej, większe z kolei zastępują korzenie zębów przedtrzonowych i trzonowych. Czasami układ korzeni obecnych u pacjenta naturalnych zębów jest taki, że pozostaje niewiele przestrzeni do ewentualnego ulokowania implantu - stosowane są wtedy formy jeszcze mniejsze, mające wymiary od 2 do 3,5 mm.

Poszczególne rodzaje implantów różnią się między sobą również materiałem, z którego są wykonane (najpopularniejsze są tytanowe) oraz substancją pokrywającą ich powierzchnię (używane są m.in. różne biomateriały, plazma tlenku tytanu).

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Implantologia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 18

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…