Szczepionka przeciw HPV - kiedy należy wykonać szczepienie

Wirus brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus - HPV), który przenosi się drogą płciową, jest jednym z najistotniejszych czynników ryzyka zachorowania wśród kobiet na raka szyjki macicy. Szacuje się, że około 50% aktywnych seksualnie osób zarazi się w ciągu swojego życia jednym z serotypów wirusa HPV, przy czym wśród kobiet do 50 r.ż. ten odsetek ten może wynosić nawet 80%. Na dzień dzisiejszy nie ma jednak skutecznych leków przeciwko samemu wirusowi HPV.

Spośród wielu typów wirusa brodawczaka ludzkiego wyróżnić możemy serotypy wysoce onkogenne, czyli HPV-16 i HPV-18. Zakażenie tymi wirusami wiąże się najczęściej z tzw. śródnabłonkową neoplazją wysokiego stopnia (cervical intraepithelial neoplasia - CIN), która to uważana jest za zmianę przednowotworową prowadzącą w bardziej zaawansowanych stadiach do rozwoju raka szyki macicy. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Serotypy HPV-6 i HPV-11 odpowiadają w głownej mierze za rozwój zmian brodawkowatych w okolicach narządów płciowych i odbytu osób zakażonych. Leczenie polega głównie na obserowowaniu rozwijających się zmian, regularnych badaniach cytologicznych i odpowiednio wczesnej interwencji zabiegowej, której celem jest usunięcie niebezpiecznych zmian przednowotworowych. Z tego punktu widzenia ważna jest odpowiednia profilaktyka zakażenia wirusem HPV, która w głównej mierze opiera się na dostępnych w Polsce szczepionkach.

Kto i kiedy powinien zdecydować się na szczepienie przeciwko HPV?

Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli jest wykonywane u osób, które nie miały dotąd styczności z żadnym z serotypów wirusa HPV. Z tego punktu widzenia istotne jest szczepienie młodych kobiet przed inicjacją seksualną - wówczas sens profilaktyki jest największy.

W Polsce dostępne są na dzień dzisiejszy dwa preparaty szczepionki przeciwko HPV:

  • 2-walentna szczepionka Cervarix
  • 4-walentna szczepionka Silgrad

Szczepionka Cervavix służy do zaszczepienia tylko dziewczynek i kobiet. Natomiast szczepionką Silgrad można także szczepić dodatkowo chłopców i mężczyzn. Dwuwalentna szczepionka chroni przed zakażeniem serotypami wysoce onkogennymi, czyli HPV-16 i HPV-18. Czterowalentna natomiast chroni dododatkowo przez infekcją serotypami HPV-11 i HPV-16. Obie szczepionki podaje się w trzech iniekcjach domięśniowych. Drugą dawkę podaje się około 1-2 miesiące po pierwszej, a ostatnią w odstępie 6 miesięcy od pierwszej. Cały proces szczepienia powinien zakończyć się w ciągu roku. 

4-walentna szczepionka Silgrad może być wykorzystana do zaszczepienia kobiet i dziewczynek w wieku 9-26 lat jak również chłopców i mężczyzn powyżej 9 roku życia. Natomiast szczepionka Cervarix może być podana kobietom w wieku 10-25lat. Według polskich rekomendacji zalecane jest rutynowe szczepienie wszystkich dziewczynek w wieku 11-12lat. Dodatkowo szczepienie powinno objąć dziewczęta w wieku 13-18, jeśli nie zostały one wcześniej zaszczepione. Zaleca się również szczepienie przeciw HPV nosicieli wirusa HIV w wieku 9-26 lat niezależnie od płci.

Według Amerykańskich Centrów Kontroli Chorób i Prewencji (Centers for Disease Control and Prevention-CDC), szczepienia przeciwko HPV powinny objąć wszystkie dzieci pomiędzy 11-12 rokiem życia bez względu na płeć. Chociaż szczepionka przeciwko HPV zarejestrowana jest do 18 roku życia to kobiety dorosłe, które nie są zakażone serotypami 16 i 18, mogą również rozważyć poddanie się szczepieniom ochronnym. W ten sposób zmniejszą u siebie ryzyko zakażenia onkogennymi serotypami i rozwoju raka szyjki macicy.

Jako że oba preparaty nie zawierają żywych cząstek wirusów, niewielkiego stopnia przeziębienie nie jest przeciwwskazaniem do podania szczepionki. Szczepienie należy odroczyć jedynie w przypadku chorób przebiegających z wysoką gorączką. W przypadku wystąpienia po podaniu pierwszej dawki ciężkiej, ogólnoustrojowej reakcji alergicznej (anafilaktycznej) nie powinno się kontynuować szczepienia danym preparatem. Także nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w szczepionce stanowi przeciwwskazanie do dalszej kontynuacji szczepienia. Nie licząc tych rzadkich przypadków obie szczepionki przeciwko HPV są uważane za bezpieczne i dobrze tolerowane przez pacjentów. Najczęściej wśród działań niepożądanych  pacjenci zgłaszają zaczerwienie, ból i uczucie świądu w miejscu wkłucia.

Szczepienie przeciwko HPV
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego należy do szczepień zalecanych, zatem oba dostępne na polskim rynku preparaty są na chwilę obecną odpłatne.

Bibliografia:
''Szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)'', E.Kuchar, pediatria.mp.pl;
Centers for Desease Control and Prevention, cdc.gov;
Szczepienia. pzh.gov.pl;
''Epidemiology and Natural History of Human Papillomavirus Infections in the Female Genital Tract'', K. A. Ault,Infect Dis Obstet Gynecol. 2006; 2006: 40470.Autor:

Dodaj komentarz

Wirus HPV a ciąża

Wirus HPV a ciąża

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. W oczekiwaniu na potomstwo przyszłe mamy uważnie obserwują wszelkie zachodzące zmiany i towarzyszące im symptomy. Istnieją jednak infekcje, które w początkowym etapie rozwoju przebiegają...

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny...

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do...

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska