Usuwanie kamienia nazębnego skalerem ultradźwiękowym

Usuwanie kamienia nazębnego skalerem ultradźwiękowym

Skaling to fachowa nazwa zabiegu usuwania kamienia nazębnego, gromadzącego się nad i pod dziąsłami. Jest on naturalnym siedliskiem bakterii chorobotwórczych a zaniedabnie jego regularnego usuwania może być przyczyną chorób dziąseł, mi.in. próchnicy i paradontozy. Skaling ultradźwiękowy jest nowoczesną metodą usuwania kamienia nazębnego, szybszą i dokładniejszą niż metody mechaniczne.

Kamień nazębny jest twardym osadem o barwie od zółtej do ciemnobrązowej, powstającym w wyniku mineralizacji i twardnienia płytki nazębnej (płytki bakteryjnej), czyli nieustannie tworzącego się na zębach miękkiego nalotu, będącego mieszaniną węglowodanów i bakterii. Kamień osadza się zwykle w okolicach szyjek zębowych oraz w trudno dostępnych miejscach, do których nie można dotrzeć szczoteczką.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Jego długotrwałe gromadzenie się ułatwia powstawanie zmian próchniczych oraz może powodować obniżanie się i odsłaniania szyjek zębowych, co z kolei może doprowadzić do paradontozy, czyli stopniowego rozchwiania zębów i ich wypadania. Rozwojowi kamienia nazębnego sprzyja nieodpowiednia higiena jamy ustnej, palenie papierosów, picie kawy i herbaty. Kamień nazębny przylega ściśle do zębów i może być usunięty tylko przez dentystę.

Skaler ultradźwiękowy – jak to działa?

Do niedawna najpopularniejszą metodą walki z kamieniem nazębnym było jego mechaniczne usunięcie przy użyciu frezujących wierteł stomatologicznych. Jednak wraz z postępem technicznym w medycynie techniki stomatologiczne idą w kierunku mniejszej inwazyjności zabiegów. Jedną z takich technik jest likwidacja kamienia przy wykorzystaniu tzw. skalera ultradźwiękowego. Zaletami tej metody, w porównaniu do tradycyjnego wiertła, są m.in:

  • mniejsze krwawienie po zabiegu
  • wysoka wydajność i dokładność
  • większy komfort zabiegu dla pacjenta.
Skaler ultradźwiękowy UDS-E Woodpecker z końcówką robocząźródło: e-plomba.pl

Skaler jest urządzeniem działającym na zasadzie generowania drgań o bardzo wysokiej częstotliwości, nawet kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Przyłożona do zęba końcówka skalera przenosi drgania na powierzchnię zęba, sprawiając że kamień nazębny łatwo pęka i odpryskuje. Stomatolodzy wyróżniają dwa rodzaje skalingu, chociaż zwykle wykonywane są one łącznie, podczas jednej wizyty:

  • skaling naddziąsłowy – usunięcie skalerem kamienia nazębnego, gromadzącego się na powierzchni koron zębów. Po jego zakończeniu przeprowadzane jest polerowanie całej powierzchni zębów w celu ich wygładzenia i zapobieżenia ponownemu odkładaniu się złogów oraz nałożenie lakierów fluorkowych dla zmniejszenia nadwrażliwośi szyjek zębowych i ochrony przed próchnicą.
  • skaling poddziąsłowy – usuwa kamień nazębny zalegający w kieszonce dziąsłowej, czyli poniżej linii dziąsła. Od skalingu nadziąsłowego różni się tym, że dodatkowo wymaga użycia narzędzi ręcznych, tzw. kiretów, zapewniających dostęp do każdej, najmniejszej szczeliny jamy ustnej. Korzeń zęba również jest polerowany i zabezpieczany lakierem fluorkowym.

Przeprowadzanie scalingu ultradźwiękowego zalecane jest 1-2 w roku, zależnie od indywidualnych predyspozycji pacjenta do odkładania się kamienia, stosowanej diety i poziomu higieny jamy ustnej. Zabieg skalerem jest delikatniejszy od ręcznego usuwania kamienia oraz bardziej skuteczny. Głowice urządzenia są chłodzone wodą, w związku czym zabieg nie jest bolesny. Osoby szczególnie wrażliwe mogą odczuwać niewielki dyskomfort, ale w takim przypadku możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego.

Scaling ultradźwiękowy nie jest zalecany osobom z wszczepionym rozrusznikiem serca, pourazowym odklejaniem siatkówki oka oraz kobietom w ciąży.

Usuwanie kamienia nazębnego skalerem – ile to kosztuje?

Zabieg skalingu ultradźwiękowego jest procedurą refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak w tym przypadku może być przeprowadzany tylko raz do roku, co dla niektórych pacjentów może być niewystarczające.

Usuwanie kamienia nazębnego skalerem ultradźwiękowym
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Jest on także szeroko dostępny w prywatnych gabinetach:

  • Wrocławska klinika Vita-Dent wycenia ultradźwiękowe usunięcie kamienia nazębnego wraz z polerowaniem na 100-150 zł oraz 40 zł za fluoryzację.
  • Centrum Stomatologii i Protetyki HasDent w Rumi oferuje skaling w zestawie z piaskowaniem i fluoryzacją w cenie 160 zł.
  • W warszawskim gabinecie Fabdent za pełen zabieg, obejmujący skaling, piaskowanie i fluoryzację zapłacimy 250 zł.  

Komentarze (2)

M rok temu

" Kamień nazębny przylega ściśle do zębów i może być usunięty tylko przez dentystę." - Usuwaniem kamienia zajmuje się Higienistka Stomatologiczna !!! Odpowiedz

kasia 2 lata temu

Uwaga! Kobietom w ciąży skaling nie jest rekomendowany a nie zabroniony! NFZ refunduje kobiecie w ciąży wyjątkowo co 3 miesiące scaling-w każdym trymestrze! Odpowiedz

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.