Skleroterapia, czyli małoinwazyjne leczenie żylaków na nogach

Skleroterapia, czyli małoinwazyjne leczenie żylaków na nogach

Poszerzone naczynka i niewielkie żylaki na nogach na ogół przeszkadzają nam tylko o tyle, o ile zaburzają ich estetyczny wygląd – zwykle nie myślimy o tym, że nawet małe żylaki mogą stanowić wstęp do poważnej choroby, jaką jest niewydolność żylna. Dlatego z leczeniem żylaków nie warto zwlekać, zwłaszcza, że do wyboru mamy wiele bardzo skutecznych, a przy tym małoinwazyjnych metod. Jedną z nich jest skleroterapia, czyli chemiczne zamykanie niedrożnych naczyń poprzez podanie środka obliterującego.

Wbrew dość powszechnej opinii żylaki kończyn dolnych to nie tylko defekt estetyczny, ale symptom choroby. Niewydolne żyły w obrębie nóg nie tylko brzydko wyglądają, ale też powodują liczne dolegliwości, które z czasem, wraz z rozwojem zmian żylakowych, zwykle przybierają na intensywności. Najpierw pojawia się więc uczucie ciężkości nóg, obrzęki oraz drętwienie kończyn, które ustępują lub zmniejszają swoją intensywność, jeśli mamy możliwość dać nogom odpocząć, zwłaszcza w pozycji uniesionej. Potem pojawiają się bolesne skurcze, a dolegliwości nasilają się i już tak łatwo nie ustępują, a na nogach mogą pojawić się nieestetyczne przebarwienia. Konsekwencją nieleczonych żylaków nóg może być nawet groźna dla zdrowia zakrzepica żylna, obrzęk limfatyczny czy owrzodzenia podudzi. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Z tego względu żylaki kończyn dolnych należy leczyć, najlepiej nie zwlekając do czasu, aż przybiorą znaczne rozmiary – odkładanie leczenia w czasie sprawi nie tylko, że nasze nogi będą wyglądać coraz gorzej, ale też wpłynie na intensyfikację nieprzyjemnych objawów, związanych z tym schorzeniem. Co więcej, im później rozpoczniemy leczenie żylaków, tym bardziej inwazyjne techniki mogą okazać się konieczne do ich całkowitego usunięcia, rośnie więc koszt zabiegu, zwiększa się także ryzyko komplikacji pozabiegowych.

Leczenie żylaków na nogach możliwe jest przy zastosowaniu wielu metod, a im mniejsze żylaki, tym więcej mamy możliwości – zwłaszcza w zakresie technik minimalnie inwazyjnych. Jedną z najpopularniejszych obecnie metod małoinwazyjnego usuwania zmian żylakowych na nogach jest skleroterapia.

Co to jest skleroterapia żylaków kończyn dolnych?

W leczeniu żylaków stosuje się kilka odmian skleroterapii

Skleroterapia, nazywana także obliteracją żylaków, polega na zamykaniu niedrożnych naczyń w obrębie nóg za pomocą środka obliterującego. Chemicznie czynny środek, podawany do wnętrza żyły za pomocą cienkiej igły, powoduje powstanie stanu zapalnego, a w konsekwencji zamknięcie i zanik niedrożnej żyły, która zostaje wchłonięta przez organizm. Żylak przestaje być widoczny i przestaje być problemem, a jego funkcje przejmują okoliczne żyły. Ze względu na liczne zalety jest to obecnie jedna z najczęściej stosowanych metod leczenia małych i średnich zmian żylakowych na nogach. W zależności od rozległości zmian żylnych stosuje się kilka (zwykle od dwóch do pięciu) sesji zabiegowych, które umożliwiają trwałe zamknięcie niewydolnych żył.

W leczeniu żylaków kończyn dolnych stosowanych jest obecnie kilka metod skleroterapii – zasada działania wszystkich zabiegów pozostaje ta sama, różnią się natomiast pewnymi szczegółami. Oprócz klasycznej skleroterapii z zastosowaniem płynu obliterującego dostępna jest także tzw. skleroterapia piankowa – podczas zabiegu do niedrożnych żył podawany jest środek sklerotyzujący pod postacią pianki. Pianka zapewnia lepsze niż płyn rozprowadzenie preparatu po wnętrzu naczynia, a dodatkowo środek o takiej konsystencji dłużej utrzymuje kontakt z jego ściankami - dzięki temu z zastosowaniem skleroterapii piankowej możliwe jest leczenie żylaków o większej średnicy, niż przy pomocy zabiegu z zastosowaniem środka płynnego.

