Turystyka medyczna - mały ruch przygraniczny a pacjenci z Rosji

W czerwcu 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował polsko-rosyjską umowę o małym ruchu granicznym. Prezydent Rosji Władimir Putin również podpisał ustawę federalną o ratyfikacji tej umowy. Od tego momentu mieszkańcy Obwodu Kaliningradzkiego oraz części Pomorza, Warmii i Mazur mogą przekraczać granicę na podstawie zezwolenia, bez konieczności posiadania wizy. Dużą szansę w otwarciu granicy dostrzegają polscy przedsiębiorcy związani z medycyną. Według nich zainteresowanie Rosjan polskimi usługami medycznymi to spory potencjał, który warto wykorzystać.

W ramach obowiązującej od zeszłego roku umowy o małym ruchu przygranicznym wszyscy mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego, a także mieszkańcy znacznej części województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego mogą przekraczać granicę polsko-rosyjską bez wizy, na podstawie odpowiedniego zezwolenia. Dokument uprawnia do wielokrotnego wjazdu, wyjazdu oraz przebywania w strefie przygranicznej obu krajów.

Chirurgia plastyczna oferta specjalna!
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »
Ułatwienie przejazdów między państwami stało się powodem wzmożonej turystyki, w tym również medycznej. Mieszkańcy Obwodu Kaliningradzkiego często odwiedzają polskie sklepy znajdujące się na terenach przygranicznych sąsiadujących z Kaliningradem. Jak poinformował rzecznik olsztyńskiej Izby Celnej Ryszard Chudy, w okresie 21.05-20.12 2012 roku w ramach małego ruchu granicznego Rosjanie wydali w Polsce ok. 23 mln zł. Polskie sklepy i zakłady usługowe szybko odpowiedziały na zainteresowanie rosyjskich klientów, wprowadzając m.in. dwujęzyczne szyldy. Niektóre hotele ze strefy objętej małym ruchem granicznym przygotowały ofertę skierowaną do Rosjan, m.in. tematyczne wieczory historyczne.

Jak umowa o małym ruchu przygranicznym wpływa na turystykę medyczną

 Dzięki nowym przepisom Rosjanie mogą korzystać z oferty polskich placówek opieki zdrowotnej, czemu z dużym zainteresowaniem przyglądają się polscy przedsiębiorcy. Przyciągnięcie mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego to duża szansa dla właścicieli placówek medycznych, dlatego przykładają wiele starań, by zwrócić ich uwagę. Jednym z przedsiębiorców aktywnie działających w tym kierunku jest Roman Gaik, który w ubiegłym roku otworzył prywatny szpital w Jantarze. Zaprosił do siebie szefów placówek medycznych z Kaliningradu, by przedstawić im swoją ofertę. Jak podaje dyrektor szpitala, Anna Nurzyńska, placówka posiada dobrze wyposażony szpital z wykwalifikowaną kadrą przeprowadzającą zabiegi stomatologiczne, okulistyczne i ortopedyczne, a także szereg innych. Kolejne polskie placówki idą w ślady jantarskiego szpitala.

Po wejściu w życie ustawy o małym ruchu przygranicznym liczba Rosjan przekraczających polsko-rosyjską granicę znacznie wzrosła. Z danych olsztyńskiej Izby Celnej wynika, że w 2011 roku przekroczyło ją 1,9 mln osób, a w 2012 - ok. 4 mln. W połowie listopada polski konsulat w Kaliningradzie informował PAP, że pozwolenie na przejazd przez granicę otrzymało 5 tys. Rosjan.

Chirurgia plastyczna
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródło: Biznes.pl, Portal Dentystyczny, Gazeta Olsztyńska, portFel.pl

Autor:

Dodaj komentarz

Wyszczuplenie brzucha techniką liposukcji

Wyszczuplenie brzucha techniką liposukcji

Liposukcja to uniwersalny zabieg, umożliwiający modelowania praktycznie całego ciała, od podbródka po kostki nóg. Z pomocą odsysania tłuszczu można wyszczuplić biodra, uda i pośladki, można także zlikwidować nadmiar tkanki tłuszczowej na...

Korekcja opadających powiek: operacja a metody małoinwazyjne

Korekcja opadających powiek: operacja a metody małoinwazyjne

Blepharoplastyka, czyli plastyka powiek, to nieodmiennie jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Likwidacja problemu opadających powiek potrafi spektakularnie odmłodzić nie tylko spojrzenie, ale i całą twarz, odejmując nam co...

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska