Wrzesień Miesiącem Budowania Świadomości o Raku Tarczycy - co trzeba wiedzieć o chorobie

Na całym świecie wrzesień uznany jest za Miesiąc Budowania Świadomości o Raku Tarczycy. Świadomość społeczna na temat nowotworu tarczycy wciąż jest bardzo mała, chociaż w ciągu ostatnich lat zaobserwowano gwałtowny wzrost liczby zachorowań, dlatego we wrześniu zachęca się pacjentów do zgłębienia zagadnień, związanych z profilaktyką raka tarczycy oraz do wykonania badań USG tarczycy, które stanowią podstawowe narzędzie diagnostyczne. Co warto wiedzieć o nowotworze tarczycy? Jakie mamy szanse, kiedy choroba zostanie u nas zdiagnozowana?

Autor
Data publikacji
Czas czytania
4 min.

Tarczyca jest niewielkim, nieparzystym gruczołem wydzielania wewnętrznego, znajdującym się z przodu szyi, nieco poniżej krtani. Zbudowana jest z połączonych ze sobą wąską cieśniną dwóch płatów bocznych, dlatego kształtem przypomina motyla. Tarczyca ma ogromny wpływ na metabolizm, gdyż wytwarza biorące udział w przemianie materii i wpływające niemal na każdą komórkę organizmu hormony: trójjodotyroninę (T3) oraz tyroksynę (T4). Bezpośrednio oddziałuje również na gospodarkę wapniowo-fosforanową, produkując hormon uczestniczący w regulacji poziomu wapna w organizmie, a mianowicie kalcytoninę. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Guzki tarczycy zazwyczaj mają łagodny charakter i są całkowicie nieszkodliwe. Uważa się, że posiada je ponad połowa ludzi, a ich powstawanie wynika z naturalnych skłonności komórek tarczycy do tworzenia guzków. Wynika to z pracy tarczycy, która jest jedynym w ludzkim organizmie gruczołem magazynującym wytworzone przez siebie hormony, zanim te zostaną uwolnione do krwi.

Kto znajduje się w grupie ryzyka rozwoju raka tarczycy?

Na raka tarczycy znacznie częściej chorują kobiety

Szacuje się, iż około 4 proc. guzków tarczycy, z reguły niegroźnych i łagodnych, ma charakter nowotworowy. Każdego roku rak tarczycy dotyka około 3 tysięcy osób, co czyni go stosunkowo rzadko występującym nowotworem. Statystyki podają, że rak tarczycy stanowi około 3 proc. zdiagnozowanych przypadków zachorowań na chorobę nowotworową, przy czym chorują przede wszystkim kobiety – to właśnie panie trzykrotnie częściej zmagają się z tym rodzajem raka.

„Mimo że rak tarczycy uważany jest za stosunkowo rzadki nowotwór, jego rozpoznania stanową jedną piątą diagnoz nowotworów złośliwych wśród młodych dorosłych, czyli osób między 20 a 40. rokiem życia. W przeciwieństwie do innych typów nowotworów, o raku tarczycy mówi się stosunkowo niewiele, a poziom zachorowalności systematycznie wzrasta. By zbudować świadomość na temat raka tarczycy oraz dostarczyć możliwości wykonania badań profilaktycznych stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny po raz drugi aktywnie włącza się w obchody Miesiąca Budowania Świadomości o Raku Tarczycy” – tłumaczy inicjatorka kampanii „Motyle pod ochroną” Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny. „Motyle pod ochroną” to pierwszy w Polsce ruch o charakterze kampanii społeczno-edukacyjnej przygotowanej specjalnie z myślą o pacjentach z rakiem tarczycy.

Nadmiar i niedobór jodu to jedne z czynników ryzyka raka tarczycy

Wśród czynników ryzyka występowania nowotworu tarczycy wymienia się nadmiar i niedobór jodu, a także nadmierne wydzielanie hormonu przysadki mózgowej – tyreotropiny, której nadprodukcja stymuluje wzmożoną pracę tarczycy. Ponadto uważa się, że nie bez znaczenia są czynniki genetyczne oraz płeć – tak jak już wspomniano, zdecydowanie częściej chorują kobiety. Lekarze przyznają, że za rozwój choroby może odpowiadać promieniowanie w wyniku radioterapii okolic głowy i szyi. Naukowcom nie udało się jednak jednoznacznie wyjaśnić przyczyn powstawania raka tarczycy.

Rak tarczycy – i co dalej?

Najbardziej typowymi objawami raka tarczycy jest chrypka, zmiana barwy głosu i trudności z przełykaniem

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich osób, u których występuje podejrzenie lub zdiagnozowano już chorobę – u około 90 proc. pacjentów terapia raka tarczycy kończy się sukcesem. Według statystyk w latach 2003-2006 aż 97,9 proc. mieszkańców Stanów Zjednoczonych, u których wystąpił rak tarczycy, pokonało chorobę. Nie mniej jednak nie zmienia to faktu, iż choroba ma ogromny wpływ na życie pacjentów, dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka i odpowiednia profilaktyka. Lekarze zalecają, aby co 2 lata wykonywać kontrolne USG tarczycy.

Charakterystycznymi objawami raka tarczycy są zmiana barwy głosu i chrypka. Chorzy obserwują u siebie trudności z przełykaniem. Ponadto do symptomów choroby należą powiększenie węzłów chłonnych szyi i wyczuwalne zgrubienia w przedniej części szyi, czyli guzki.

„Nie wszystkie guzki wykryte w badaniu USG muszą świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Niektóre z nich są niegroźne i wymagają jedynie dalszej obserwacji. Jeśli jednak wykryte zmiany budzić będą wątpliwości lekarza, potrzebna może okazać się wizyta u endokrynologa lub biopsja”- wyjaśnia w rozmowie ze „Zwierciadłem” prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej w Warszawie.

Leczenie nowotworów tarczycy
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Podstawowym badaniem diagnostycznym w diagnostyce raka tarczycy jest USG

W ramach akcji Wrzesień Miesiącem Budowania Świadomości o Raku Tarczycy, Stowarzyszenie Polskie Amazonki zachęca mieszkańców Warszawy do badań USG tarczycy, które wykonywane są za symboliczną opłatą. Przygotowano również specjalne broszury i bezpłatne poradniki dla pacjentów, a w mediach już rozbrzmiewają pierwsze echa kampanii. W ciągu ostatnich lat zaobserwowano wzrost liczby zachorowań na raka tarczycy nie tylko na całym świecie, ale również w Polsce. W latach 80. rak tarczycy należał do incydentalnych przypadków, tymczasem od 1995 roku tempo wzrostu liczby chorych wzrosło szczególnie u kobiet, dlatego tak potrzebne są odpowiednie kampanie informacyjne.

Dodaj komentarz

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników...

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Człowiek traci codziennie średnio 100 włosów i jest to całkowicie normalny proces. Problem pojawia się, gdy kosmyki wypadają nadmiernie. Jeśli coraz więcej włosów zostaje na szczotce, w odpływie wanny czy na ubraniach, to znak, że możemy...