Zamknięcie punktów łzowych zatyczkami Form Fit

Zespół suchego oka to przewlekła dolegliwość, dotykająca kobiety w okresie menopauzy, osoby stale pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach lub przy komputerze. Gdy mimo stosowania kropli nawilżających nie czujemy ulgi, należy poddać się diagnostyce zespołu suchego oka. W przypadku dużego nasilenia dolegliwości przeprowadza się zabieg zamknięcia kanalików łzowych oka przy pomocy specjalnych żelowych zatyczek, co utrudnia odpływ łez i pomaga w utrzymaniu właściwego nawilżenia rogówki.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Zespół suchego oka (ZSO) jest dolegliwością polegającą na niedostatecznym wydzielaniu lub nadmiernym parowaniu filmu łzowego, czyli wydzieliny mającej za zadanie m.in. nawilżanie, ochronę i oczyszczanie spojówek oraz rogówki oka. Może występować samoistnie lub być związany z innymi chorobami, takimi jak zespół Sjogrena, reumatoidalne zapalenie stawów lub miejscowe alergie oczne.

Zzespół suchego oka objawy i przyczyny

Wśród najczęstszych objawów zespołu suchego oka wymienić można m.in. podrażnienie, pieczenie, uczucie piasku pod powiekami, zmęczenie oczu i przejściowe zamglenie widzenia, rzadziej swędzenie, światłowstręt lub nadmierne łzawienie. Cechą charakterystyczną jest także zróżnicowane nasilenie dolegliwości o różnych porach dnia oraz ich zwiększenie w efekcie działania czynników drażniących (wiatru, dymu, zapylonego lub suchego powietrza).

Osobami szczególnie narażonymi na wystąpienia zespołu suchego oka są m.in. osoby pracujące przy komputerze, w klimatyzowanych lub zapylonych pomieszczeniach, kobiety w okresie menopauzy, a także chorzy przyjmujący długotrwale leki (antyalergiczne, nasenne, uspokajające, psychotropowe). 

Zespół suchego oka to schorzenie przewlekłe, wymagające stałego leczenia lub łagodzenia objawów. W podstawowej formie polega to na aplikowaniu preparatów nawilżających, o składzie zbliżonym do naturalnego płynu łzowego.

Uwaga: Zespół suchego oka to schorzenie przewlekłe wymagające stałej opieki i łagodzenia objawów. Charakteryzuje się często pieczeniem i swędzeniem oczu czasami również łzawieniem oczu. Leczenie opiera się na stosowaniu preparatów nawilżających zbliżonych do płynu łzowego.

Metody leczenia zespołu suchego oka

Leczenie zespołu suchego oka obejmuje różne metody, które można dostosować do konkretnej sytuacji pacjenta. Oto kilka najpopularniejszych:

  • sztuczne łzy w postaci kropli lub żelu są często stosowane do nawilżania oczu i złagodzenia suchości

  • w przypadku pacjentów noszących soczewki kontaktowe, istnieją specjalne soczewki zaprojektowane do łagodzenia objawów zespołu suchego oka

  • lekarz może przepisać leki, takie jak krople zawierające kortykosteroidy lub leki przeciwzapalne, aby złagodzić stany zapalne i objawy zespołu suchego oka

  • terapie cieplne, takie jak ciepłe okłady lub masaż powiek, mogą pomóc w poprawie funkcji gruczołów łzowych i zwiększeniu produkcji łez

  • blokery kanałów łzowych to leki, które zwiększają retencję łez na powierzchni oka, utrzymując wilgotność, mogą być stosowane w postaci kropli do oczu

Zatyczki Form Fit w leczeniu zespołu suchego oka

Jeżeli środki nawilżające nie przynoszą spodziewanych efektów stosuje się zabieg okluzji, czyli tymczasowego lub trwałego zamknięcia kanalików (punktów) łzowych przy pomocy specjalnych zatyczek kolagenowych lub silikonowych. Jest to metoda polegająca na wykorzystaniu własnych, naturalnych łez, będących „lekiem” na zaburzenia wilgotności powierzchni gałki ocznej. Trwający kilka minut zabieg przeprowadzany jest ambulatoryjnie, po wpuszczeniu do oka kropli znieczulajacych.

Ważne: Zabieg okluzji kanalików łzowych to skuteczna metoda leczenia zespołu suchego oka, polegająca na czasowym lub trwałym zamknięciu kanalików łzowych za pomocą specjalnych zatyczek kolagenowych lub silikonowych.

Nowością wśród produktów stosowanych do okluzji kanalików łzowych są zatyczki Form Fit ze specjalnego rodzaju hydrożelu. Przy kontakcie z filmem łzowym pęcznieje on i przechodzi w stan żelowy, dostosowując się kształtem do przestrzeni wewnątrz kanalika, zamykając go i uniemożliwiając odpływ łez do jamy nosowej. Żel jest materiałem biokompatybilnym i całkowicie bezpiecznym. Nie absorbuje leków podawanych do worka spojówkowego, nie powoduje alergii, nie przemieszcza się i jest łatwy do usunięcia poprzez przepłukanie solą fizjologiczną wejść kanalika łzowego.

Zabiegowi zamknięcia kanalików łzowych zatyczkami Form Fit poddać można się w każdym gabinecie okulistycznym. Produkt dostarczany jest na specjalnym automatycznym aplikatorze, wyposażonym dodatkowo w rozszerzadło a dzięki specyfice materiału, z którego wykonane są zatyczki, jeden rozmiar pasuje do różnych średnic kanalików łzowych. Efekt zatrzymania łez („mokrych oczu”) występuje już po 10 minutach i jest trwały.

Pamiętaj, że: Zatyczki Form Fit wykorzystują hydrożel, dostosowują się do wnętrza kanalika i skutecznie go zamykają. Zabieg jest bezpieczny i można go przeprowadzić w gabinecie okulistycznym, a jego efekty pojawiają się już po kilku minutach i są trwałe.



Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Zabieg zamknięcia punktu łzowego zatyczką

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…