Zalecenia po zabiegu usuwania żylaków parą wodną

Po zabiegu usunięcia żylaków kończyn dolnych metodą SVS pacjent bardzo szybko (bo po ok. 2 godzinach) wraca do codziennej aktywności, jednak przez pewien czas po zabiegu powinien przestrzegać określonych zaleceń. Aby zapewnić prawidłowe gojenie, należy przez kilkanaście dni po zabiegu nosić podkolanówki uciskowe oraz unikać nadmiernej aktywności fizycznej. Dolegliwości bólowe można łagodzić przyjmując leki zalecone przez lekarza.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Usuwanie żylaków kończyn dolnych parą wodną (SVS- Steam Vein Sclerosis) jest to stosunkowo nowa metoda leczenia żylaków, która pojawiła się w Polsce w roku 2012. Podczas zabiegu do zmienionych naczyń wprowadza się specjalny cewnik, przez który do żylaków podawana jest tzw. przegrzana para wodna. Stosowana para osiąga stężenie 3 barów, co powoduje wzrost temperatury wrzenia do ok. 120 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura powoduje zamknięcie patologicznego naczynia. 

Metoda SVS może być stosowana nawet w leczeniu żylaków o znacznej średnicy, a także do zamykania naczyń poskręcanych, o nieregularnym kształcie. Brak konieczności stosowania chemicznych substancji pozwala na wykonywanie rozległych zabiegów i jednoczesnym zamykaniu kilku naczyń. Po zabiegu pacjent ma tylko pojedyncze ślady po wkłuciu wenflonu, które ulegają całkowitemu zagojeniu, bez pozostawienia blizn.

Jakie są zalecenia po usunięciu żylaków parą wodną (SVS)?

Zabieg usuwania żylaków nóg SVS jest zabiegiem krótkim (trwa około 30- 60 min), wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Nie ma konieczności, aby pacjent pozostawał na noc w szpitalu. Część pacjentów przed lub podczas zabiegu otrzymuje środek uspokajający, w związku z czym należy zapewnić sobie transport do domu (nie można po lekach uspokajających prowadzić pojazdów mechanicznych). Oprócz tego, codzienna aktywność powinna zostać zachowana. Pacjent może spacerować i wykonywać podstawowe czynności, jednak przez okres około 2 tygodni nie powinien uprawiać sportu i wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Bezpośrednio po zabiegu na kończynę jest zakładana pończocha uciskowa. Należy ją nosić przez 48 godzin cały czas, a następnie przez około 14 dni codziennie w ciągu dnia. Przez 7- 14 dni powinno się także unikać długotrwałego siedzenia z opuszczoną kończyną, z której były usuwane żylaki. Zabiegi te mają na celu doprowadzenie do prawidłowego zagojenia się żylaków oraz zapobieganie powstawaniu obrzęków.

Pacjent może normalnie funkcjonować już około 2 godziny po zabiegu. Zwolnienie lekarskie jest wystawiane tylko osobom, które ciężko pracują fizycznie. W pozostałych przypadkach nie jest to wskazane, a wręcz zalecane jest zachowanie umiarkowanej aktywności. Przez kilka dni po zabiegu można przyjmować doustne leki przeciwbólowe zalecone przez lekarza, oczywiście bez przekraczania dawek maksymalnych.

U źródeł powstawania żylaków kończyn dolnych leżą czynniki genetyczne, których nie da się modyfikować. Wymienić można również czynniki środowiskowe, które sprzyjają ich powstawaniu. Zarówno przed zabiegiem, jak i po nim należy dążyć do zminimalizowania ryzyka powstania żylaków innych żył. Osoby predysponowane powinny unikać długotrwałego stania, szczególnie w wysokiej temperaturze oraz dźwigania ciężarów. Znaczny wpływ na poszerzenie naczyń żylnych ma otyłość, warto więc przejść na dietę i zwiększyć swoją aktywność fizyczną.

Pacjenci należący do grupy ryzyka powstania żylaków oraz osoby z żylakami kończyn dolnych powinny systematycznie odpoczywać z uniesionymi nogami. Pomocne może okazać się regularne noszenie podkolanówek uciskowych, ale jednocześnie unikanie obcisłych ubrań, które mogą zaburzać odpływ krwi z kończyn. Alkohol oraz gorące kąpiele powodują rozszerzenie naczyń żylnych i mają niekorzystny wpływ na funkcjonowanie żył.

Źródła: www.mp.pl; "Chirurgia. Repetytorium" W. Noszczyk

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Usuwanie żylaków parą wodną

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…