Toksyna botulinowa Typu A i Typu B - różnice w zastosowaniu

Toksyna botulinowa (popularnie nazywana Botoxem) to preparat wykorzystywany w medycynie od ponad 25 lat. Początkowo stosowano go w okulistyce do leczenia pacjentów z zezem, następnie w neurologii – pomagał osobom z tikami nerwowymi i kręczami karku. Obecnie jest znany jako bezpieczna i skuteczna metoda niwelowania oznak starzenia (usuwania zmarszczek mimicznych). Środek uzyskał akceptację FDA, stając się w 2002 roku certyfikowanym preparatem do korekcji zmarszczek. Współcześnie stosuje się kilka typów toksyny, w tym A i B, różniące się budową antygenową.

Toksyna botulinowa to oczyszczone białko wytwarzane naturalnie przez bakterie Clostridium Botulinum. Jej działanie polega na czasowym zablokowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, co oznacza, że mięsień po iniekcji toksyny ulega relaksacji. Innymi słowy, przestaje się kurczyć. Korzyści z blokowania nerwów już dawno zostały zauważone przez naukowców. Współcześnie wykorzystuje się właściwości toksyny botulinowej w kilku dziedzinach medycyny – w tym w neurologii, okulistyce i medycynie estetycznej.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »
Podczas zabiegów przeprowadzanych u ludzi stosuje się preparaty na bazie toksyny typu A i B. Produkty różnych firm (np. Botox firmy Allergan czy Azzalure firmy Qmed) zawierają te same składniki – różnią się jedynie natężeniem, a co za tym idzie, ceną. Potwierdzają to dane zawarte w 61 tomie Przeglądu Epidemiologicznego, mówiące, iż toksyny botulinowe typu A i B (a także C, D, E, F, i G) wykazują niemal identyczne działanie farmakologiczne, lecz różnią się budową antygenową. Jak wykazały badania przedstawione w 2011 roku w Warszawie na XI Międzynarodowym Kongresie Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, nie ma znaczących różnic ani w zakresie siły działania preparatów, ani trwałości ich efektu, ani też w sposobie ich dyfuzji w skórze.

Lecznicza toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa jest pierwszą biologiczną trucizną dopuszczoną przez FDA do stosowania w terapii zaburzeń neurologicznych. Neurotoksyna jest obecnie wykorzystywana w leczeniu schorzeń, w których poprawę stanu chorego uzyskuje się przez blokadę połączeń nerwowych. Należą do nich migrenowe bóle głowy, dystonia krtaniowa i kurcze powiek, iniekcje toksyny pomagają też osobom cierpiącym na dystonię karku i kończyn, nadmierną potliwość i ślinienie się. Zabiegom z zastosowaniem toksyny poddają się również pacjenci z zezem i kurczami prostnicy.

NeuroBloc firmy Elan Pharmaceuticals to preparat na bazie toksyny botulinowej typu B, który stosuje się w leczeniu dystonii szyjnej, znanej także pod nazwą kręcz szyi. Pomaga dorosłym pacjentom zmagającym się z zaburzeniem, w którym dochodzi do skurczu mięśni szyi wywołującego nietypowe ustawienie głowy i nieprawidłowe ruchy szyi. Lek jest dostępny wyłącznie na receptę.

Z kolei toksyny botulinowe typu A (m.in. Botox, Dysport i Azzalure) to preparaty zarejestrowane jako środki do spłycania zmarszczek mimicznych twarzy. Rezultaty licznych badań naukowych wykazały, że w dawkach stosowanych w medycynie estetycznej są bezpiecznym sposobem odmłodzenia wyglądu.

Usuwanie zmarszczek botoksem
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródło: ema.europa.eu, pzh.gov.pl

Autor:

Dodaj komentarz

Usuwanie "kurzych łapek" toksyną botulinową

Usuwanie "kurzych łapek" toksyną botulinową

"Kurze łapki", chociaż najgłębsze wydają się gdy się uśmiechamy, zazwyczaj są powodem zmartwień. To pierwszy objaw, który daje znać o starzeniu się skóry. Chociaż niektórym dyskretne zmarszczki wokół oczu dodają wręcz uroku,...

Likwidacja uśmiechu dziąsłowego botoksem

Likwidacja uśmiechu dziąsłowego botoksem

Włoski malarz i filozof, Leonardo da Vinci mawiał " Najbardziej Ci do twarzy z uśmiechem". Zdecydowanie, dopełnieniem pięknej i zadbanej twarzy jest zdrowy, szczery uśmiech. Jednak u osób z uśmiechem dziąsłowym może on wpłynąć negatywnie na...

Leczenie uśmiechu dziąsłowego

Leczenie uśmiechu dziąsłowego

Uśmiech to najbardziej skuteczny sposób przenoszenia ludzkich emocji. Czasami jednak szczery uśmiech odsłania zbyt wiele. Dotyczy to tych, których natura obdarzyła uśmiechem dziąsłowym.