Turystyka medyczna - kierunek Tajlandia

W 2011 roku Tajlandię odwiedziło ponad 1,5 miliona turystów. Na usługi medyczne wydali w sumie 2,15 miliardów dolarów. Tak duże zainteresowanie zagranicznych pacjentów szybko wywindowało kraj na pozycję światowego lidera w branży turystyki medycznej. Państwo zawdzięcza tak spektakularny sukces zwłaszcza dwóm największym prywatnym grupom medycznym – BDMS i Bumrungrad.

Czas czytania
1 min.

Zagraniczni turyści medyczni coraz bardziej interesują się placówkami w Tajlandii. Do tego pięknego i egzotycznego kraju przyciągają ich przede wszystkim o wiele niższe ceny, a także wykwalifikowana kadra medyczna i nowoczesny sprzęt, stanowiący wyposażenie tutejszych klinik. Różnica cenowa między usługami w Tajlandii a np. w USA może być nawet 3-4-krotna. Przykładowo, w Stanach Zjednoczonych za operację jednego kolana pacjent musiałby zapłacić 4 tys. dolarów, natomiast w Bangkoku wyda zaledwie ¼ tej kwoty.

Na czym polega sukces tajskich szpitali?

Obie największe tajskie grupy medyczne sukces zawdzięczają sprawnej zmianie strategii. Bumrungrad Hospital postawił na promocję swoich usług w USA. By zdobyć zaufanie amerykańskich pacjentów, specjaliści kliniki jako pierwsi w Tajlandii zdobyli rekomendację międzynarodowej Komisji Wspólnej ds. Akredytacji Szpitali (JCI). Po zamachach 11 września 2001 roku, gdy USA zaostrzyły kryteria przyznawania wizy obywatelom krajów arabskich, tajski szpital przejął pacjentów, którzy wcześniej leczyli się w Stanach. Podobnie było z zagranicznymi pacjentami z azjatyckich szpitali po wybuchu epidemii SARS w 2003 roku. Pod koniec 2006 roku 51% wszystkich pacjentów kliniki przyjeżdżało na leczenie z zagranicy.

Zespół BDMS wybrał tę samą strategię, a najlepsze kontrakty udało mu się wynegocjować z rządami krajów Bliskiego Wschodu i Birmy. W 2001 roku klinika przyjmowała 250 pacjentów z Arabii Saudyjskiej rocznie, zaś pod koniec 2006 roku – już ponad 25 tysięcy.

Zagraniczni turyści medyczni w Tajlandii

Cudzoziemcy przyjeżdżają do Tajlandii nie tylko z USA. Tajskie kliniki odwiedzają również pacjenci z Wielkiej Brytanii, Francji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także z Kataru, Etiopii i Birmy. W 2011 roku Bangkok Hospital przyjął prawie 140 tysięcy zagranicznych pacjentów. Według szacowań ekspertów w 2014 roku wpływy z leczenia medycznych turystów mają stanowić ponad połowę obrotów szpitala, będącego częścią notowanej na tajskiej giełdzie grupy Bangkok Dusit Medical Services (BDMS). Grupa posiada 28 placówek medycznych, w tym ośrodki na wyspach Phuket, w Pattaya czy Koh Samui.

W 2010 roku BDMS kupiła również 11% udziałów w spółce medycznej Bumrungrad Hospital, największego prywatnego szpitala w Tajlandii. Ośrodek zasłynął jako pionier lokalnej turystyki medycznej, z tego powodu jest często porównywany do kliniki Mayo z USA. Każdego roku przyjmuje ok. 400 tys. pacjentów z zagranicy, czyli prawie ⅓ wszystkich turystów medycznych przybywających do Tajlandii.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…