TURBT - elektroresekcja guza pęcherza moczowego

Endoskopowa przezcewkowa elektroresekcja guza pęcherza moczowego jest zabiegiem łączącym w sobie elementy diagnostyki i terapii. TURBT jest zabiegiem pierwszego rzutu w leczeniu nieinwazyjnego raka pęcherza moczowego, charakteryzującym się największą skutecznością w przypadku niewielkich, pojedynczych zmian. Dlatego ważne jest jak najwcześniejsze zdiagnozowanie schorzenia i niebagatelizowanie pierwszych objawów choroby.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Elektroresekcja guza pęcherza moczowego (ang. Transurethral Resection of Bladder Tumor – TURBT) jest zabiegiem endoskopowym polegającym na wycięciu najczęściej zmiany nowotworowej pęcherza moczowego. W przypadku powierzchownego raka pęcherza moczowego TURBT jest metodą leczenia stosowaną z wyboru.

Rak pęcherza moczowego jest zazwyczaj nowotworem, który w 90% powstaje z nabłonka przejściowego dróg moczowych. Nowotwór płaskonabłonkowy pęcherza obejmuje ok. 8% natomiast gruczołowy ok 2% przypadków.

Etiologia schorzenia nie jest jednoznacznie znana. Wśród przyczyn mających wpływ na rozwój choroby ważny czynnik stanowią zaburzenia genetyczne, a dokładnie mutacje genu supresorowego p53. Podwyższone ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego występuje u palaczy tytoniu. Potwierdzają to badania, według których u co najmniej połowy chorych nowotwór jest powiązany z palaniem tytoniu. Innymi czynnikami, które mogą predysponować do raka pęcherza moczowego jest zatrudnienie w przemyśle chemicznym, skórzanym, gumowym jak również wykonywanie zawodu mechanika, fryzjera czy drukarza. Dodatkowo wpływ może mieć stosowanie leków, a dokładnie fenacetyny i cyklofosfamidu oraz napromienianie miednicy.

Rak pęcherza moczowego jest czwartym co do częstości nowotworem występującym u mężczyzn. W Polsce jest jednym z częściej diagnozowanych nowotworów złośliwych dróg moczowych stanowiącym ok. 3%. Liczba zachorowań rośnie z wiekiem i aż 3-krotnie częściej dotyczy mężczyzn, ale zauważalna jest tendencja wzrostowa u kobiet. Według statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów średnia zgonów w Polsce wśród mężczyzn jest wyższa niż w krajach Unii Europejskiej o około 50%.

Przyczyny są związane ze zbyt późnym podjęciem leczenia, o którym na portalu pulsmedycyny.pl mówi lekarz urolog Piotr Maciukiewicz: Kiedy pytamy pacjenta, czy stwierdzono u niego już kiedyś krew w moczu, często mówi, że tak, ale nie przywiązywał do tego większej uwagi. Często też pacjent przychodzi z wynikiem ultrasonografii jamy brzusznej, którą wykonano przy pustym pęcherzu, czyli przechodząc do porządku dziennego nad tym, że takie badanie nie mogło pokazać ewentualnych zmian.

Ponadto jak podkreślał specjalista urolog dr Marek Wyczółkowski: Pacjentów stale przybywa, ale nie rośnie świadomość zagrożenia, o którym zresztą mówi się stanowczo za mało.

Jedynym skutecznym leczeniem guzów pęcherza moczowego jest zabieg chirurgiczny. Najczęściej rozpoznawany jest nowotwór powierzchowny stanowi około 80% przypadków i obejmuje brodawczaka ograniczonego do błony śluzowej, raka śródnabłonkowego oraz raka naciekającego błonę podśluzową. U takich pacjentów przeprowadzana jest elektroresekcja guza pęcherza moczowego.

Zabieg elektroresekcji guza pęcherza moczowego ma założenie lecznicze oraz diagnostyczne. TURBT jest wykonywany w celu całkowitego usunięcia guza oraz przekazania dobrego jakościowo wycinka zmiany do oceny mikroskopowej.

Procedura wykonywana jest przez lekarza specjalistę z dziedziny urologii. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub rzadziej ogólnym. Długość zabiegu jest uzależniona od wielkości oraz ilości guzów i może trwać od kilkunastu minut do ponad godziny.

Zabieg wykonywany jest za pomocą specjalnego narzędzia - resektoskopu przez cewkę moczową. Urolog wycina z pęcherza moczowego nieprawidłowe tkanki. Po zabiegu do pęcherza moczowego zakładany jest cewnik Foley'a. Pacjent opuszcza oddział zazwyczaj w ciągu 2-3 dni. TURBT stanowi pierwszy etap terapii w przypadku podejrzenia raka pęcherza moczowego. Poddanie badaniu histopatologicznemu tkanki guza pozwala rozpoznać nowotwór pęcherza moczowego, określić jego typ, stopień zaawansowania oraz ocenić głębokość nacieku ściany pęcherza.

Zabieg elektroresekcji guza pęcherza moczowego jest najbardziej skuteczny w przypadku małych, pojedynczych zmian, dlatego istotna jest wczesna diagnoza schorzenia. Niestety charakterystyczną cechą raka pęcherza moczowego jest skłonnośc do nawrotów, dlatego część pacjentów będzie wymagać ponownego zabiegu lub też wdrożenia bardziej radykalnego leczenia. U pacjentów w zaawansowanym stadium choroby (T2, T3, T4a) stosowane jest leczenie radykalne.

Elektroresekcja guza pęcherza moczowego jest zabiegiem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjenci, którzy chcą się poddać zabiegowi w klinice prywatnej mają do wyboru szeroką ofertę wysoko wyspecjalizowanych placówek. Koszt zabiegu TURBT w klinice prywatnej w Polsce rozpoczyna się od około 3000 zł.

Źródła: http://www.przeglad-urologiczny.pl, http://www.medrodzinna.pl, http://pulsmedycyny.pl, http://w4u.umed.lodz.pl/~genetyka/, http://onkologia.org.pl, http://eurologia.pl, Andrzej Borkowski Urologia - podręcznik dla studentów medycyny, Transurethral Resection of Bladder Tumors Overview of TURBT Gary David Steinberg, Bradley Fields Schwartz.

 


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (2)

Andrzej 5 lata temu

Jestem świeżo po TURBT. Jeżeli ma ktoś kłopoty z prostatą namawiam na zabieg ! Zero bólu ! Odpowiedz

Agunia 9 lata temu

Uważam, że bardzo ważne jest określenie swojej podatności na zachorowania. Predyspozycje można sprawdzić . Określenie grupy ryzyka pozwala na wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych mających zapobiec kancerogenezie bądź też wykrycie zmian we wczesnym stadium, kiedy zmiany są całkowicie uleczalne. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacja endoskopowa usunięcia guza pęcherza moczowego TURBT

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…