Urologia - blog Tourmedica.pl

Blog dla pacjentów z kategorii urologia z najciekawszymi informacjami na temat leczenia oraz o lekarzach ze specjalizacją: urolog, androlog, urolog dziecięcy

Operacja nacięcia prostaty TUIP

Przerost gruczołu krokowego jest jednym z powszechniejszych schorzeń, występujących u mężczyzn. Wraz z upływem lat rośnie ryzyko łagodnego przerostu gruczołu krokowego, który jest przyczyną m.in. takich dolegliwości jak utrudnione oddawanie moczu. Na szczęście odpowiednia i diagnostyka i leczenie mogą skutecznie pomóc pacjentom w znacznym łagodzeniu dokuczliwych dolegliwości. więcej »

Zielony laser PVP w leczeniu prostaty

Choroby prostaty dotykają znaczną ilość mężczyzn. Ciężko im zapobiec, a gdy już wystąpią, mogą skutkować uciążliwymi dolegliwościami związanymi z oddawaniem moczu. Celem uniknięcia tych problemów warto regularnie badać gruczoł krokowy - urolog w razie konieczności zaproponuje odpowiednie leczenie. Jedną z opcji stosowanych u osób z przerostem prostaty jest małoinwazyjny zabieg wykorzystujący zielony laser PVP. więcej »

Wszczepienie hydraulicznej protezy prącia - co to za zabieg?

Zaburzenia wzwodu stanowią coraz częstszy problem: zdaniem autorów pracy "Epidemiology of erectile dysfunction", boryka się z nimi nawet 5 do 20% mężczyzn. Ich występowanie skutkuje problemami w życiu rodzinnym, dodatkowo mogą one powodować narastające poczucie frustracji, które zaburzać może funkcjonowanie mężczyzny także w innych środowiskach. Leczenie tej przypadłości rozpoczynane jest zwykle od farmakoterapii, kiedy jednak metoda ta zawodzi, pozostają jeszcze opcje zabiegowe, takie jak wszczepienie hydraulicznej protezy prącia. więcej »

Przyczyny powstawania stulejki u dorosłych

Stulejka jest niewielkim defektem anatomicznym w napletku u mężczyzn, jednak nie leczona, może spowodować poważne problemy zdrowotne oraz dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu pacjenta. Szczególnie stulejka rozpoznana w życiu dorosłym predysponuje do leczenia lub operacji. więcej »

Leczenie prostaty metodą enukleacji bipolarnej TUEP

Zabieg przezcewkowej enukleacji prostaty metodą TUEP jest jedną z małoinwazyjnych, endoskopowych metod leczenia łagodnego przerostu tego gruczołu. Jego najważniejsze zalety to precyzja i skuteczność redukująca do minimum ryzyko powikłań, możliwość przeprowadzenia w trybie chirurgii jednodniowej oraz krótka hospitalizacja i szybki powrót do zdrowia. więcej »

Czy można odtworzyć napletek po zabiegu stulejki lub obrzezania?

Obrzezanie to typowy zabieg przeprowadzany w przypadku stulejki. Mężczyzna stojący przed decyzją zabiegu usunięcia napletka często zadaje pytanie czy efekt zabiegu może być odwracalny? więcej »

Zalecenia po operacji stulejki

Stulejka, czyli niemożność odprowadzenia napletka, jest częstym schorzeniem, występującym zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych mężczyzn. Po zabiegu chirurgicznym bardzo ważne jest zapobieganie zakażeniom, poprzez odpowiednią higienę i stosowanie środków odkażających, bakteriobójczych lub bakteriostatycznych. Aby przyspieszyć ustępowanie obrzęku, członek powinien być uniesiony. Pojawiające się krwawienie można zatamować poprzez ucisk. Gdy objawy są silnie wyrażone, konieczna może się okazać wizyta u chirurga, który przeprowadził zabieg. więcej »

Zaburzenia wzwodu - leczenie metodą Renova

Zaburzenia erekcji (ang. ED – erectile dysfunction) definiuje się jako niezdolność do uzyskania i/ lub utrzymania wzwodu prącia wystarczającego do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Leczenie impotencji metodą RENOVA pozwala w bezinwazyjny sposób przywrócić sprawność seksualną u mężczyzn cierpiących na tę wstydliwą przypadłość. więcej »

Czy operację stulejki można przeprowadzić w ramach NFZ?

Stulejka (łac. phimosis) jest jedną z najczęściej występujących patologii męskich narządów płciowych - tzw. stulejka patologiczna występuje u około 1% dorosłych mężczyzn. Nieleczone schorzenie w znacznym stopniu upośledza codzienne funkcjonowanie i może prowadzić do poważnych powikłań. więcej »

Co to jest wodniak jądra?

Wodniak jądra jest schorzeniem, które może pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej dotyczy noworodków oraz niemowląt płci męskiej. U dzieci nie stanowi na ogół większego zagrożenia, natomiast u dorosłych może być objawem rozwijającego się nowotworu. Z tego też względu, zaobserwowanie powiększającego się obwodu worka mosznowego, powinno skłonić każdego mężczyznę do szybkiej wizyty u lekarza. więcej »