Zaćma – nie czekaj z operacją

Zaćma to jedna z najpoważniejszych chorób narządu wzroku, która z czasem prowadzi do jego całkowitej utraty. By temu zapobiec, warto regularnie kontrolować wzrok u okulisty, a w razie zdiagnozowania schorzenia możliwie szybko podjąć leczenie. Bo choć operacyjne leczenie zaćmy umożliwia odzyskanie ostrości widzenia na każdym etapie zaawansowania choroby, jej postępowania znacznie ogranicza komfort i samodzielność pacjenta, a i zabieg w zaawansowanym stadium niesie za sobą większe ryzyko komplikacji.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
4 min.

Istotą zaćmy jest postępujące zmętnienie soczewki oka. Najczęściej choroba ta występuje jako rezultat procesów starzenia się soczewki, istnieją jednak i inne przyczyny zaćmy, do których zalicza się urazy oczu, stany zapalne w ich obrębie oraz przyjmowanie niektórych preparatów. Zaćma może mieć charakter wrodzony lub nabyty, a wśród różnych jej typów wyróżnia się m.in. zaćmę korową (zmętnienie soczewki może być zlokalizowane bliżej jej obwodu lub na osi widzenia), jądrową (charakteryzuje się powolnym postępowaniem centralnie zlokalizowanym zmętnieniem soczewki) i podtorebkowa (zmętnienie zlokalizowane jest w tylnej torebce soczewki, a jednym z głównych objawów jest rozszczepienie światła). 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Schorzenie to, według danych Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO), jest główną przyczyną ślepoty na świecie, a o skali problemu świadczy również fakt, że operacyjne leczenie zaćmy należy do najczęściej wykonywanych operacji okulistycznych. Zabieg fakoemulsyfikacji, czyli najpowszechniej stosowana metoda zabiegowego leczenia zaćmy, jest w stanie przywrócić wzrok nawet pacjentom z bardzo zaawansowaną formą choroby, jednak operację warto przeprowadzić możliwie jak najszybciej.

Dlaczego z leczeniem zaćmy nie warto zwlekać?

Przed operacyjnym leczeniem zaćmy konieczne jest wykonanie zestawu badań

Postępująca zaćma coraz bardziej upośledza wzrok i odbiera nam samodzielność, i już chociażby ten powód powinien wystarczyć, by jak najszybciej zdecydować się na operację. Objawy zaćmy potrafią bowiem w istotnym stopniu utrudnić życie: pacjenci, zmagający się z tą chorobą skarżą się na utratę ostrości widzenia, przez co postrzegany przez nich obraz jest rozmyty lub nieostry, u wielu osób pojawia się też stopniowe pogorszenie jakości widzenia w bardzo ostrym świetle lub przeciwnie – w nocy. Trudność zaczyna sprawiać także rozróżnianie i postrzeganie barw, a kolejną niedogodnością, z jaką muszą mierzyć się osoby z zaćmą, jest podwójne widzenie, pojawiające się zwłaszcza podczas jasnych, słonecznych dni – objawy mogą być różne w zależności od typu zaćmy. Jak można sobie wyobrazić, życie z takimi zaburzeniami, zwłaszcza, gdy przybierają one na intensywności, nie należy do przyjemnych, po co więc się męczyć i odkładać zabieg na potem.

Zwłaszcza, że nie ma się czego obawiać – i to również jest argument, przemawiający za możliwie szybkim przeprowadzeniem operacji. Uznaje się, że właściwy czas na zabieg jest wówczas, kiedy objawy zaćmy zaczynają w istotnym stopniu utrudniać pacjentowi życie. Sam zabieg natomiast jest dla pacjenta bezbolesny, trwa jedynie pół godziny i nie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego ani pozostania w szpitalu: procedura odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, w ramach tak zwanej „chirurgii jednego dnia”, co oznacza, że pacjent po operacyjnym leczeniu zaćmy może udać się do domu tego samego dnia, jedynie po krótkiej obserwacji.

Zaćma stopniowo odbiera wzrok

Warto również mieć na uwadze fakt, że leczenie zachowawcze zaćmy to jedynie odsuwanie operacji w czasie: na chwilę obecną zaćmy nie da się wyleczyć za pomocą kropel do oczu czy innych metod nieinwazyjnych, które mogą spowolnić proces mętnienia soczewki oka, ale go nie powstrzymają – bez operacji choroba będzie w dalszym ciągu postępować. Istotny jest również fakt, że im bardziej zaawansowana postać choroby, tym leczenie zabiegowe może by trudniejsze, a liczba komplikacji pozabiegowych może się wydłużać. Biorąc to wszystko pod uwagę, decyzję o operacji warto podjąć już wówczas, gdy zauważmy, że objawy zaćmy zaczynają nam utrudniać wykonywanie pewnych czynności.

Jak przebiega leczenie zaćmy?

Mówiąc w największym skrócie, operacyjne leczenie zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki oka i zastąpieniu jej soczewką sztuczną. Zabieg taki najczęściej przeprowadzany jest metodą fakoemulsyfikacji, podczas której uszkodzona soczewka rozbijana jest przy pomocy ultradźwięków. Ultradźwiękową sondę wprowadza się do wnętrza gałki ocznej przez niewielkie nacięcie (wielkości około 2,5 mm), a następnie, po rozbiciu zmętniałej soczewki, przez to samo nacięcie wysysa się jej fragmenty za zewnątrz. Kolejnym etapem zabiegu jest wprowadzenie do oka sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej, która umieszczana jest w jego wnętrzu w formie zwiniętej: dopiero, gdy znajdzie się na miejscu, rozwija się i przyjmuje odpowiedni kształt.

Operacyjne leczenie zaćmy pozwala odzyskać ostrość widzenia

Leczenie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji to nowoczesny, bezpieczny dla pacjenta i bezbolesny zabieg, który pozwala przywrócić ostrość widzenia, a w niektórych przypadkach zapewnia pacjentowi wzrok lepszy niż przed chorobą. Wynika to z faktu, że w trakcie zabiegowego leczenia zaćmy wykorzystywane są różne soczewki wewnątrzgałkowe, które nie tylko zastępują sztuczną soczewkę, ale również mogą posiadać szereg dodatkowych parametrów, wpływających na jakość widzenia pacjenta.

Najpopularniejsze są soczewki jednoogniskowe, które zapewniają ostre widzenie tylko do dali: podczas czytania, pracy na komputerze i innych podobnych czynności pacjent musi nosić okulary. Alternatywą mogą być soczewki wieloogniskowe, nazywane również multifokalnymi: dzięki swojej budowie pacjent z taką soczewką widzi wyraźnie zarówno blisko położone przedmioty, jak i te umieszczone dalej, dzięki czemu jest w stanie normalnie funkcjonować bez okularów korekcyjnych. Dodatkowo umożliwiają one usunięcie zarówno zaćmy, jak i starczowzroczności (prezbiopii) podczas jednego zabiegu. Nowoczesne soczewki wewnątrzgałkowe mogą korygować astygmatyzm, mogą być również wyposażone w dodatkowe filtry, np. filtr światła niebieskiego, który zmniejsza ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej u pacjenta.

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem soczewki torycznej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.who.int;

Dodaj komentarz

Operacja zaćmy z wszczepieniem soczewki torycznej

Operacja zaćmy z wszczepieniem soczewki torycznej

Zaćma jest schorzeniem narządu wzroku o postępującym charakterze, które wynika ze zmętnienia soczewki gałki ocznej. 90% przypadków zaćmy ma charakter nabyty, wynikający z odkładania się w soczewce białkowych kompleksów. Zaledwie 10%...

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników...