Urządzenie S.A.F.E.R w transplantacji włosów

Urządzenie S.A.F.E.R w transplantacji włosów

S.A.F.E.R. jest jedną z najnowszych metod chirurgicznego przeszczepu włosów, wykorzystującą specjalną pneumatyczną głowicę do precyzyjnego pobierania i umieszczania mieszków włosowych w rejonach dotkniętych łysieniem. Procedura cechuje się wysoką efektywnością dzięki minimalnemu ryzyku uszkodzenia pobranego materiału oraz szybkością wykonania i brakiem blizn pozabiegowych.

Chociaż włosy nie pełnią u człowieka żadnej ważnej funkcji fizjologicznej, to jednak ich utrata często bywa powodem niezadowolenia lub kompleksów. Na postępujący proces łysienia wpływ mogą mieć różnorodne czynniki, począwszy od uwarunkowań genetycznych, poprzez choroby zakaźne i ogólnoustrojowe, schorzenia dermatologiczne skóry głowy, kończąc na oddziaływaniu fizycznych czynników zewnętrznych. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

W przypadku mężczyzn najczęstszy typ łysienia (około 95% przypadków) to tzw. łysienie androgenowe. Za jego bezpośrednią przyczynę uznaje się nadwrażliwość organizmu na dihydrotestosteron (DHT) - związek chemiczny będący pochodną męskiego hormonu testosteronu. Genetyczna nadwrażliwość na dihydrotestosteron wpływa na obkurczanie się mieszków włosowych, wskutek czego opóźnieniu ulega proces produkcji zdrowych włosów a z upływem czasu zostaje on całkowicie zahamowany.

Mimo, że współczesna medycyna dysponuje szerokim arsenałem metod walki z łysieniem, to jednak skuteczność większości z nich jest dyskusyjna. Za jedyną w pełni efektywną, chociaż również najdroższą, technikę uznawany jest zabieg chirurgicznego przeszczepu mieszków włosowych. W uproszczeniu polega to na ich pobraniu z okolic ciała nie podlegających łysieniu (najczęściej boki i tył głowy) a następnie wszczepieniu w okolice pozbawione włosów (zakola, łysina czołowa, czubek głowy).

Co to jest S.A.F.E.R. i jak przebiega zabieg ?

Jedną z najnowocześniejszych technik przeszczepu mieszków włosowych jest aktualnie metoda S.A.F.E.R. (Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation) – wprowadzona na rynek w 2012 r. przez francuską firmę Medicamat.

Wskazania do jej stosowania są szerokie i obejmują zarówno łysienie androgenowe u mężczyn i kobiet, jak również łysienie pourazowe (np. po oparzeniach) lub spowodowane przewlekłymi stanami zapalnymi skóry głowy (zabieg można wykonać dopiero po ich wyleczeniu)

S.A.F.E.R. jest technologią umożliwiającą przeszczepy pojedynczych zespołów mieszków włosowych (tzw. "unitów" liczących od 1-4 włosów), do pobierania których stosuje się pneumatyczną głowicę. Narzędzie wchodzi w głąb skóry jedynie na około 1 mm a cała delikatna struktura mieszka włosowego jest zasysana przez wytwarzane podciśnienie do zbiornika przy głowicy. Rozwiązanie pozwala zminimalizować ryzyko uszkodzeń pobieranego do transplantacji materiału (skuteczność sięga nawet 100%) oraz znacząco skrócić czas trwania całej procedury w porównaniu do starszych technik. W drugim etapie zabiegu pobrane "unity" są kolejno pobierane i pneumatycznie "wstrzeliwane" w mikronacięcia skóry w rejonie objętym łysieniem. Po przeszczepie na skórze pozostają małe, punktowe ranki, które jednak goją się bez śladu w ciągu kilku dni.

Ilość przeszczepianych mieszków włosowych zależy od powierzchni leczonego obszaru oraz indywidualnej charakterystyki pacjenta. W przypadku zakoli jest to zwykle 200-600 przeszczepów, likwidacja łysiny czołowej wymaga wykonania 400-1000 przeszczepów, zaś tonsura (czubek głowy) 200-900 przeszczepów.

Wśród najważniejszych zalet przeszczepu włosów metodą S.A.F.E.R. wymienić można:

  • zdecydowanie krótszy w porównaniu do starszych metod czas trwania zabiegu
  • minimalne ryzyko uszkodzenia pobieranych mieszków włosowych
  • uzyskiwanie trwałych rezultatów przeszczepienia włosów (nieuszkodzone implanty przyjmują się w większym odsetku w nowej okolicy niż te z defektami powstałymi podczas ich wydobywania z pierwotnej lokalizacji)
  • brak blizn pooperacyjnych, minimalna trauma zabiegowa oraz szybki powrót do codziennych aktywności

Technikę S.A.F.E.R. można wykorzystać nie tylko przy przeszczepie włosów w okolicy skóry głowy, ale także do zagęszczenia brwi i rzęs czy uzupełnienia niedoboru owłosienia innych regionów ciała. Metoda nadaje się także do terapii stanów związanych ze zmianami pooparzeniowymi, bliznami czy w przypadkach łysienia po przebyciu naświetlań promieniami rentgenowskimi.

Przeszczep włosów metodą SAFER u mężczyzn
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Cena zabiegu kalkulowana jest najczęściej w oparciu o ilość wykorzystanych do transplantacji "unitów" (12-15 zł za jeden).

Dodaj komentarz

Jakie są techniki transplantacji włosów?

Jakie są techniki transplantacji włosów?

Łysienie to poważny problem i trudno powiedzieć, czy bardziej z powodu utraty włosów cierpią mężczyźni, czy kobiety – problem może się bowiem pojawić u obu płci. Choć wydawałoby się, że u panów łysienie to właściwie norma i nie... więcej »

Ile trwa zabieg przeszczepu włosów metodą SAFER?

Ile trwa zabieg przeszczepu włosów metodą SAFER?

Jednym z dostępnych sposobów transplantacji włosów są zabiegi, wykonywane metodą SAFER. Zautomatyzowanie procesu pobierania oraz wprowadzania przeszczepianych włosów pozwala, w porównaniu do innych technik, znacząco skrócić czas procedury. Ile... więcej »

Jakie możliwości daje przeszczep włosów?

Jakie możliwości daje przeszczep włosów?

Jeżeli zabiegi transplantacji włosów wykonywane są przez wprawionych specjalistów, liczba przyjętych przeszczepów włosowych sięgać może nawet 95%. Skuteczność skutecznością, zanim jednak będzie można oszacować rezultaty transplantacji... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska