Wpływ diety na kondycję cery

Racjonalna, urozmaicona i dobrze zbilansowana dieta dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Niedobory żywieniowe wpływają niekorzystnie m.in. na wizerunek zewnętrzny. Mogą powodować zmiany w wyglądzie skóry, włosów i paznokci.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

W celu ograniczenia starzenia się skóry American Academy of Dermatology rekomenduje przestrzeganie 11 zaleceń. Wśród nich znajduje się m.in. unikanie narażenia skóry na promieniowanie słoneczne, zaprzestanie palenia, regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych, codzienne stosowanie kremów nawilżających, a nawet unikanie powtarzających się wyrazów twarzy. Aż dwa z zaleceń Akademii odnoszą się do diety. AAD zaleca przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania, zwiększenie spożycia świeżych warzyw i owoców, ograniczenie ilości cukru i rafinowanych węglowodanów w diecie oraz zmniejszenie spożycia alkoholu. 

Dietetycznych zaleceń jest jednak więcej. Jedyną z podstawowych rekomdendacji dla osób dbających o stan skóry jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Mimo, że woda nie ma wartości odżywczej, pełni w organizmie wiele funkcji. Zgodnie z aktualnymi normami żywienia dla populacji polskiej, zapotrzebowanie dorosłego człowieka na wodę wynosi 2-2,5l/d. Dotyczy ono płynu pochodzącego z żywności oraz spożywanych napojów.

Witaminy i składniki mineralne ważne dla dobrej kondycji skóry

Kolejnym istotnym składnikiem diety są witaminy antyoksydacyjne – A, C oraz E. Opóźniają one proces starzenie skóry, chronią przed jej uszkodzeniami, a także wspomagają odbudowę. Witamina C uczestniczy między innymi w syntezie kolagenu, czyli białka odpowiedzialnego za jędrność i sprężystość skóry. Jej bogatymi źródłami są przede wszystkim świeże warzywa  owoce. Witamina E, nazywana również witaminą młodości, wpływa na elastyczność skóry, działa przeciwzapalnie, a także chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV.  Znaleźć ją można w olejach roślinnych oraz orzechach. Witamina A stabilizuje reaktywne formy tlenu, a jej prowitamia, czyli beta-karoten, poprawia koloryt skóry. Substancje te znajdują się m.in. w jajach, marchwi, czerwonej papryce czy żółtych serach.

Spośród składnikowych mineralnych szczególną uwagę należy zwrócić na cynk. Pierwiastek ten jest ważnym składnikiem wielu enzymów. Jest niezbędny do prawidłowego gojenia ran czy regulacji produkcji łoju. Jedynymi z symptomów niedoboru cynku są sucha, łącząca się skóra, egzema i rozstępy. Bogatymi źródłami cynku są nasiona roślin strączkowych, pestki dyni i kakao. Kolejny ważny pierwiastek to krzem, który uczestniczy w biosyntezie kolagenu, przez co wpływa na sprężystość i elastyczność skóry. Dodatkowo, wykazuje działanie przeciwtrądzikowe, a także wzmacnia włosy i paznokcie. Krzem znaleźć można m.in. w owocach morza, naparze ze skrzypu polnego oraz wodach leczniczych.  Przeciwstarzeniowe i uelastyczniające działanie ma również miedź, obecna w takich produktach jak kakao, pestki dyni czy ziarna słonecznika. Mangan, znajdujący się m.in. w płatkach owsianych, orzechach i razowym chlebie, wpływa natomiast na wytwarzanie melaniny, czyli pigmentu obecnego w skórze i włosach, a także reguluje działanie enzymów odpowiedzialnych za powstawanie wolnych rodników.

W diecie osoby, dbającej o stan skóry nie może również zabraknąć nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Ich niedobory mogą być przyczyną suchej i łuszczącej się skóry.  Kwasy te działają przeciwzapalnie, łagodząco i aktywizują procesy naprawcze. Ich żywieniowymi źródłami są przede wszystkich ryby morskie, orzechy oraz oleje roślinne.

Żywność, której należy unikać

Wśród produktów szkodzących skórze wymienia się kawę, herbatę, cukier, słodycze, czekoladę, dużą ilość tłuszczu, soli oraz dania typu fast-food. Zawarte kawie i herbacie substancje działają moczopędnie i powodują, że skóra traci zdolność do zatrzymywania wody. Cukry pochodzące z diety, powodują powstawanie w organizmie związków niszczących białka,  w tym kolagen i elastynę – białka podporowe skóry. Produkty fast-food są bogatym źródłem soli, która zatrzymuje wodę w organizmie, czego efektem jest efekt napęczniałej skóry.

Wiele składników diety pełni kluczowe funkcje w skórze. Poprzez zmianę sposobu odżywienia można więc wpłynąć na jej zewnętrzny wygląd, a nawet spowolnić starzenie. Wybieranie odpowiednich produktów spożywczych i wypijanie dużej ilości płynów stanowi jeden z ważniejszych elementów profilaktyki przeciwzmarszczkowej.

Żródła: What couses our skin to age? American Academy od Dermatology; Kostecka M., Kostecka J.: Wpływ diety na wygląd skóry. Kosmetologia Estetyczna 4(2) 2013, 264-266.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Konsultacja dietetyczna

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…