Skleroterapia może być też wykorzystana w leczeniu dużych lub głęboko położonych żylaków, jednak wówczas przebiega ona pod kontrolą sondy ultrasonograficznej, co zwiększa precyzję i bezpieczeństwo procedury. Z kolei tzw. mikroskleroterapia sprawdzi się w zamykaniu bardzo drobnych naczynek na nogach. Wynika to z faktu, że podczas zabiegu środek obliterujący podawany jest za pomocą bardzo cienkiej igły, co zwiększa precyzję zabiegu. W trakcie mikroskleroterapii preparat wstrzykiwany jest do światła naczynia w niewielkiej ilości, a wkłucia następują w odległości 2-3 cm od siebie.

Jakie są zalety skleroterapii

Skleroterapia ma zastosowanie w leczeniu małych i średnich żylaków na nogach

Skleroterapia jako metoda leczenia żylaków na nogach cechuje się wieloma zaletami. Przede wszystkim jest to metoda bardzo małoinwazyjna: do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać, a sama procedura może być przeprowadzona w warunkach ambulatoryjnych. Ponieważ w trakcie skleroterapii wykorzystywane są bardzo cienkie igły, zazwyczaj nie jest konieczne podawanie jakiegokolwiek środka znieczulającego, zwłaszcza, że znieczulanie pacjenta do zabiegu może się okazać dla niego bardziej bolesne niż sam zabieg. Po skleroterapii pacjent może praktycznie od razu opuścić klinikę – nie jest konieczna hospitalizacja ani pozostawanie w placówce, a już następnego dnia można bez przeszkód powrócić do codziennych aktywności. Bezpośrednio po zabiegu wskazany jest półgodzinny intensywny spacer, lekarz może również zalecić noszenie specjalnego opatrunku kompresyjnego.

Leczenie pajączków i żylaków nóg metodą skleroterapii charakteryzuje się też bardzo dobrym efektem estetycznym. Ponieważ podczas zabiegu nie dochodzi do uszkodzenia tkanek, praktycznie nie istnieje ryzyko powstawania blizn pozabiegowych. Dodatkowo jest to technika zarówno skuteczna, jak i bezpieczna dla pacjenta: najczęściej występującym powikłaniem skleroterapii są siniaki lub krwiaki, które zresztą szybko znikają, czasami może pojawić się ból w miejscu podania środka sklerotyzującego.. Zabieg jest też bardzo krótki – zazwyczaj skleroterapia trwa około pół godziny, choć czas trwania uzależniony jest oczywiście od rozległości zmian.

Jednym z pierwszych objawów żylaków jest uczucie ciężkości i obrzęki nóg

Kolejną zaletą skleroterapii jest fakt, że – ze względu na niską inwazyjność – może być zastosowana u zdecydowanej większości pacjentów z problemem niewielkich żylaków oraz pajączków na nogach, a lista przeciwwskazań do zabiegu jest znacznie krótsza, niż w przypadku wielu innych metod leczenia zmian żylnych. Skleroterapii nie wykonuje się u pacjentów unieruchomionych którzy nie mają możliwości poruszania się, a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią, zabieg jest też przeciwwskazany u chorych zaawansowaną miażdżycą tętnic w obrębie nóg lub ostrą zakrzepicą żylną, jak również u osób, uczulonych na składniki środka obliterującego.

Skleroterapia naczyń żylnych kończyn dolnych
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Skleroterapia cieszy się dużą popularnością także ze względu na swoją stosunkowo niską cenę. Oczywiście koszt procedury uzależniony jest przede wszystkim od rozległości zmian żylnych na nogach, jednak średnia cena pojedynczego zabiegu skleroterapii żylaków w obrębie jednej nogi oscyluje wokół 500 zł. Nawet uwzględniając fakt, że zabieg zwykle trzeba powtarzać, skleroterapia jest więc znacznie tańsza od wielu innych małoinwazyjnych technik leczenia żylaków kończyn dolnych.

Dodaj komentarz

Chemiczne metody leczenia żylaków nóg

Chemiczne metody leczenia żylaków nóg

Żylaki kończyn dolnych sprawiają, że kobiety - bo to u niech problem pojawia się najczęściej - wstydzą się swojego wyglądu i, pomimo że ich nogi są zgrabne, preferują noszenie spodni lub długich spódnic nawet w lato. Jednak żylaki to nie... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska