Test HPV: kiedy warto go zrobić?

Ludzie od wieków chorują na schorzenia przenoszone drogą płciową i przez kontakt fizyczny. Czasami jest to spowodowane nieuwagą, małą ostrożnością czy brakiem znajomości profilaktyki chorób tego rodzaju. Odkryty w latach 80. wirus HPV jest jednym z obecnie branych pod lupę, z uwagi na ogromny odsetek zakażeń na całym świecie.

Wirus HPV pochodzi z rodziny papillomawirusów i dopiero w latach 80. XX wieku doktor Harald zur Hausen udowodnił, że jest on bezpośrednią przyczyna raka szyjki macicy u kobiet; za to odkrycie otrzymał Nagrodę Nobla. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Dziś świadomość dotycząca tego wirusa w krajach rozwiniętych jest o wiele większa, co według statystyk prowadzonych przez hiszpańskie Centrum Informacji HPV (ang. HPV Information Centre) przekłada się bezpośrednio na ilość przypadków choroby w różnych grupach wiekowych. Podczas gdy w krajach rozwijających się największy odsetek chorych to dzieci poniżej 5 roku życia (588 milionów chorych), co wskazuje na zakażenie podczas porodu, to w krajach rozwiniętych największą grupę stanowią chorzy w wieku 50-54 lat (89 milionów chorych). Rak szyjki macicy wywołany zwłaszcza przez dwa szczepy wirusa HPV wykrywany jest rocznie u 527 tysięcy kobiet na całym świecie i stanowi drugi najbardziej popularny rodzaj nowotworu u kobiet między 15 a 44 rokiem życia. Z kolei informacyjny serwis medyczny eMedTV wskazuje, że ponad 50% aktywnej seksualnie populacji ma styczność z wirusem HPV, podczas gdy aż 80% kobiet w wieku do 60 roku życia zostało zarażone odmianą wirusa mogącą powodować stany zapalne narządów rodnych i nowotwory, czasem jednak nie wiedząc o swoim nosicielstwie.

Kiedy zrobić test HPV?

Testy HPV są jednym z badań, które powinno być przeprowadzane regularnie przede wszystkim przez kobiety, np. wraz z badaniem cytologicznym. O ile cytologia pozwala rozpoznać wczesne zmiany w błonie śluzowej macicy, o tyle test HPV jest w stanie stwierdzić nosicielstwo wirusa, który z czasem może przerodzić się w nowotwór. Z ponad 100 zidentyfikowanych typów wirusów tylko dwa są określone jako szczepy wysokiego ryzyka: HPV 16 oraz 18. Więcej szczepów umieszczanych jest w grupie średniego ryzyka, m.in. HPV 31, 33 czy 45. W sumie te kilka odmian powoduje prawie 100% przypadków raka szyjki macicy u kobiet, dlatego wykonywanie testów HPV w formie profilaktyki jest tak ważne, choć nadal mało popularne. Zaleca się, aby każda aktywna seksualnie osoba przynajmniej raz w roku wykonywała test na obecność wirusa HPV. 

Wskazaniem do pilnego wykonania badania są nawracające choroby układu moczowego i dróg rodnych u kobiet, a także nasilone problemy ze stanami zapalnymi żołędzi i cewki moczowej u mężczyzn. Przy dających objawy zakażeniach wirusem HPV pojawiać mogą się na genitaliach, ale również w kroku czy w okolicy odbytu niewielkie brodawki zwane kłykcinami kończystymi. W takim przypadku wykonanie testu jest niezbędne, aby podjąć dalsze kroki na drodze leczenia tego schorzenia. 

U kobiet wskazaniem do wykonania testu HPV jest m.in. długo trwająca terapia hormonalna czy stosowanie wkładki domacicznej. Kobiety, które przechodziły leczenie dróg rodnych, szczególnie związane z chorobami dotyczącymi szyjki macicy, powinny wykonywać badanie regularnie. Lekarz powinien także zlecić wykonanie testu HPV, jeśli wyniki badania cytologicznego są niepokojące i wymagają dalszej diagnostyki.

Pierwsze badanie warto przeprowadzić je między 19 a 25 rokiem życia, bowiem – jak wskazują badania – wówczas zarażeniu ulega największy procent osób. Następnie test HPV przeprowadza się u kobiet po 30. roku życia. Kobiety, które planują ciążę, również powinny wykonać test na obecność wirusa HPV. Szacuje się bowiem, że jest on odpowiedzialny nie tylko za ok. 20% poronień, ale również może przenosić się na dziecko i powodować wrodzoną brodawczakowatość krtani.

Badanie genetyczne zakażenia HPV
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Każdorazowo, gdy pojawią się niepokojące objawy związane z narządami płciowymi oraz układem moczowym, warto zapytać lekarza o test HPV: kiedy go zrobić, czy jest ku temu wskazanie oraz co pozwoli on wykazać.


Bibliografia:
http://www.hpvcentre.net/
http://hpv.emedtv.com/
http://www.ashasexualhealth.org/
http://www.cdc.gov/
Autor:

Dodaj komentarz

Wirus HPV a rak szyjki macicy

Wirus HPV a rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy (łac. carcinoma cervicis uteri) jest pierwotnym nowotworem złośliwym szyjki macicy i po raku sutka zajmuje drugie miejsce jeśli chodzi o zachorowalność na nowotwory złośliwe, a w statystykach umieralności kobiet z powodu...

Co to jest test HPV

Co to jest test HPV

Test HPV umożliwia diagnostykę infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus brodawczama ma udowodniony związek z powstawaniem różnych typów nowotworów, w tym raka szyjki macicy. Test HPV pozwala potwierdzić istnienie zakażenia, ale też...

HPV - bezpłatne szczepienia

HPV - bezpłatne szczepienia

Wirus brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus, HPV) jest obecnie najczęstszym czynnikiem zakaźnym przenoszonym na drodze kontaktów płciowych. Według danych WHO na całym świecie zakażonych tym wirusem jest około 630 milionów ludzi. Obecnie...