Łysienie u kobiet - przyczyny, rodzaje i leczenie

Łysienie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet, jednak szacuje się, że panie stanowią nawet 40% osób zgłaszających się do lekarzy z nadmiernym wypadaniem włosów. Zakola u kobiet często są powodem wstydu i kompleksów - na szczęście temu problemowi można zaradzić! Poniżej opisujemy przyczyny, jak również wybrane metody leczenia łysienia kobiet.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn to symptom braku równowagi w organizmie - może to dotyczyć zarówno nieprawidłowego stężenia niektórych hormonów, niedoboru żelaza w diecie czy zaburzeń na tle autoimmunologicznym. Przyczyn łysienia jest naprawdę wiele, dlatego tak ważne jest, aby ustalić, dlaczego włosy wypadają nadmiernie. W zdecydowanej większości przypadków dopiero terapia przyczynowa jest w stanie trwale pozbyć się łysienia i jego przykrych objawów.

Rodzaje łysienia u kobiet

Nadmierne wypadanie włosów u kobiet może być skutkiem stresu, niedoborów żywieniowych czy przyjmowania niektórych leków. Wówczas mówimy o łysieniu telogenowym. W jego przebiegu mieszki włosowe nie ulegają uszkodzeniu, a odpowiednia terapia jest w stanie doprowadzić do szybkiego odrośnięcia utraconych kosmyków.

Włosy odrastają także w przypadku łysienia plackowatego u kobiet, choć niestety choroba ta lubi nawracać i nie można wyleczyć jej raz na zawsze. Przyczyny jej rozwoju nie są do końca poznane, jednak zwykle mówi się o połączeniu predyspozycji genetycznych z silnym stresem. Autoimmunologiczne podłoże choroby potwierdza fakt, iż w obrębie mieszków włosowych w przebiegu łysienia plackowatego obecne są nacieki zapalne złożone głównie z limfocytów T. 

Ogniska wyłysienia powstają nagle, bywają rozmaitej wielkości i kształtu (choć zwykle są owalne). Choroba pozostawiona sama sobie przez dłuższy czas może sprawić, że włosy przestaną odrastać, dlatego na powodzenie terapii w łysieniu plackowatym u kobiet wpływ ma m.in. szybka reakcja ze strony pacjentki.

Łysienie androgenowe u kobiet

Łysienie androgenowe to jedna z najczęstszych przyczyn utraty włosów wśród kobiet. Najistotniejszą rolę w patogenezie odgrywa tu nadmiar męskich hormonów płciowych, czyli androgenów. Wzrost ich poziomu wynika albo z czynników genetycznych i ich nieodpowiedniej produkcji w organizmie, może być też efektem stosowania niektórych leków. Charakterystyczne dla łysienia androgenowego jest to, że włosy z początku stają się cieńsze, a ich kondycja ulega pogorszeniu. Przerzedzenie dotyczy zwykle środka głowy, a włosy w obrębie czoła zostają zachowane.

Przyczyny łysienia u kobiet - a może to PCOS?

Problem łysienia androgenowego damskiego zwykle pojawia się wraz z wiekiem, choć może dotyczyć także dwudziestokilkuletnich kobiet, u których zdiagnozowano zespół policystycznych jajników (PCOS). Długo nieleczone lub źle zdiagnozowane androgenowe wypadanie włosów, może miejscami doprowadzić do trwałej utraty owłosienia, dlatego tak ważne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza. Oprócz łysienia, panie powinny zaalarmować także dodatkowe symptomy, takie jak np.:

  • trądzik,
  • przetłuszczające się włosy,
  • hirsutyzm (nadmierne owłosienie w miejscach takich, jak broda),
  • tycie w okolicy brzucha bez powodu.

Leczenie łysienia u kobiet

Metoda leczenia łysienia kobiet powinna być dobrana w zależności od rodzaju i przyczyny utraty włosów, a także stopnia zaawansowania choroby. W przypadku zaburzeń hormonalnych niezbędna będzie terapia endokrynologiczna, zaś w sytuacji anemii - suplementacja żelaza.

  • FUE,
  • FUT,

Poszczególne sposoby różnią się od siebie przede wszystkim sposobem i jednorazową liczbą pobranych mieszków do przeszczepu, jednak ogólna zasada zabiegu sprowadza się do pobrania graftów z owłosionych miejsc i ich przeniesienia w miejsca objęte łysieniem. W przypadku metod FUE, mieszki włosowe pozyskuje się ze skóry głowy.

Mikropigmentacja skóry głowy

Panie, które nie są zdecydowane poddać się zabiegowi przeszczepienia włosów, mogą skorzystać z zabiegu, nazywanego mikropigmentacją, czyli zabiegu HFS (Hair Follicle Simulation). Polega on na wprowadzeniu w naskórek specjalnych, nieorganicznych pigmentów, uzyskiwanych z minerałów. Są one bezpieczne dla ludzkiego organizmu i nie pociągają za sobą ryzyka reakcji uczuleniowych. Metodę tę częściej poleca się jednak mężczyznom, ponieważ daje ona efekt krótko przystrzyżonych włosów, jednak w przypadku kobiet może dać wrażenie zagęszczonych włosów.

Zabiegi przeszczepiania włosów wykonywane są w znieczuleniu miejscowym - w trybie ambulatoryjnym. Warto przy tym pamiętać, że procedura sama w sobie nie leczy przyczyny wypadania włosów. W przypadku wystąpienia problemu łysienia warto zatem poddać się kompleksowej diagnostyce w celu wykrycia i leczenia ewentualnych schorzeń odpowiedzialnych za utratę włosów.

Źródła:


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Przeszczep włosów FUE u kobiet

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 79

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…