SCHUDNIJ ZDROWO z Tourmedica! - kliknij i umów darmową konsultację z dietetykiem Naturhouse

Rodzaje łysienia u kobiet i przyczyny ich powstawania

Rodzaje łysienia u kobiet i przyczyny ich powstawania

American Hair Loss Association podaje, że kobiety stanowią nawet 40% osób zmagających się z problemem wypadania wlosów. Niektóre przyczyny tego stanu łatwo jest wyeliminować, trudniej jest z głównym winowajcą - testosteronem. Część przypadków schorzenia jest ciężka do wyjaśnienia, badania nad ich patogenezą wciąż trwają.

Utrata włosów występować może w wielu różnych stanach, takich jak nieodpowiednia dieta czy niedożywienie, wraz z różnymi chorobami (toczeń rumieniowaty układowy, grzybice), przy zatruciach m.in. rtęcią, talem oraz na skutek przyjmowania niektórych leków, jak np. środki zapobiegające krzepnięciu krwi czy cytostatyki (środki przeciwnowotworowe). 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

U kobiet na proces łysienia najsilniejszy wpływ mają zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Łysienie u kobiet

Łysienie androgenowe (alopecia androgenetica) to najczęstsza przyczyna utraty włosów wśród kobiet. Najistotniejszą rolę w patogenezie odgrywa nadmiar męskich hormonów płciowych - androgenów. Wzrost ich poziomu wynika albo z czynników genetycznych i ich nieodpowiedniej produkcji w organizmie, może być też efektem stosowaniu leków (czy to samych androgenów, czy też progestagenów, mogących być przekształconymi do hormonów typowych dla mężczyzn). W tym przypadku początkowo włosy stają się cieńsze, zauważalna jest ich gorsza kondycja. Obraz kliniczny zazwyczaj obejmuje przerzedzenie obecne na środku głowy, włosy w obrębie czoła zwykle są zachowane. Typowo problem pojawia się u kobiet po ukończeniu przez nie 30. roku życia, wystąpić może jednak wcześniej. Związek z wiekiem polega na tym, że wraz z upływem czasu (zwłaszcza gdy dojdzie do okresu menopauzy) w żeńskim organizmie mniej jest właściwych dla tej płci hormonów, a wzrostowi ulega poziom substancji charakterystycznych dla mężczyzn.

Formą zaliczaną do wyżej opisanej kategorii jest odmiana rozlana (alopecia diffusa), w której proces utraty włosów dotyczy w podobnych proporcjach całej okolicy skóry głowy. Męskie hormony w tym wypadku odgrywają mniejszą rolę - ich stężenie tutaj ewentualnie nieznacznie odbiega od normy.

Procesy patologiczne zaangażowane w rozwój kolejnej postaci, to jest łysienia plackowatego (alopecia areata) aktualnie nie są jeszcze dokładnie znane. Sugeruje się, że jest to jedna z chorób autoimmunizacyjnych (jednostek, podczas których układ odpornościowy gospodarza zaczyna atakować własne komórki). Potwierdzać tę teorię miałby fakt, że w obrębie mieszków włosowych w przebiegu łysienia plackowatego obecne są nacieki zapalne złożone głównie z limfocytów T. Pozostaje wiele do wyjaśnienia, ciekawym jest, że na wystąpienie schorzenia ma wpływ psychika - objawy mogą się bowiem pojawiać po narażeniu na czynnik silnie stresogenny.

Ogniska wyłysienia powstają nagle, bywają rozmaitej wielkości i kształtu. Skóra pozbawiona włosów jest niezmieniona, stan ten utrzymuje się przez różny okres, włosy później samoistnie odrastają (zajmuje to kilka, czasem kilkanaście miesięcy). Podtypami choroby są:

  • łysienie plackowate uogólnione (alopecia totalis): poza skórą głowy,  włosy wypadają z innych okolic ciała, takich jak brwi, rzęsy i inne;
  • łysienie złośliwe (alopecia maligna): ta diagnoza stawiana wtedy, gdy w obrębie ognisk chorobowych włosy już nie odrastają.

Utrata włosów nie stanowi wyłącznie problemu kosmetycznego - obniża też w znaczny sposób jakość życia, czego dowiodły badania naukowe z 2015 r. Ocenie podlegał wpływ defektu na funkcjonowanie czarnoskórych kobiet. Okazało się, że panie dotknięte zaburzeniem posiadały niższą samoocenę, do tego cechowały się zwiększoną drażliwością. Takie publikacje dowodzą, że problem jest poważny i należy starać się w miarę możliwości go wyleczyć.

Przeszczep włosów FUE u kobiet
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.nlm.nih.gov; www.americanhairloss.org; www.allopeciaonline.org.uk , "Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową", S. Jabłońska, S. Majewski, wyd. PZWL, Warszawa 2005, Dlova NC et al., "Quality of life in South African Black women with alopecia: a pilot study", International Journal of Dermatology, 2015 Nov 6. doi: 10.1111/ijd.13042

Dodaj komentarz

Przeszczep włosów FUE u kobiet

Przeszczep włosów FUE u kobiet

Łysienie dotyka nie tylko mężczyzn - zdarza się również u kobiet. Dla pań jest to problem o wiele bardziej dotkliwy niż dla panów, gdyż bujne loki są elementem kobiecej urody. Utrata włosów jest więc nie tylko problemem medycznym, ale... więcej »

Transplantacja włosów u kobiet

Transplantacja włosów u kobiet

Piękne, gęste i błyszczące włosy stanowią prawdziwą ozdobę kobiety. Co jednak w sytuacji, gdy owe włosy zaczynają się gwałtownie przerzedzać, gdy na głowie pojawiają się prześwity? To traumatyczne przeżycie, ponieważ dla większości... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.