Zalecenia po operacyjnym leczeniu przepukliny pachwinowej

Zalecenia po operacyjnym leczeniu przepukliny pachwinowej

Przepuklina pachwinowa to najczęstszy rodzaj przepukliny brzusznej, występujący zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Obecnie najbardziej skuteczną metodą leczenia przepuklin, w tym przepukliny pachwinowej, jest operacja, która całkowicie uwalnia od występujących dolegliwości i umożliwia szybki powrót do codziennych obowiązków.

Przepuklina pachwinowa powstaje w następstwie uwypuklenia otrzewnej, przez kanał pachwinowy, który biegnie skośnie przez ścianę brzucha, ponad więzadłem pachwinowym. Występuje w dwóch postaciach: skośnej oraz prostej. Stanowi aż  70% wszystkich przepuklin brzusznych i 7 razy częściej spotykana jest u mężczyzn. Do rozwoju opisywanego schorzenia przyczynia się osłabienie tylnej ściany kanały pachwinowego, utworzonej przez otrzewną ścienną i powięź poprzeczną.  W zdecydowanej większości przypadków występuje po stronie prawej. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Operacje przepukliny pachwinowej należą do najczęściej wykonywanych w Polsce. Każdego roku w naszym kraju wykonuje się nawet 75 tysięcy tego typu zabiegów. Biorąc pod uwagę wielkość i rodzaj przepukliny pachwinowej, wyróżnia się dwie metody operacyjne: klasyczną oraz laparoskopową. W porównaniu do tradycyjnej operacji, laparoskopia cechuje się mniejszą inwazyjnością. Co więcej, pacjent odczuwa mniejszy ból pooperacyjny i szybciej powraca do codziennej aktywności. Najbardziej powszechną technikę chirurgiczną, określaną jako tzw. złoty standard, stanowi metoda Lichtensteina, której istotą jest odpreparowanie, a następnie odprowadzenie zawartości worka przepuklinowego do jamy brzusznej oraz wzmocnienie tylnej ściany kanału pachwinowego przy pomocy siatki z tworzywa sztucznego.

Jakie są zalecenia po operacji przepukliny pachwinowej?

Stosowane w obecnych czasach metody terapeutyczne przepuklin pachwinowych umożliwiają szybki powrót do zdrowia i codziennych obowiązków. W zależności od metody chirurgicznej, pacjent może opuścić szpital tego samego lub kolejnego dnia po zabiegu. Warto jednak mieć na uwadze, że na czas powrotu do pewnej sprawności wpływają indywidualne predyspozycje chorego, jego motywacja oraz szybkość gojenia się rany.

W pierwszych godzinach po operacji przepukliny pachwinowej u pacjenta mogą wystąpić nudności i wymioty, związane z zastosowanym wcześniej znieczuleniem. Dolegliwości bólowe, pacjent może odczuwać jeszcze przez 2 - 3 kolejne dni, jednak lekarze zalecają jak najwcześniejsze wstanie z łóżka i rozpoczęcie chodzenia, co pozwala na przywrócenie prawidłowej perystaltyki, a także chroni przed powstaniem zrostów oraz ciągnącej blizny. W związku z możliwością wystąpienia problemów z wypróżnianiem w pierwszych dniach po operacji przepukliny pachwinowej, rekomenduje się stosowanie lekkostrawnej diety, bogatej w owoce i warzywa, unikając jednocześnie ostrych potraw. Przez kilka pierwszych dni forsujący wysiłek fizyczny jest przeciwwskazany. Bezpieczny powrót do nieobciążających ćwiczeń, jazdy samochodem czy swobodnego chodzenia po schodach następuje po upływie 2 - 3 tygodni. Na wykonywanie intensywnej aktywności fizycznej, takiej jak jazda na rowerze, bieganie czy pływanie, można sobie pozwolić dopiero po 3 miesiącach. Tyle czasu trwa bowiem pełne zagojenie tkanek i odtworzenie ich mechanicznej wytrzymałości.

Po 7 - 10 dniach od wykonanego zabiegu pacjent powinien zgłosić się na planową wizytę kontrolną, podczas której lekarz usunie szwy i oceni efekt przeprowadzonego leczenia. Warto pamiętać, że w przypadku wystąpienia objawów takich jak gorączka, dreszcze, brak ustąpienia bólu po zażyciu leków przeciwbólowych, krwawienie, nudności, wymioty czy zaczerwienienie wokół rany pooperacyjnej, należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej.

Operacje przepukliny pachwinowej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródło: Noszczyk W. , "Chirurgia", tom 2, wyd. 1, Warszawa, PZWL, 2015, ISBN: 978-83-200-3983-2; Szczęsny W., Dąbrowiecki S., "Przebieg rekonwalescencji po operacji przepukliny pachwiny - opinie chorych i wiedza lekarzy", Zdrowie Publiczne 2007; 117: 186-190.

Dodaj komentarz

Czy przepuklinę pachwinową zawsze trzeba leczyć?

Czy przepuklinę pachwinową zawsze trzeba leczyć?

Leczeniem z wyboru przepukliny pachwinowej jest zabieg operacyjny. W wytycznych Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego pojawia się jednak zapis, że u mężczyzn z przepukliną pachwinową, która nie daje objawów lub powoduje wyłącznie niewielkie... więcej »

Jak rozpoznać przepuklinę pachwinową?

Jak rozpoznać przepuklinę pachwinową?

Przepuklinę pachwinową można rozpoznać na podstawie występowania charakterystycznych objawów oraz przeprowadzonego badania klinicznego. W przypadkach wątpliwych, pomocne może się okazać badanie ultrasonograficzne lub badanie rezonansem... więcej »

Przepuklina pachwinowa - czynniki ryzyka

Przepuklina pachwinowa - czynniki ryzyka

Według danych portalu medscape.com, operacja przepukliny pachwinowej jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych - w samej Wielkiej Brytanii rocznie przeprowadza się ich około 80 tysięcy. Jakie są czynniki zwiększające ryzyko... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska