Usuwanie blizn potrądzikowych urządzeniem Plexr

Według informacji, podawanych przez American Academy of Dermatology, trądzik należy do jednego z najczęstszych schorzeń skóry w Stanach Zjednoczonych. Niestety, nawet po ustąpieniu wykwitów choroba może pozostawić po sobie trwałe ślady w postaci nieestetycznych blizn. Redukcja tych defektów może być osiągnięta na wiele sposobów, jednym z nich jest zabieg z zastosowaniem urządzenia Plexr.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Patogeneza trądziku związana jest z m.in. nadmiernym namnażaniem komórek naskórka. Zwiększona ich ilość zaczopowuje ujścia gruczołów produkujących łój, czego skutkiem jest powstawanie zaskórników i wykwitów charakterystycznych dla tej jednostki. 

Niemożność wydostania się łoju na powierzchnię skóry skutkuje wystąpieniem stanu zapalnego. Organizm stara się go zwalczyć z pomocą układu odpornościowego, czego ostatecznym efektem jest przebudowa skóry w danym obszarze i powstanie blizny. Pojawiać się mogą one także w związku z mechanicznym wyciskaniem zawartości wykwitów i występującym po tym ich nadkażeniu bakteryjnym. Redukcja tego typu niedoskonałości odbywa się poprzez stosowanie różnych maści, coraz częściej użytek mają jednak metody zabiegowe, szczególnie te, które cechują się niewielką inwazyjnością. Jedną z nich jest usuwanie blizn potrądzikowych nowoczesnym urządzeniem Plexr, którego skuteczność opiera się na działaniu łuku elektrycznego.

Zastosowanie czwartego stanu skupienia w leczeniu blizn potrądzikowych

Już na poziomie edukacji wczesnoszkolnej podawane są informacje o stanach skupienia, gdzie podstawowymi są ciało stałe, gaz oraz ciecz. Czwartym z nich jest plazma, złożona z poddanych procesom jonizacji cząsteczek gazu. To właśnie ona została zastosowana w urządzeniu o nazwie Plexr.

Technologia wywodzi się z Włoch, jej głównym twórcą był Giorgio Fippi (będący m.in. przewodniczącym Italian Society of Aesthetic and Non Invasive Surgery). Stworzył on niewielkie urządzenie, które - generując małych rozmiarów łuk elektryczny - tworzy wspominaną wcześniej plazmę; gaz w niej obecny pochodzi z powietrza. Podczas jednej sesji zabiegu wiązka kierowana jest po kolei w poszczególne rejony skóry z zachowaniem bardzo małych odstępów.

Blizny związane z trądzikiem są efektem procesów gojenia wykwitów i powstawania nieprawidłowo zbudowanej, osłabionej  i często przebarwionej skóry. Plexr umożliwia ich redukcję poprzez:

  • złuszczenie bardzo powierzchownych warstw naskórka;
  • zmiany w obrębie włókien kolagenowych, powodujące ich skurcz, remodeling oraz wzmożenie syntezy tego białka.

W razie współwystępowania ze zmianami bliznowatymi wykwitów trądzikowych, wiązkę plazmy można zastosować również do leczenia tych defektów. Urządzenie pozwala widocznie zmniejszyć liczbę zaskórników, ograniczyć stan zapalny i zredukować nadmierną ilość komórek naskórkowych. Taka terapia może zarówno wspomóc, jak i zastąpić inne metody leczenia trądziku, m.in. farmakologiczne (które często związane są z wieloma ograniczeniami, np. dietetycznymi, oraz nieprzyjemnymi działaniami ubocznymi).

Poza zabiegami usuwania blizn potrądzikowych, technika Plexr stosowana jest też przy zabiegach odmładzania skóry okolicy powiek, w redukcji zmarszczek oraz usuwaniu niektórych zmian skórnych.

Bezpieczeństwo urządzenie Plexr wynika z faktu, że generowana przez nie energia nie przekracza warstwy naskórka - działa bezpośrednio tam, gdzie zostanie skierowana. Nie ma miejsca również nadmierne ogrzewanie tkanek, nie dochodzi więc do krwawienia. Do przeprowadzenia zabiegu wystarczające jest znieczulenie skóry odpowiednim kremem. Zaliczany jest on do procedur nieablacyjnych o bardzo małym stopniu inwazyjności, a coraz większą popularność zdobywa ze względu na wysoką skuteczność.

Opracowano na podstawie:

  • www.plexer.it; www.aad.org
  • Tsioumas G.et al., "Plexr: The Revolution In Blepharoplasty" Pinnacle Medicine & Medical Sciences ISSN: 2360-9516, Vol. 1 (5), 2014, Article ID pmms_160, 423-427, 2014.
  • Geleki S. et al., "Plexr In Acne Treatment" Pinnacle Medicine & Medical Sciences ISSN: 2360-9516, Vol. 2 (1), 2015, Article ID pmms_171, 482-486, 2015.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Plexr - usuwanie blizn potrądzikowych

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…