Soczewka o wydłużonej głębi ostrości widzenia w leczeniu zaćmy

Soczewka o wydłużonej głębi ostrości widzenia w leczeniu zaćmy

Zaćma jest chorobą, rozwijającą się często w sposób podstępny, która w ostateczności prowadzi do utraty wzroku. Istotą choroby jest postępujące, stopniowe zmętnienia soczewki, która staje się ostatecznie nieprzepuszczalna dla promieni świetlnych. Jedynym skutecznym sposobem leczenia jest zabieg operacyjny, w przebiegu którego dokonuje się wymiany zmętniałej soczewki oka na soczewkę sztuczną.

Według artykułu ,,Cataract blindness – challenges for the 21st century. Bulletin of the World Health Organization 2001'' ocenia się, że na zaćmę choruje około 20 milionów osób na całym świecie, przy czym częstość występowania tej choroby jest zdecydowanie większa u osób starszych. Najczęstsze przyczyny rozwoju zaćmy to m.in. starszy wiek, cukrzyca, czynniki dziedziczne, urazy gałki ocznej oraz stany zapalne, przebiegające w tej okolicy. Rozwój i przebieg zaćmy jest często wieloletni, a sam chory często początkowo nie zauważa symptomów choroby, takich jak przymglenie widzenia czy pogorszenie ostrości wzroku.

Sprawdź ofertę »
 

Jedną ze skutecznych metod leczenia zaćmy jest zabieg wszczepienia soczewki o wydłużonej głębi ostrości w miejscu zdegenerowanej soczewki własnej oka.

Leczenie zaćmy soczewką o wydłużonej głębi ostrości widzenia

Operację wszczepienia soczewki o wydłużonej głębi ostrości widzenia przeprowadza się zazwyczaj z usunięciem zaćmy metodą fakoemulsyfikacji. Zabieg fakoemulsyfikacji przeprowadza się poprzez wykonanie cięcia o długości około 3mm, które stanowić będzie wrota dla końcówki aparatu. Fakoemulsyfikacja polega na rozbiciu zmętniałej soczewki pacjenta przy pomocy specjalnego aparatu tzw. fakoemulsyfikatora, który ma zdolność generowania ultradźwięków. Rozbite fragmenty soczewki są następnie aspirowane przez głowicę urządzenia na zewnątrz. 

W miejsce powstałej loży operator wprowadza następnie soczewkę wewnątrzgałkową (ang. intraocular lens, IOL). W wyniku usunięcia zaćmy operowane oko cierpi na tzw. bezsoczewkowość. Implantacja odpowiedniej soczewki wewnątrzgałkowej ma na celu korekcję tej wady. Soczewki wewnątrzgałkowe są implantami wykonanymi z materiału sztucznego, które w zależności od swoich właściwości potrafią skupiać lub rozpraszać wpadające do oka promienie świetlne.

Jednym z rodzajów stosowanych soczewek wewątrzgałkowych są soczewki o wydłużonej głębi ostrości widzenia tzw. soczewki Symphony. Soczewki o wydłużonej głębi ostrości widzenia mają zdolność korekcji takich wad wzroku jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność. Pacjenci po operacji z wykorzystaniem soczewek o wydłużonej głębi ostrości widzenia mogą prowadzić samochód oraz wieść aktywny tryb życia. Zdecydowana większość pacjentów po implantacji tego rodzaju soczewek nie potrzebuje stosowania dodatkowych par okularów do korekcji widzenia. Soczewki o wydłużonej głębi ostrości widzenia zapewniają bardzo dobrą zdolność akomodacji zarówno do bliży jak i do dali. Pokazuje to przewagę tego typu implantów w porównaniu z tzw. tradycyjnymi soczewkami jednoogniskowymi, które zapewniają zazwyczaj dobre widzenie do dali, przy czym pacjent zmuszony jest stosować dodatkową parę okularów do bliży, co mam miejsce np. podczas czytania gazety czy pracy przy komputerze.

Zabieg implantacji soczewki o wydłużonej głębi ostrości widzenia przebiega podobnie jak inne operacje tego typu. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, a pacjent pozostaje przez cały czas świadomy i musi współpracować z lekarzem. Znieczulenie przeprowadzane jest najczęściej w postaci kropli do oczu, bądź zastrzyku. Całość procedury trwa około 20-30 minut, a pacjent opuszcza oddział szpitalny najczęściej tego samego dnia.

Cena operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki o wydłużonej głębi ostrości widzenia kosztuje w Polsce na dzień dzisiejszy około 4000 zł.

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki o wydłużonej głębi ostrości widzenia
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: G. Brian, H. Taylor, Cataract blindness – challenges for the 21st century. Bulletin of the World Health Organization 2001, nr 79, s. 249-256.

Dodaj komentarz

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska