Szczepionka przeciw HPV - kiedy należy wykonać szczepienie

Wirus brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus - HPV), który przenosi się drogą płciową, jest jednym z najistotniejszych czynników ryzyka zachorowania wśród kobiet na raka szyjki macicy. Szacuje się, że około 50% aktywnych seksualnie osób zarazi się w ciągu swojego życia jednym z serotypów wirusa HPV, przy czym wśród kobiet do 50 r.ż. ten odsetek ten może wynosić nawet 80%. Na dzień dzisiejszy nie ma jednak skutecznych leków przeciwko samemu wirusowi HPV.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Spośród wielu typów wirusa brodawczaka ludzkiego wyróżnić możemy serotypy wysoce onkogenne, czyli HPV-16 i HPV-18. Zakażenie tymi wirusami wiąże się najczęściej z tzw. śródnabłonkową neoplazją wysokiego stopnia (cervical intraepithelial neoplasia - CIN), która to uważana jest za zmianę przednowotworową prowadzącą w bardziej zaawansowanych stadiach do rozwoju raka szyki macicy. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Serotypy HPV-6 i HPV-11 odpowiadają w głownej mierze za rozwój zmian brodawkowatych w okolicach narządów płciowych i odbytu osób zakażonych. Leczenie polega głównie na obserowowaniu rozwijających się zmian, regularnych badaniach cytologicznych i odpowiednio wczesnej interwencji zabiegowej, której celem jest usunięcie niebezpiecznych zmian przednowotworowych. Z tego punktu widzenia ważna jest odpowiednia profilaktyka zakażenia wirusem HPV, która w głównej mierze opiera się na dostępnych w Polsce szczepionkach.

Kto i kiedy powinien zdecydować się na szczepienie przeciwko HPV?

Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli jest wykonywane u osób, które nie miały dotąd styczności z żadnym z serotypów wirusa HPV. Z tego punktu widzenia istotne jest szczepienie młodych kobiet przed inicjacją seksualną - wówczas sens profilaktyki jest największy.

W Polsce dostępne są na dzień dzisiejszy dwa preparaty szczepionki przeciwko HPV:

  • 2-walentna szczepionka Cervarix
  • 4-walentna szczepionka Silgrad

Szczepionka Cervavix służy do zaszczepienia tylko dziewczynek i kobiet. Natomiast szczepionką Silgrad można także szczepić dodatkowo chłopców i mężczyzn. Dwuwalentna szczepionka chroni przed zakażeniem serotypami wysoce onkogennymi, czyli HPV-16 i HPV-18. Czterowalentna natomiast chroni dododatkowo przez infekcją serotypami HPV-11 i HPV-16. Obie szczepionki podaje się w trzech iniekcjach domięśniowych. Drugą dawkę podaje się około 1-2 miesiące po pierwszej, a ostatnią w odstępie 6 miesięcy od pierwszej. Cały proces szczepienia powinien zakończyć się w ciągu roku. 

4-walentna szczepionka Silgrad może być wykorzystana do zaszczepienia kobiet i dziewczynek w wieku 9-26 lat jak również chłopców i mężczyzn powyżej 9 roku życia. Natomiast szczepionka Cervarix może być podana kobietom w wieku 10-25lat. Według polskich rekomendacji zalecane jest rutynowe szczepienie wszystkich dziewczynek w wieku 11-12lat. Dodatkowo szczepienie powinno objąć dziewczęta w wieku 13-18, jeśli nie zostały one wcześniej zaszczepione. Zaleca się również szczepienie przeciw HPV nosicieli wirusa HIV w wieku 9-26 lat niezależnie od płci.

Według Amerykańskich Centrów Kontroli Chorób i Prewencji (Centers for Disease Control and Prevention-CDC), szczepienia przeciwko HPV powinny objąć wszystkie dzieci pomiędzy 11-12 rokiem życia bez względu na płeć. Chociaż szczepionka przeciwko HPV zarejestrowana jest do 18 roku życia to kobiety dorosłe, które nie są zakażone serotypami 16 i 18, mogą również rozważyć poddanie się szczepieniom ochronnym. W ten sposób zmniejszą u siebie ryzyko zakażenia onkogennymi serotypami i rozwoju raka szyjki macicy.

Jako że oba preparaty nie zawierają żywych cząstek wirusów, niewielkiego stopnia przeziębienie nie jest przeciwwskazaniem do podania szczepionki. Szczepienie należy odroczyć jedynie w przypadku chorób przebiegających z wysoką gorączką. W przypadku wystąpienia po podaniu pierwszej dawki ciężkiej, ogólnoustrojowej reakcji alergicznej (anafilaktycznej) nie powinno się kontynuować szczepienia danym preparatem. Także nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w szczepionce stanowi przeciwwskazanie do dalszej kontynuacji szczepienia. Nie licząc tych rzadkich przypadków obie szczepionki przeciwko HPV są uważane za bezpieczne i dobrze tolerowane przez pacjentów. Najczęściej wśród działań niepożądanych  pacjenci zgłaszają zaczerwienie, ból i uczucie świądu w miejscu wkłucia.

Szczepienie przeciwko HPV
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego należy do szczepień zalecanych, zatem oba dostępne na polskim rynku preparaty są na chwilę obecną odpłatne.

Bibliografia:
''Szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)'', E.Kuchar, pediatria.mp.pl;
Centers for Desease Control and Prevention, cdc.gov;
Szczepienia. pzh.gov.pl;
''Epidemiology and Natural History of Human Papillomavirus Infections in the Female Genital Tract'', K. A. Ault,Infect Dis Obstet Gynecol. 2006; 2006: 40470.Dodaj komentarz

Wirus HPV a ciąża

Wirus HPV a ciąża

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. W oczekiwaniu na potomstwo przyszłe mamy uważnie obserwują wszelkie zachodzące zmiany i towarzyszące im symptomy. Istnieją jednak infekcje, które w początkowym etapie rozwoju przebiegają...

Jak przebiega konsultacja ortopedyczna?

Jak przebiega konsultacja ortopedyczna?

Bóle stawów czy mięśni pojawiają się okresowo zasadniczo u każdego. Problem pojawia się wtedy, gdy dolegliwości przybierają charakter przewlekły i znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przy podejrzeniu istnienia schorzenia układu...