Usuwanie blizn potrądzikowych laserem

Usuwanie blizn potrądzikowych laserem

Mogłoby się wydawać, że przebarwienia i blizny potrądzikowe to problemy pojawiające się w wieku dojrzewania. Często jednak, pomimo, że wiek nastoletni ma się już dawno za sobą, cera trądzikowa i blizny, w dalszym ciągu są sporym utrapieniem.

Dermatolog,  dr Julita Zaczyńska- Janeczko, podkreśla, że trądzik jest chorobą przewlekłą dotyczącą ok. 80 % populacji. Pojawia się on, nie tylko na twarzy, ale również  na dekolcie, plecach, ramionach i czasem na pośladkach, a objawy mają rożna postać i nasilenie. Niestety nawet w przebiegu łagodnego trądziku mogą wystąpić nieestetyczne i długo utrzymujące się zmiany. Należą do nich m.in. tzw. blizny potrądzikowe. Warto zwrócić uwagę na fakt, że im później zostanie podjęte leczenie trądziku, tym większe prawdopodobieństwo powstania blizn.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Istnieje wiele metod leczenia blizn potrądzikowych, niestety żadna z nich nie gwarantuje stuprocentowego pozbycia się problemów. Obok peelingów chemicznych, mechanicznych, dermabrazji i mikrodermabrazji, prawdopodobnie jednym z bardziej skutecznych sposobów leczenia tych zmian są lasery ablacyjne i nieablacyjne, twierdzi dermatolog, dr Oksana Zarewicz. 

Lasery stosowane w leczeniu blizn potrądzikowych.

Dermatolog, dr Małgorzata Bagaj uważa, że jednym z najbardziej skutecznych w walce z bilznami potrądzikowymi jest laser frakcyjny. Przykładem takiego lasera jest, produkowany przez amerykańską firmę Solta Medical, FRAXEL. Jego działanie polega na uszkodzeniu skóry właściwej poprzez utworzenie kolumn mikrotermalnych sięgających na głębokość 300-1200 um. Każdą z tych kolumn otacza strefa normalnej skóry, a obecność prawidłowej tkanki pozwala na szybką reepitalizację, czyli powrót zdolności naprawczych naskórka. Inaczej mówiąc, oparzenia pobudzają procesy gojenia w okolicach kolumn oraz powstanie prawidłowej tkanki łącznej skóry w obrębie blizny. Technologia fraxel została zatwierdzona przez FDA i CE. Efekty widoczne są już po jednym zabiegu, jednak badania kliniczne wykazują, że najlepsze wyniki uzyskuje się po 3-5 zabiegach przeprowadzonych w odstępach 2-4 tygodniowych. Kolejnym, wg. dr Małgorzaty Bagaj, stosowanym i skutecznym w leczeniu blizn potrądzikowych laserem jest laser KTP (np. Quadrostar produkowany przez firmę Asclepion). Stosowany jest on przede wszystkim w celu zamknięcia naczyń w bliźnie i niedożywienie tkanki bliznowatej, co hamuje jej wzrost oraz poprawia kolor z sinoczerwonego na jasny, poprawiając w ten sposób estetyczny wygląd blizny.

Dwa powyższe typy laserów należą do grupy laserów nieablacyjnych. Od laserów ablacyjnych różnią się one tym, że są mniej inwazyjne. Do Laserów ablacyjnych należą m.in. laser CO2 oraz laser erbowo-jagowy (Er:YAG).

Dobre wyniki w leczeniu blizn potrądzikowych, zdaniem dermatolog dr Oksany Zarewicz, daje wykorzystywany w medycynie  laser CO2 (np. eCO2 produkowany przez południowo-koreańską firmę LUTRONIC). Emitowana przez niego niewidzialna wiązka światła o długości fali 10600 nm, powoduje selektywne odparowanie (tzw.ablację) uwodnionej tkanki , a następnie gojenie oraz powstanie nowego kolagenu w skórze. Podczas zabiegu zostaje naruszone tylko 20% skóry, co pozwala na krótki czas regeneracji (7-14 dni). Tworzenie nowego kolagenu trwa ok 3-6 miesięcy, a efekt widoczny jest już po pierwszym zabiegu. Innym laserem ablacyjnym jest laser erbowo-jagowy (Er:YAG), którego wiązka laserowa przenika do skóry nieco płycej od lasera CO2, przez co nie jest w stanie wyleczyć głębokich blizn, ale za to jest lepiej tolerowany. Dr Oksana Zarewicz przypomina jednak, że po każdym zabiegu z zastosowaniem tych dwóch laserów istnieje ryzyko pojawienia się powikłań (obrzęk, wtórne infekcje, długo utrzymujący się rumień skóry, blizny).

Należy pamiętać, że większość zabiegów laserowych jest bolesna, dlatego konieczne jest wcześniejsze znieczulenie miejscowe. Nie zaleca się również wykonywania zabiegów u kobiet w okresie menstruacji, gdyż wtedy jest większa wrażliwość na ból. Terapię najlepiej rozpocząć wiosną lub jesienią, kiedy nie jest zbyt ciepło ani nie ma dużych mrozów. W tym okresie istnieje również mniejsza ekspozycja, leczonej części ciała, na słonce.                                                                                                                                  

Blizny potrądzikowe na całej twarzy - usuwanie laserem
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródło: K.Nicer, Blizny- trudny problem ; M.Bagłaj, Najlepsze sposoby na blizny; www.fraxel.com; dr Oksana Zarewicz, Leczenie najważniejsze,.

Komentarze (1)

Nastia 5 miesięcy temu

Miałam straszne blizny potrądzikowe, zdecydowałam sie na zabieg laserem frakcyjnym Rf iglowym, a po bliznach ani śladu:) Przede wszystkim cenie te metodę za skuteczność, bez sensu inwestować w mniej inwazyjne zabiegi, jesli liczysz na efekt Odpowiedz

Alloplastyka biodra: co warto wiedzieć?

Alloplastyka biodra: co warto wiedzieć?

Postępująca choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego może prowadzić do coraz poważniejszych trudności z poruszaniem się, a w końcu do całkowitego unieruchomienia. Do tego dochodzi ból: początkowo przemijający po odpoczynku, a z czasem coraz... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.