W czasie trwania akcji #zostanwdomu możesz również skorzystać z konsultacji online lub wizyt domowych.
Usuwanie prosaków z twarzy

Występują głównie na twarzy, kształtem i wielkością przypominają ziarna prosa, przyjmują postać żółtawych lub białawych grudek - opis ten dotyczy prosaków. Zmiany te są całkowicie niegroźne, jednak ze względu na to, że nie ustępują samoistnie i mogą zaburzać wygląd skóry twarzy, część pacjentów postanawia je usunąć. Jakie metody usunięcia tych tworów są obecnie dostępne?

Prosakami (łac. milia) nazywa się niewielkie - około jednego, dwóch milimetrów średnicy - grudkowate zmiany, których powstawanie związane jest ze m.in. zbyt dużą aktywnością gruczołów łojowych. Bardzo często prosaki powstają w obrębie twarzy, innymi częstymi ich lokalizacjami są okolice narządów płciowych czy klatka piersiowa. 

Usunięcie prosaka od 100 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Nie jest znana dokładna patogeneza powstawania prosaków. Stanowią one zmianę łagodną, niezakaźną - mimo tych cech, ze względów estetycznych, część osób chciałoby je jednak usunąć, zwłaszcza w sytuacji, gdy prosaki pojawiają się na twarzy. Obecnie dostępnych jest wiele metod, pozwalających w sposób skuteczny i bezpieczny pozbyć się prosaków.

Dostępne metody usuwania prosaków z twarzy

Na samym początku konieczne jest podkreślenie, że pacjenci nie powinni usuwać prosaków samodzielnie. W domowych warunkach bowiem zdecydowanie łatwiej dochodzi do powikłań, takich jak zakażenie skóry, które to - w najgorszym wypadku - może skutkować pozostawieniem trwałej blizny.

Najbezpieczniejszym sposobem rozwiązania problemu jest wizyta u dermatologa bądź specjalisty medycyny estetycznej. Doświadczony lekarz nie tylko wybierze odpowiednią metodę usunięcia prosaków, ale także potwierdzi rozpoznanie (prosaki różnicować należy z takimi tworami, jak kaszaki, brodawki wirusowe czy włókniaki).

Jedną z prostszych metod usuwania prosaków stanowi nakłucie i ewakuacja zawartości prosaka. Przeprowadzane jest to przy użyciu sterylnej, jednorazowej igły lub skalpela, potem następuje usunięcie mas obecnych w zmianie. Proces zwykle nie wywołuje szczególnie nasilonych dolegliwości bólowych, stosowanie znieczulenia miejscowego nie jest więc konieczne.

Usunąć prosaki z twarzy można również poprzez zabieg elektrokoagulacji, wykorzystujący energię elektryczną pod wysokim napięciem. Wyzwolona energia doprowadza do zniszczenia komórek budujących zmianę (poprzez zjawisko denaturacji białek) i po kilku dniach dochodzi do jej zniknięcia. W tym wypadku, ze względu na możliwość wystąpienia bolesności, okolicę poddawaną zabiegowi znieczula się miejscowo.

Inne sposoby pozwalające na usunięcie prosaków z twarzy stanowią:

  • krioterapia;
  • chirurgiczne łyżeczkowanie;
  • zabiegi przeprowadzane z użyciem laserów (głównie CO2, Er:YAG).

Dostępne są również metody niezabiegowe, cechujące się jednak mniejszą skutecznością. Zaliczane są tutaj m.in. peelingi chemiczne, doprowadzające (poprzez złuszczenie naskórka) do redukcji zmian. W przypadku preparatów farmakologicznych na razie nie odkryto substancji, która powodowałaby znikanie opisywanych tworów - pojawiają się jedynie pojedyncze opisy przypadków chorych posiadających mnogie prosaki z towarzyszącymi zmianami zapalnymi, u których skuteczna była terapia pochodnymi witaminy A - tzw. retinoidami.

O sposobie usunięcia prosaka ostatecznie decyduje pacjent. Niezależnie od metody,  zmiany mogą nawracać - kluczowe znaczenie może więc mieć cena danej procedury. W przypadku elektrokoagulacji usunąć pojedynczą zmianę w Świnoujściu można za około 70 zł, we Wrocławiu cena usunięcia prosaka metodą elektrokoagulacji wynosi nieco mniej, około 50 zł. Zabiegi laserowe związane są z większymi kwotami - w Warszawie usunięcie przy ich pomocy prosaków możliwe jest, w zależności od placówki, za 150 do 500 złotych.

Usunięcie prosaka
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.skinsight.com; www.dermnetnz.org; www.emedicine.medscape.com

Autor:

Dodaj komentarz

Metody usuwania prosaków

Metody usuwania prosaków

Białe grudki w niektórych obszarach twarzy, które pojawiać mogą się także na narządach płciowych, to prosaki. Nie są niebezpieczne, ale stanowią problem estetyczny. Mogą pojawić się zarówno u noworodków, jak i u osób dorosłych. Jakie są...

Prosaki u niemowląt - skąd się biorą

Prosaki u niemowląt - skąd się biorą

Niedoskonałości występujące na skórze noworodków i niemowląt często są zaskoczeniem dla rodziców. Krostki, grudki czy też liczne zaczerwienienia niejednokrotnie stanowią przyczynę stresu i niepokoju o zdrowie maluszka dla świeżo upieczonych...

Ozonoterapia – skuteczny sposób na koronawirusa?

Ozonoterapia – skuteczny sposób na koronawirusa?

Ozon to odmiana tlenu wyróżniająca się silnymi właściwościami aseptycznymi. Nic dziwnego, że stosuje się ją, aby zapobiec przeniknięciu drobnoustrojów do określonego środowiska, np. otwartej rany. Czy ozonoterapia jest w stanie uchronić nas...