Usunięcie chirurgiczne tatuażu z przeszczepem skóry

Wraz z rosnącą popularnością zdobienia ciała tatuażem rośnie liczba osób, które chcą pozbyć się rozpoznawalnego znaku. Przeprowadzone badania wskazują, że nawet co druga osoba po pewnym czasie szuka sposobu na likwidację tatuażu.

Obecnie istnieje kilka sposobów usuwania barwnika, który znajduje się pod skórą i tworzy tatuaż. Jednym z nich jest usunięcie chirurgiczne bez lub z wykorzystaniem przeszczepu skóry. Metoda ta została zaakceptowana przez FDA w 1966 r.
W przypadku, gdy wymiary tatuażu są niewielkie sprawa jest stosunkowo prosta. Zabieg polega na wycięciu skóry w której zgromadzony jest barwnik, a przeciwległe końce powstałej rany zbliża się do siebie przy pomocy szwów chirurgicznych, aby przyśpieszyć gojenie i zminimalizować proces bliznowacenia.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Chirurgiczne usunięcie tatuażu może być najlepszą metodą w przypadku, gdy chodzi o tatuaż wykonany z wykorzystaniem barwników nie poddających się działaniu laseroterapii lub z tzw. tatuażem pourazowym (np. cząstki asfaltu obecne pod skórą w wyniku wypadku samochodowego). Natomiast, gdy mamy do czynienia z dużym tatuażem zajmującym znaczną powierzchnię ciała, nie wyklucza to możliwości leczenia chirurgicznego. W takim przypadku wykorzystuje się przeszczep skóry, aby uzupełnić powstały po usunięciu tatuażu ubytek.

Usuwanie tatuażu z przeszczepem skóry - jakie są zalety ?

Chirurgiczne usunięcie tatuażu jest efektywną metodą, która pozwala na usunięcie całego tatuażu. Dzięki temu, że zabieg jest przeprowadzony po znieczuleniu procedura jest bezbolesna. Obecnie metodę stosuje się przede wszystkim, gdy inne metody leczenia zawiodły lub nie mogą być stosowane.

Na czym polega zabieg ?

Chirurgiczne usunięcie tatuażu z przeszczepem skóry składa się z dwóch etapów. Najpierw chirurg wycina skalpelem skórę w której znajduje się tatuaż. Następnie powstały w ten sposób ubytek wypełnia przeszczepem skóry. Cały zabieg poprzedza pobranie fragmentu skóry z innego miejsca. Najczęściej skórę pobiera się z przednio-bocznych powierzchni ud lub pośladków, czyli miejsc, które można ukryć pod bielizną i ubraniem. Rana po takim przeszczepie goi się samoistnie, co trwa średnio 7-28 dni. Taki fragment skóry „kładzie się” na miejsce, gdzie wcześniej był tatuaż.

Usunięcie chirurgiczne tatuażu z przeszczepem skóry
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

W przypadku gdy tatuaż jest niewielki, zabieg może być przeprowadzony ambulatorium lub gabinecie w znieczuleniu miejscowym (do skóry miejscowo podaje się środek znieczulający). Gdy rozmiary tatuażu są większe zabieg wykonywany jest w klinice/szpitalu i często wymaga znieczulenia ogólnego.

Koszty zabiegu mogą zależeć od kilku czynników m.in. od wielkości tatuażu i rodzaju stosowanego znieczulenia. Mogą wahać się od 3500 zł  do nawet 7450 zł.
Autor:

Dodaj komentarz

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Chorobami kwalifikującymi się do całkowitej operacji tarczycy (łac. strumectomia totalis bilateralis), są między innymi nowotwory gruczołu tarczowego, wśród nich rak brodawkowaty, pęcherzykowy i rdzeniasty tarczycy, a także rak...

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Rozwój medycyny zabiegowej, zmierzający obecnie w kierunku jak najmniejszej ingerencji i inwazyjności, trwa już od pewnego czasu i przebiega w bardzo szybkim tempie. Dzieje się tak również w przypadku chirurgii endokrynologicznej, która jest w...