Zaćma wtórna - leczenie laserem

U pewnej liczby pacjentów poddanych operacji usunięcia zaćmy i wszczepienia sztucznej soczewki po kilku miesiącach lub nawet latach od zabiegu może pojawić się zamglenie i mętnienie tylnej torebki soczewki. Jest to tzw. zaćma wtórna, której przyczyną najczęściej są zaburzenia metaboliczne, stany zapalne bądź urazy gałki ocznej. Szybkim, skutecznym i niedrogim sposobem jej usunięcia jest zabieg kapsulotomii tylnej laserem YAG.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Zaćma, zwana również kataraktą, to jedna z najczęściej występujących chorób oczu, której istotą jest stopniowe mętnienie soczewki i utrata przez nia przejrzystości na skutek odkładania się złogów białkowych. Pierwszymi objawami są przeważnie zmniejszenie się ostrości widzenia oraz jego „przymglenie”, pojawiające się refleksy (rozbłyski) przy patrzeniu na źródło światła, a także zaburzenia w ocenie odległości, słabe widzenie w nocy, spadek intensywności widzianych barw, dwojenie obrazów a u dzieci zez lub oczopląs. Choroba rozwija się stopniowo nawet przez kilka lat a nieleczona może całkowicie uniemożliwić widzenie. W zaawansowanym stadium zmiany degeneracyjne stają się widoczne gołym okiem – źrenica zmienia kolor z czarnego na szaro-biały.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Zaćma rozwija się głównie u osób starszych, ale nie jest to regułą. Przyczynami jej wystąpienia mogą być: czynniki dziedziczne, wady wrodzone gałki ocznej, choroby przewlekłe (np. cukrzyca), stosowanie nadmiernych ilości leków sterydowych oraz niektóre rodzaje urazów oka. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia choroby jest nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, otyłość i nadciśnienie.

Jedyną w pełni skuteczną metodą leczenia zaawansowanej zaćmy jest operacja, polegająca na rozbiciu zmętniałej części soczewki wraz z nagromadzonymi złogów przy użyciu ultradźwięków (fakoemulsyfikacja) a natępnie ich mechanicznym usunięciu i wszczepieniu sztucznej soczewki oka.

Leczenie zaćmy wtórnej laserem YAG

U części pacjentów poddanych zabiegowi usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji może po kilku miesiącach lub latach wystąpić tzw. zaćma wtórna. Polega ona na zmętnieniu tylnej części torebki soczewki, którą w trakcie operacji pozostawia się w oku aby "położyć" na niej wszczepianą sztuczną soczewkę. Z czasem, zwykle w przebiegu chorób metabolicznych (np. cukrzycy), atopowego zapalenia skóry, stanów zapalnych lub urazow gałki ocznej torebka może zmętnieć i zaburzyć widzenie.

Skuteczną i powszechnie stosowaną metodą leczenia zaćmy wtórnej jest zabieg kapsulotomii tylnej z wykorzystaniem lasera neodymowo-yagowego (YAG), np. Carl Zeiss Visulas YAG II Plus.

Kapsulotomia - rysunek poglądowyźródło: ocuservice.com

Przeprowadzana ambultoryjnie procedura polega na zrobieniu małego otworu w centralnej części torebki tylnej a jej efektem jest niemal natychmiastowa poprawa widzenia. Zabieg wykonuje się w pozycji siedzącej przy specjalnie skonstruowanej lampie szczelinowej. Po wcześniejszym badaniu oko zostaje znieczulone przy pomocy kropli podawanych do worka spojówkowego. W celu stabilnego ustawienia gałki ocznej przykłada się do niej specjalny rodzaj szkła kontaktowego, uniemożliwiającego mruganie powiek i powiększającego obraz. Trwający kilkanaście sekund zabieg jest bezbolesny a już 30 minut po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu. Przez kilka godzin widzenie może być niewyraźne z powodu olśnienia i obecności cieczy immersyjnej. Konieczne może być także stosowanie specjalnych kropli.

Ile kosztuje laserowe leczenie zaćmy wtórnej?

Na leczenie zaćmy wtórnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia czeka się bardzo długo, nawet kilka lat. Pacjenci którym zależy na czasie i chcieliby cieszyć się zdrowiem, mogą również skorzystać z szerokiej oferty placówek prywatnych, oferujących zabieg kapsulotomii tylnej w stosunkowo niskich cenach.

Przykładowo klinika w Bielsku-Białej oferuje leczenie zaćmy wtórnej laserem YAG w cenie 300 zł, podobnie jak w jednym z warszawskich centrów medycznych. We Wrocławiu zapłacimy za ten sam zabieg 330 zł.

Laserowe leczenie zaćmy wtórnej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »Leczenie zaćmy - więcej na ten temat

Leczenie zaćmy

Nie ma na nią lekarstwa, trudno się przed nią uchronić, może dotknąć każdego. Jedynym sposobem, by się jej pozbyć, jest operacja. Na szczęście postęp w medycynie…

Dodaj komentarz

Kapsulotomia laserowa - leczenie zaćmy wtórnej

Kapsulotomia laserowa - leczenie zaćmy wtórnej

Zaćma jest najczęstszą chorobą soczewki oka. Prowadzi do jej zmętnienia i stopniowej utraty widzenia. Zastąpienie własnej niesprawnej soczewki nowoczesnym implantem w szybki sposób przywraca prawidłowe widzenie. Operacja, choć bardzo skuteczna i...

Kapsulotomia laserowa w leczeniu zaćmy wtórnej

Kapsulotomia laserowa w leczeniu zaćmy wtórnej

Zamglenie i zmętnienie tylnej torebki oka, czyli tzw. zaćma wtórna występuje jako późne powikłanie u części pacjentów poddanych zabiegowi usunięcia zaćmy i wszczepienia sztucznej soczewki. Na szczęście jej leczenie jest dosyć proste,...

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...