Rodzaje implantów stomatologicznych

Rodzaje implantów stomatologicznych

Implanty stomatologiczne są niezwykle cennym odkryciem współczesnej stomatologii. Pozwalają nie tylko odbudować tak ważny w kontaktach międzyludzkich uśmiech, znajdują zastosowanie również w ortodoncji (czasowe implanty pozwalają skorygować zgryz) czy jako mocowanie dla wyjmowanych protez zębowych. W zależności od potrzeb danego pacjenta, indywidualnie dobierany jest odpowiedni typ wszczepianych struktur.

Implanty stomatologiczne podobne do tych, jakie są znane obecnie, zaczęły pojawiać się w świecie medycznym około 1970 roku. Ze względu na ich trwałość oraz wysoki stopień odwzorowywania funkcji zębów naturalnych, uznawać je można za jeden z większych postępów na rynku dentystycznym ostatnich dekad. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

W zależności od przyczyny utraty zębów, stanu pozostałych struktur jamy ustnej oraz jakości tkanki kostnej szczęki i żuchwy różne są potrzeby pacjentów odnośnie implantów - zaspokojone mogą być one dzięki różnorodności dostępnych na rynku ich postaci.

Implanty stomatologiczne: czym różnią się od siebie poszczególne ich typy?

Pierwszą cechą, według której można podzielić zastępcze korzenie zębowe jest miejsce (głębokość) ich umieszczenia. Obecnie najpopularniejsze są implanty śródkostne, które mocowane są w obrębie kości budującej szczękę czy żuchwę. Zazwyczaj proces wszczepiania przebiega dwuetapowo: początkowo umieszcza się wszczep w określonym miejscu, po czym dochodzi do zszycia otaczającego dziąsła. Po upływie kilku (około 3 do 6) miesięcy, podczas których mają miejsce procesy integracji z tkankami własnymi pacjentami, implant jest wyłaniany, a na jego szczycie zakładany jest łącznik służący do ulokowania tam korony zębowej.

Inny typ stanowią implanty podokostnowe, mocowane znacznie powierzchowniej niż poprzednie, bowiem umiejscawiane są one bezpośrednio pod dziąsłem, stykając się jedynie z zewnętrzną częścią kości. W tym przypadku zazwyczaj przeprowadza się procedurę jednoetapową, w której wierzchołek implantu pozostaje na zewnątrz przez cały czas (tutaj jednak także dopiero po wygojeniu rany mocowane są korony). Stanowią one alternatywę dla tych pacjentów, których kości cechują się małą gęstością i niemożliwe jest osadzenie u nich implantów śródkostnych. Obecnie jednak znaczenie tego typu struktur maleje ze względu na gorszą, w odniesieniu do pierwszych opisanych, wytrzymałość.

Sztuczne korzenie cechują się różnymi kształtami: dostępne na rynku są formy o wyglądzie śrub, cylindrów, spiral oraz o jeszcze innych, bardziej urozmaiconych geometrycznie kształtach.

Podziału implantów stomatologicznych można dokonać również za względu na rozmiar wszczepianych struktur. Typowe implanty zębowe mają około 3,5 do 4,2 milimetra średnicy, jednak istnieją też formy większe, które osiągają wymiar 6 mm. Wybór rozmiaru zależy od okolicy, w której zęby mają zostać odtworzone - mniejsze stosowane są do odbudowy uzębienia przedniej części jamy ustnej, większe z kolei zastępują korzenie zębów przedtrzonowych i trzonowych. Czasami układ korzeni obecnych u pacjenta naturalnych zębów jest taki, że pozostaje niewiele przestrzeni do ewentualnego ulokowania implantu - stosowane są wtedy formy jeszcze mniejsze, mające wymiary od 2 do 3,5 mm.

Poszczególne typy implantów stomatologicznych różnią się między sobą również materiałem, z którego są wykonane (najpopularniejsze są tytanowe) oraz substancją pokrywającą ich powierzchnię (używane są m.in. różne biomateriały, plazma tlenku tytanu).

Jeżeli tylko pacjent będzie przestrzegał zaleceń (m.in. odnośnie zaprzestania palenia i właściwej, codziennej higieny jamy ustnej) implant stomatologiczny może stanowić rozwiązanie na dekady: według portalu yourdentistryguide.com, ich trwałość może wynosić nawet 40 lat.

Implanty stomatologiczne
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.yourdentistryguide.com; www.perio.org; www.aaid-implant.org; www.dentalimplants.com

Dodaj komentarz

Implanty - nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Implanty - nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Implanty stomatologiczne to przełomowa technologia umożliwiająca pacjentom odzyskanie zdrowego i pięknego uśmiechu o naturalnym wyglądzie. Mogą stanowić podstawę pojedynczego zęba, jak również bazę dla kompleksowego uzupełnienia... więcej »

Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym

Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym

Implanty zębowe to nowoczesne uzupełnienia protetyczne, coraz powszechniej stosowane w stomatologii do odtwarzania ubytków zębowych. Pozwalają odzyskać piękny, pełny uśmiech nie tylko osobom, które utraciły jeden ząb: z zastosowaniem... więcej »

Implanty: nowe, lepsze zęby?

Implanty: nowe, lepsze zęby?

Piękny uśmiech to przede wszystkim uśmiech kompletny. Żadne wady uzębienia nie rzutują tak bardzo na nasz wygląd jak braki zębowe: zęby mogą mieć różne odcienie, nie muszą też być idealnie równe i proste, najważniejsze jednak, by podczas... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.