Spirala antykoncepcyjna Mirena

Mirena jest nowoczesną spiralą antykoncepcyjną, uwalaniającą lewonorgestrel jako czynnik aktywny. Cechuje się dlugim czasem działania, sięgającym nawet 5 lat oraz bardzo niskim poziomem stężenia hormonu we krwi, nawet 20 razy niższym niż w przypadku złożonych tabletek doustnych.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Wkładka (spirala) antykoncepcyjna Mirena wprowadzona została na rynek przez koncern farmaceutyczny Bayer pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX w. i od tego czasu używana jest przez miliony kobiet w ponad 100 krajach świata.

Ma ona formę wykonanej z polietylenu ramki w kształcie litery "T" o długości ok. 3 cm, do której przymocowany jest niewielki gumowy zbiorniczek zawierający lewonorgestrel, syntetyczny hormon z grupy progestagenów (stosowany powszechnie także w innych hormonalnych środkach antykoncepcyjnych). Na dolnym końcu spirali przymocowane są dwie nitki służące usunięciu jej z macicy.

Mirena - skuteczna antykoncepcja z niskim stężeniem hormonu

Działanie antykoncepcyjne wkładki Mirena polega na miejscowym, codziennym uwalnianiu niewielkiej (ok. 20 mcg, mikrogramów), dawki lewonorgestrelu. Jego stężenie we krwi jest 5 razy niższe niż w czasie stosowania minipigułki oraz średnio około 20 razy niższe niż w czasie stosowania złożonych tabletek doustnych.

Zdobądź voucher na wizytę antykoncepcyjną
Masz wątpliwości dotyczące
antykoncepcji?
Umów się na wizytę z voucherem -75 zł

Efektem działania wydzielanego miejscowo hormonu są:

  • zmiany w śluzówce macicy, utrudniające zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej (widoczne w badaniu USG 3D)
  • zagęszczenie śluzu w kanale szyjkowym, utrudniające przedostanie się plemników do macicy
  • zmniejszenie ruchliwości plemników
  • u niektórych kobiet zostaje także zahamowana owulacja

W wielu krajach wkładkę tę wykorzystuje się także w innych niż antykoncepcja celach - leczenie obfitego i bolesnego miesiączkowania (po roku stosowania czas krwawienia ulega skróceniu do 1-2 dni) oraz endometriozy (obecność błony śluzowej macicy poza macicą).

Mirena jest jednym z najdłużej działających (ok. 5 lat) i najskuteczniejszych hormonalnych środków antykoncepcyjnych (ryzyko nieplanowanego poczęcia wynosi ok. 0,14 ciąży na 100 kobiet stosujących tę metodę przez 1 rok).

Warto pamiętać: Oprócz swojej podstawowej funkcji, jaką jest zapobieganie ciąży, Mirena wykazuje również pozytywny wpływ w leczeniu endometriozy oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia raka endometrium.

Jak przebiega założenie wkładki Mirena?

Założenie wkładki Mirena może być przeprowadzone tylko przez wykwalifikowanego lekarza. Przed zabiegiem należy przeprowadzić badania lekarskie, w tym badanie narządów miednicy mniejszej, badanie piersi i wymazu z szyjki macicy. Należy wykluczyć ciążę, zmiany w endometrium i choroby przenoszone drogą płciową. W ciągu 4-12 tygodni po założeniu systemu przeprowadzane jest badanie kontrolne, powtarzane następnie raz do roku.

Sam proces założenia wkładki jest błyskawiczny. Większość kobiet twierdzi, że zakładanie systemu wiąże się jedynie z niewielkim dyskomfortem. Jeżeli jest on większy istnieje możliwość zastosowania środków przeciwbólowych lub znieczulenia miejscowego. Po założeniu Mireny pacjentka może odczuwać skurcze macicy podobne do towarzyszących miesiączce, które powinny ustąpić po kliku godzinach.

Usunięcie wkładki przeprowadza się najpóźniej po 5 latach od jej założenia w dowolnym dniu cyklu, najlepiej w czasie krwawienia miesiączkowego – nowa może zostać założona w trakcie tej samej wizyty. Jeśli system zostanie usunięty w środku cyklu, a pacjentka odbyła stosunek płciowy w ciągu tygodnia, istnieje możliwość zajścia w ciążę.

Uwaga: Mirena NIE jest zalecana jako metoda antykoncepcji pierwszego wyboru u młodych kobiet, które dotychczas nie rodziły.

Przeciwwskazania do stosowania wkładki Mirena

Przeciwwskazania do stosowania wkładki Mirena obejmują:

  • ciąża,
  • choroby wątroby,
  • nowotwory zależne od hormonów,
  • infekcje dróg rodnych,
  • zaburzenia krzepnięcia,
  • alergie lub nadwrażliwość na składniki wkładki,
  • historia choroby zapalnej miednicy,
  • ryzyko zakłóceń hormonalnych.

Porównanie wkładki Mirena z wkładką hormonalną Jaydess

Porównując działanie wkładek antykoncepcyjnych Mireny i Jaydess, można zauważyć kilka istotnych różnic. Jaydess jest mniejsza od Mireny i zawiera niższą dawkę hormonów. Ma to znaczenie dla kobiet, które preferują mniejsze wkładki lub są wrażliwe na hormony. Jaydess jest przeznaczona do stosowania przez 3 lata, podczas gdy Mirena przez 5 lat. Ma to znaczenie w przypadku pacjentek, które preferują krótszy okres stosowania antykoncepcji. Zarówno Mirena, jak i Jaydess są skuteczne w zapobieganiu ciąży, ale nieznacznie różnią się wskaźnikami efektywności. Dla Mireny wynosi on 99,8% zaś dla Jaydess 99%.

Czy wiesz, że: Zarówno Mirena jak i Jaydess łagodzą objawy menstruacyjne, takie jak obfite krwawienie, bóle brzucha i inne nieprzyjemne dolegliwości, dzięki czemu wpływają na poprawę komfortu życia pacjentek.

Orientacyjny koszt spirali wraz z założeniem w gabinecie ginekologicznym w Warszawie waha się w przedziale 1000-1600 zł.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Założenie spirali antykoncepcyjnej Mirena

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…