Totalna korekcja nosa - co to za zabieg

Totalna korekcja nosa - co to za zabieg

Plastyka w obrębie nosa należy do jednych z najtrudniejszych technicznie zabiegów w chirurgii plastycznej. Decyduje się na nią wiele osób, którym nie odpowiada naturalny wygląd tej części ciała. Największe zmiany można uzyskać przy zastosowaniu totalnej korekcji nosa.

Ludzki nos przybiera rozmaity kształt. Niezadowolenie pacjentów z wyglądu nosa może wystąpić wtedy, gdy obecne są na nim zgarbienia, cechuje się on asymetrią czy jest po prostu zbyt długi lub posiada jakieś inne defekty. 

Totalna korekcja nosa od 5 200 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Celem korekty kształtu konieczna jest ingerencja w tkanki budujące nos, tzn. tkankę chrzęstną (część dolna) i kostną (część górna). Czasami niezbędne jest także przemodelowanie zlokalizowanej we wnętrzu przegrody nosowej. Zabieg, podczas którego dokonuje się zmian w obrębie wszystkich trzech wymienionych elementów określany jest jako totalna korekcja nosa, nazywany jest też osteotomią poczwórną.

Na czym polega proces całkowitej korekcji nosa?

Manewry obejmujące całość tkanek budujących struktury nosowe pozwalają na uzyskanie największej zmiany kształtu operowanej okolicy. Przy mniejszych operacjach możliwe jest wykonanie korekty w znieczuleniu miejscowym, jednak w przypadku totalnej korekty nosa konieczne jest zastosowanie znieczulenia ogólnego.

Zabieg wykonuje się z dostępu zamkniętego lub otwartego. Ten pierwszy polega na dojściu poprzez otwory nosowe, jego zaletą jest brak widocznej na twarzy jakiejkolwiek blizny. Druga metoda wykorzystuje nacięcia (zwykle w okolicy podstawy nosa, ewentualnie na jego grzbiecie), dzięki czemu możliwe jest lepsze uwidocznienie operowanych tkanek, jednakże skutkuje ona ryzykiem pozostawienia (choćby niewielkiego, ale jednak) śladu.

Osteotomia poczwórna związana jest z ukształtowaniem kostnych struktur nosa w taki sposób, by uzyskać pożądany jego kształt. Osiąga się to poprzez złamanie wspomnianych wyżej części, usunięcie w razie potrzeby ich nadmiaru i następnie odpowiednie ich ułożenie. Pacjenci nie powinni się obawiać - jako, że zabieg przeprowadzany jest pod narkozą, nie odczuwają oni żadnego bólu w jego trakcie. Kolejnym etapem jest modelowanie elementów chrzęstnych. Cała procedura trwa około dwóch do trzech godzin. Na jej zakończenie w nosie umieszczane są sączki (wyjmowane z niego po upływie 24-48 h). Zakładany jest również opatrunek, który nosić należy przez około tydzień. Ze względu na stosowane znieczulenie, pacjent musi zazwyczaj spędzić około doby w szpitalu.

Po zabiegu zazwyczaj pojawiają się zasinienia wokół oczu oraz obrzęki na twarzy. Największe ich nasilenie występuje do trzeciej doby po operacji. Niewielka, ledwie zauważalna opuchlizna może się utrzymywać przez okres kilku tygodni.

Totalna korekcja nosa zalecana jest tym osobom, u których ta część twarzy jest zbyt szeroka, krzywa, garbata bądź mocno zniekształcona (np. na skutek doznanych w przeszłości urazów). Ważną informacją jest fakt, że przeprowadzić ją można tylko po zakończonym okresie dojrzewania, kiedy to procesy wzrostowe ulegają finalizacji i dochodzi do powstania ostatecznego, zdefiniowanego genetycznie kształtu nosa.

Pacjenci powinni pamiętać, że efekt operacji będzie widoczny dopiero po upływie pewnego czasu - może się on ujawnić nawet po 12 miesiącach. Pierwsze zmiany widoczne są bezpośrednio po korekcie, jednak procesy gojenia trwają i wraz z czasem będą się pojawiać kolejne zauważalne zmiany.

Rzeczowa konsultacja z lekarzem pozwala osiągnąć zwykle dobre efekty zabiegu. W związku z tym, że nos zlokalizowany jest na twarzy, defekty w jego obrębie mogą powodować poważne kompleksy i zaburzenia psychologiczne - w takich wypadkach zawsze warto rozważyć podejście do operacji, dzięki której znów będzie można poczuć się pewnym siebie. Ceny zabiegu są zróżnicowane, sięgają od czterech do dwunastu tysięcy złotych.

Totalna korekcja nosa
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.webmd.com; www.plasticsurgery.org; www.nlm.nih.gov

Dodaj komentarz

Totalna korekcja nosa

Totalna korekcja nosa

Atrakcyjny wygląd jest obecnie pożądanym „towarem” na rynku. Świadczy o statusie społecznym, dodaje pewności siebie i ułatwia samorealizację. Nos, jako centralny element ludzkiej twarzy, w dużej mierze decyduje o jej społecznym odbiorze.... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska