Rodzaje nowotworów powiek

Nowotwory powiek, choć występują stosunkowo rzadko, stanowią poważne zagrożenie – przy braku leczenia, w zaawansowanych postaciach może dojść do zajęcia gałki ocznej wraz z okolicznymi strukturami i konieczności ich usunięcia. W obrębie tego typu schorzeń aparatu ochronnego oka występują zarówno zmiany łagodne, jak i złośliwe.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Wyróżnia się kilka objawów, które powinny skłonić chorego do wizyty u lekarza: zmiana wyglądu skóry w okolicy oka, obrzęk powieki czy pojawienie się nowej, zabarwionej i rozrastającej się struktury. Alarmujące są wypadanie rzęs, przewlekłe zapalenie kącika powieki po jednej stronie oraz występowanie niegojących się owrzodzeń, ponieważ takie symptomy sugerują złośliwość zmiany.

Znane są czynniki ryzyka rozwoju nowotworu, niektóre z nich to:

  • nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne
  • wiek powyżej 50. lat
  • promieniowanie jonizujące
  • płeć męska

Jakie choroby rozrostowe dotyczą powiek?    

Powieka pokryta jest skórą – z elementów tej tkanki (m.in. keratynocytów, gruczołów łojowych, komórek melanocytarnych) wywodzą się zmiany występujące na tej części aparatu ochronnego oka.
Wyróżniane są:

  • rak podstawnokomórkowy: stanowi 90% wspomnianych zmian (dane Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Okulistycznej i Rekonstrukcyjnej). Może rosnąć przez wiele lat (w 2013 roku w katowickim szpitalu leczony był pacjent, u którego choroba rozwijała się przez 12 lat), jest postacią mało inwazyjną: przerzuty odległe praktycznie nie występują, ma natomiast tendencję do rozrostu lokalnego i naciekania sąsiadujących tkanek. W 60% przypadków lokalizuje się w obrębie dolnej powieki.
  • rak kolczystokomórkowy: postać rzadsza, ale bardziej agresywna od wspomnianej wcześniej; może się pojawić po nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne czy po styczności z drażniącymi środkami chemicznymi. Przyjmuje zwykle formę owrzodzenia.
  • czerniak: zmiana złośliwa, często dająca przerzuty, najbardziej agresywna pośród wymienionych. Rozwija się z komórek barwnikowych skóry, przyjmuje bardzo różne zabarwienie, od czarnego, przez brązowawe do nawet niebieskawego. W przeciwieństwie do pozostałych zmian ma mniejszy związek z zaawansowanym wiekiem - występuje również u ludzi młodych. Może rozwijać się na podłożu znamion wrodzonych.
  • rak z gruczołów łojowych: występuje głównie u osób starszych, jest związany z ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe. Charakterystyczną cechą jest tendencja do zajmowania górnej powieki.
  • mięsak Kaposiego: forma bardzo rzadka, występuje u osób chorych na AIDS. Zbudowany jest głównie z naczyń włosowatych, zwykle barwy czerwonawej, wyglądem przypomina naczyniaka.

Poza złośliwymi, w obrębie omawianej struktury mogą występować także zmiany łagodne, jak np. skórzak (twór zlokalizowany zwykle w okolicy łuku brwiowego, przesuwalny względem skóry) czy znamiona barwnikowe (wiele z nich to postacie wrodzone, są niegroźne, jednak z wiekiem zwiększa się ryzyko transformacji do formy złośliwej, stąd konieczne jest baczne ich obserwowanie). W postaci czerwonych grudek bądź guzków występują naczyniaki - struktury zbudowane z tkanki naczyniowej, które często obecne są już w chwili urodzenia, mogą pojawiać się jednak w trakcie życia.

Inną postacią niezłośliwą są brodawki łojotokowe, występujące często (szczególnie u starszych osób). Przybierają formę guzków o różnym zabarwieniu (czasami uszypułowanych), mogą też mieć płaski kształt. Przyczyną ich rozwoju jest nadmierne rozmnażanie się komórek naskórka.

Gdy zmiana w obrębie powiek się rozwinie, niezwłocznie należy udać się do lekarza. Ze względu na lokalizację anatomiczną, jak i specyfikę schorzenia, leczeniem nowotworów tej części ciała zajmują się specjaliści dermatologii, chirurgii oraz okulistyki. By zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy ograniczyć narażenie na promieniowanie UV (rezygnacja z solarium, noszenie okularów przeciwsłonecznych).


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Usunięcie guza powieki bez plastyki powiek

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…