Wskazania do leczenia jaskry metodą trabekulektomii

W patogenezie jaskry i występującego w trakcie tej choroby uszkodzenia nerwu wzrokowego, główną rolę odgrywa wzmożone ciśnienie, panujące we wnętrzu gałki ocznej. Zrozumiałym wydaje się więc, że celem leczenia tego schorzenia jest obniżenie wspomnianej wartości fizycznej. Dokonać tego można poprzez wdrożenie u chorego różnych metod terapeutycznych: jedną z nich stanowi zabieg trabekulektomii.

Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu trabekulektomii w leczeniu jaskry pochodzą z 1968 roku. Od tamtej pory upłynęło wiele lat, w trakcie których technika przeszła pewne udoskonalenia i do dzisiaj ma swoje miejsce w procesie obniżania zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Trabekulektomia wiąże się z wytworzeniem nowej drogi odpływu dla, znajdującej się we wnętrzu oka, cieczy wodnistej. Dokonywane jest to poprzez usunięcie fragmentów struktur kąta przesączania i stworzenie kanału między przednią komorą oka a przestrzenią podspojówkową. Takie postępowanie umożliwia odpływ cieczy produkowanej w gałce ocznej do wspomnianej okolicy i przez to redukcję ciśnienia we wnętrzu oka.

W jakich przypadkach jaskra może być leczona poprzez wykonanie trabekulektomii?

Zazwyczaj postępowanie pierwszego rzutu u chorych z nowo rozpoznaną jaskrą obejmuje stosowanie kuracji farmakologicznej. Zdarzają się jednak osoby, u których leki nie pozwalają osiągnąć oczekiwanego rezultatu lub od momentu diagnozy występują u pacjentów tak wysokie wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego, że nie sposób opanować ich przy pomocy farmakoterapii. Polskie Towarzystwo Okulistyczne w swoich wytycznych podaje, że leczenie zabiegowe u chorych z jaskrą powinno być rozważone wtedy, gdy przyjmowanie dwóch lub więcej leków nie pozwala właściwie kontrolować przebiegu choroby.

Leczenie zabiegowe jaskry to jednak nie tylko trabekulektomia. Zaliczane są do niego także choćby szeroko stosowane procedury laserowe. Jednym ze wskazań do trabekulektomii jest przebycie przez pacjenta w przeszłości innego typu zabiegu, który to jednak nie okazał się w pełni skuteczny i istnieje konieczność uzupełnienia terapii.

Wybór typu zabiegu, który ma uchronić pacjenta przed utratą wzroku, zależny jest w dużej mierze od występującej u niego odmiany jaskry. Trabekulektomia może być zastosowana zasadniczo w każdej formie jaskry: w niektórych postaciach traktowana jest jako terapia pierwszoliniowa, w innych wykonywana jest dopiero wtedy, gdy niemożliwe jest przeprowadzenie zabiegów bardziej preferowanych.

W przypadku jaskry pierwotnie zamykającego się kąta przesączania, trabekulektormia stanowi metodę tzw. pierwszego rzutu. Trabekulektomię wykonuje się też u chorych cierpiących na postaci jaskry takie jak:

  • wrodzona, dziecięca, młodzieńcza;
  • pierwotna/wtórna otwartego kąta;
  • wtórna zamykającego się kąta.

Trabekulektomię rozważa się często, jak już wspomniano, jako kolejną opcję terapeutyczną wtedy, gdy inne, wcześniejsze zabiegi zawodziły. Związane jest to z tym, że wytwarzany w trakcie opisywanej procedury tzw. pęcherzyk filtracyjny (miejsce, do którego trafia płyn z gałki ocznej) może powodować poczucie dyskomfortu u pacjentów. Zwraca się uwagę na również na fakt, że z biegiem czasu dochodzić może do bliznowacenia i zmniejszenia efektów leczenia tą metodą.

Należy wyraźnie podkreślić, iż którykolwiek z zabiegów stosowanych w  leczeniu jaskry nie jest w stanie cofnąć zniszczeń, do których dochodzi w przebiegu choroby. Procedury zabiegowe mają na celu redukcję ciśnienia wewnątrzgałkowego i zapobieganie przez to kolejnym defektom w obrębie nerwu wzrokowego. Z tego względu istotne jest, by w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów dotyczących oczu niezwłocznie odwiedzić okulistę i - w razie zaistnienia takiej potrzeby - przestrzegać otrzymanych zaleceń, czy to dotyczących przyjmowania leków, czy też konieczności zgłoszenia się na leczenie zabiegowe.

Operacja jaskry metodą trabekulektomii
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.emedicine.medscape.com; www.worldglaucoma.org; www.glaucoma-association.com; www.pto.com.pl

Autor:

Dodaj komentarz

Leczenie jaskry metodą trabekulektomii

Leczenie jaskry metodą trabekulektomii

Wzrok jest nieocenionym zmysłem człowieka, który umożliwia nam poznawanie świata, stały rozwój oraz czerpanie przyjemności z życia. Niestety stały postęp cywilizacyjny wydatnie przyczynił się do wzrostu częstości występowania chorób...

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny...