Usuwanie pajączków na nogach metodą skleroterapii

Usuwanie pajączków na nogach metodą skleroterapii

Skleroterapia jest skuteczną metodą pozwalającą na trwałe usunięcie defektu kosmetycznego i schorzenia naczyniowego jakim są pajączki naczyniowe (teleangiektazje). Skuteczność, bezpieczeństwo i mała częstość nawrotów teleangiektazji po skleroterapii skutkują częstym stosowaniem tej procedury w leczeniu zmian żylnych kończyn dolnych.

Leczenie pajączków naczyniowych (teleangiektazji) metodą skleroterapii polega na iniekcji do światła zmienionych chorobowo naczynek substancji wywołującej stan zapalny, co doprowadza do obrzęku wewnętrznej warstwy naczynia (śródbłonka), zwężenia i stopniowego włóknienia naczynia, a następnie jego zaniku po kilku tygodniach. Metoda ta pozwala na skuteczne i trwałe pozbycie się teleangiektazji.  Technika wykonania zabiegu polega na nakłuciu pajączków za pomocą bardzo cienkiej igły oraz iniekcji do ich wnętrza niewielkiej ilości roztworu środka leczniczego, nazywanego sklerotyzantem (środkiem obliterującym).

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Procedura jest mało inwazyjna, a ze względu na niewielki rozmiar igły oraz używanie małych ilości środków podrażniających naczynie jest zazwyczaj bezbolesna lub towarzyszy jej niewielki, akceptowany przez pacjentów dyskomfort. Skuteczność zabiegu, bardzo dobra tolerancja przez chorego oraz brak nawrotów teleangiektazji w długotrwałych obserwacjach pozabiegowych sprawiają, że metoda skleroterapii cieszy się dużą popularnością w Polsce i na całym świecie.

Jakie są rodzaje skleroterapii pajączków naczyniowych ?

Obecnie, dzięki obecności wielu rodzajów środków sklerotyzujących oraz narzędzi wspomagających uwidocznienie teleangiektazji istnieje kilka rodzajów skleroterapii.

Podział ze względu na rodzaj użytego środka obliterującego:

  • skleroterapia klasyczna, w której wykorzystuje się  płynne roztwory stężonego chlorku sodu, chromowe pochodne glicerolu, etanoloaminę, polidokanol lub inne środków podrażniające naczynia krwionośne;
  • skleroterapia piankowa, w której środek sklerotyzujący ma formę pianki zapewniającej lepszy jego kontakt z wewnętrzną warstwą naczynia (wykorzystywane są m. in. pianki polidokanolu i  siarczanu tetradecylu sodowego).
Skleroterapia piankowa - rysunek poglądowy

Podział ze względu na stosowane pomocnicze metody wizualizacji zmian naczyniowych:

  • skleroterapia pod kontrolą wzroku: w tej metodzie widoczne, powierzchowne naczynia są nakłuwane jedynie pod kontrolą wzroku, stosowana gdy ze względu na płytkie położenie i dobrą widoczność naczyń nie są wymagane metody wspomagające;
  • skleroterapia z wykorzystaniem tzw. "zimnego światła": pajączki położone 1-3mm pod skórą są dobrze widoczne po oświetleniu chorego miejsca - w tym celu przykłada się do skóry lampę, która emituje bezpieczne dla skóry światło nie wywołujące oparzenia;
  • skleroterapia przy asyście ultrasonograficznej: w przypadku zmian położonych 3mm pod skórą i głębiej, w celu lokalizacji naczynek oraz uniknięcia pozanaczyniowej iniekcji sklerotyzanta zastosowanie znajduje  badanie USG, które znacząco zwiększa skuteczność zabiegu i redukuje częstość występowania powikłań.

Skleroterapia pajączków w liczbach

Dzięki dużej atrakcyjności metody, na którą składa się skuteczność, bezpieczeństwo i mała inwazyjność procedury, jest ona chętnie stosowana przez lekarzy i cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony pacjentów. W Stanach Zjednoczonych wykonuje się rocznie około 150 tysięcy zabiegów skleroterapii pajączków naczyniowych, co stanowi około 1% wszystkich zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. 95 % pacjentów to kobiety, jednak z roku na rok wzrasta udział grupy mężczyzn w populacji pacjentów poddających się temu leczeniu .

Na początku XX. wieku odnotowano przejściowy znaczny spadek częstości stosowania tej metody z  około 350 tysięcy zabiegów w 2000r. na korzyść nowych, nieinwazyjnych metod leczenia teleangiektazji. Długotrwała obserwacja pacjentów (tzw. follow-up) pozwoliła na stwierdzenie większej częstości nawrotu dolegliwości po stosowaniu nowych metod w porównaniu ze skleroterapią, co zaskutkowało ponowną tendencją wzrostową w stosowaniu leczenia sklerotyzującego. Obecnie odnotowuje się wzrost stosowania tej metody o około 4% rocznie.

Udział metody skleroterapii w leczeniu teleangiektazji, dzięki licznym jej zaletom, przejawia tendencję wzrostową pomimo obecności nowych metod terapeutycznych, które nie zawsze przynoszą porównywalne efekty terapeutyczne - metody te są  skuteczne u ściśle wyodrębnionej grupy pacjentów, natomiast skleroterapia pozwala na efektywne leczenie przeważającej większości  osób z pajączkami naczyniowymi.

Skleroterapia naczyń żylnych kończyn dolnych
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: How to use sclerotherapy successfully to cure telangiectasia and reticular varices, Claudine Hamel-Densos, Caen, France, 2011; Sclerosing Agents www.drugs.com; Sclerotherapy for lower limb telangiectasias (Review), Schwartz L, Maxwell H, The Cochrane Library 2011; Dane statystyczne American Society of Plastic Surgeons 2009;

Komentarze (3)

Marysia 3 miesięcy temu

A nie sądzicie, że zabieg laserem jest mniej inwazyjny i rownie skuteczny? Tzn. pytam z ciekawosci bo sama robilam zabieg Quadrostarem Pro i bylam bardzo zadowolona z jego efektow, bez żadnego wbijania sobie igieł :) Odpowiedz

Beata 4 miesięcy temu

Takie zabiegi są konieczne jeśli ktoś ma problemy z naczynkami, bo zaniedbane naczynka mogą przysporzyć wielu kłopotów. Ja długo zwlekałam z pójściem do lekarza, ale w końcu zebrałam się i poszłam na konsultację. Miałam do wyboru wiele zabiegów i wspólnie z panią kosmetolog wybrałyśmy quadrostar pro. To laser, który trafia w hemoglobinę w naczyniach krwionośnych. Miałam wątpliwości czy laser zadziała tak samo jak skleroterapia, ale nie zawiodłam się. Miałam sporo pajączków na udzie a teraz jest może jeden, ostatnio nowy się pojawił i zastanawiam się czy czekać aż pojawi sie wiecej czy od razu usuwać? Bo na to wystarczy jeden zabieg tak naprawdę Odpowiedz

Beata 2 lata temu

ja byłam na elektroterapii i każdemu będę zachwalać ten zabieg bo widać efekty od razu :) super Odpowiedz

Chemiczne metody leczenia żylaków nóg

Chemiczne metody leczenia żylaków nóg

Żylaki kończyn dolnych sprawiają, że kobiety - bo to u niech problem pojawia się najczęściej - wstydzą się swojego wyglądu i, pomimo że ich nogi są zgrabne, preferują noszenie spodni lub długich spódnic nawet w lato. Jednak żylaki to nie... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.