Zamykanie pajączków na nogach laserem

Pajączki naczyniowe są często spotykanym defektem kosmetycznym kończyn dolnych. Przybierają one postać drobnych, krętych i prześwitujących przez skórę z racji płytkiego położenia naczynek żylnych o zabarwieniu czerwonym bądź niebieskim. Obecnie jedną z najskuteczniejszych metod walki z tym problemem jest laseroterapia.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Laseroterapia jest bezinwazyjną, bezpieczną i skuteczną metodą leczenia pajączków naczyniowych kończyn dolnych, nazywanych również teleangiektazjami.. Polega ona na uszkodzeniu za pomocą światła laserowego nieprawidłowych, poszerzonych naczynek krwionośnych. Długość fali laserowej jest tak dobrana, aby światło lasera było jak najlepiej pochłaniane przez hemoglobinę - składnik krwi odpowiadający za przenoszenie tlenu i nadający jej czerwoną barwę. W wyniku wzbudzenia laserem cząstek hemoglobiny dochodzi do miejscowego wzrostu temperatury i termicznego uszkodzenia pajączków naczyniowych. Proces ten jest nazywany fototermolizą selektywną. Ważną zaletą laseroterapii jest jej bezinwazyjny charakter - podczas zabiegu nie jest w żaden sposób uszkodzona ciągłość powłok ciała, ponieważ nie ma konieczności wykonywania jakichkolwiek nacięć czy nakłuć naczynia.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Światło lasera jest emitowane z zewnętrznego źródła i przenika przezskórnie (transdermalnie) do teleangiektazji. Ponieważ wiązka laserowa jest przystosowana do oddziaływania w największym stopniu na cząsteczki hemoglobiny (innymi słowy jest hemoglobinospecyficzna), wzrost temperatury skóry nie jest znaczny, a ewentualne dolegliwości z tym związane są w nowoczesnych urządzeniach niwelowane za pomocą układu chłodzącego okolicę poddawaną działaniu lasera.

Skuteczność leczenia teleangiektazji za pomocą światła laserowego.

Doświadczenia lekarzy wykonujących zabiegi laseroterapii wskazują na największą skuteczność tej metody we wczesnych stadiach rozwoju teleangiektazji. Zmiany w początkowych etapach powstawania to nitkowate naczynka o czerwonej barwie. Zmiany o barwie niebieskiej zazwyczaj powstają później, są szersze, położone głębiej i  mniej podatne na działanie lasera. Badania kliniczne wskazują na najlepsze wyniki laseroterapii w leczeniu pajączków o średnicy od 1 do 2mm. Skuteczność metody zależy również od rozległości zmian.

Duże powierzchniowo teleangiektazje często nie zanikają zupełnie po jednym zabiegu laseroterapii. Stosując jednak leczenie etapowe wyniki są zadowalające nawet w przypadku zmian rozległych. Wygląd skóry bezpośrednio po leczeniu nie jest ostatecznym efektem laseroterapii - zmiany poddane działaniu lasera ulegają stopniowej degeneracji, dlatego końcowy wygląd jest uzyskiwany średnio po 3-6 tygodniach od zabiegu. 

Zalety laseroterapii pajączków naczyniowych kończyn dolnych.

Leczenie teleangiektazji za pomocą światła laserowego to przede wszystkim skuteczna metoda walki tym problemem kosmetycznym, nie wymagająca żadnego uciążliwego przygotowania ze strony pacjenta. Ponadto jest procedurą bezpieczną, a ewentualne powikłania w postaci świądu, pieczenia i zaczerwienienia skóry nie stanowią poważnego problemu zdrowotnego i mogą być opanowane za pomocą stosowanych miejscowo kremów lub maści przeciwzapalnych i przeciwświądowych z dobrym efektem. Laseroterapia nie wymaga hospitalizacji - zabieg trwa kilkanaście minut, a po jego zakończeniu pacjent może bezpiecznie opuścić gabinet.  Leczenie laserem jest bezinwazyjne, nie wymaga stosowania nacięć i nakłuć skóry.

Ponadto nie istnieje potrzeba zastosowania znieczulenia, zatem terapia ta może być bezpiecznie stosowana u osób z  alergią na środki analgetyczne. Dolegliwości w czasie zabiegu wynikające z wzrostu temperatury skóry poddanej działaniu lasera są akceptowalne przez większość pacjentów, a dodatkowo redukcję dyskomfortu zapewniają nakładki chłodzące okolicę zamykanego naczynka. Dodatkowym atutem laseroterapii jest możliwość jej zastosowania  jako leczenia uzupełniającego bardziej inwazyjne metody usuwania większych zmian naczyniowych, czyli żylaków kończyn dolnych, znacząco poprawiając ostateczny efekt terapeutyczny.

Źródła:

Laserowe usuwanie popękanych naczynek
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Teleangiectasia: Causes, Symptoms, Diagnosis and Treatment, L. Krause, G. Krucik 2012;  VersaPulse  Laser Treatment for Facial Veins and Facial Teleangiectasia; Facial Red  Veins and Vascular birthmark treatment, M. Gray, A. Oakley 2014; Laser and Light Therapy of Lower Extremity Telangiectasias, Reticular Veins and Small Varicose Veins, S. Scovell MD 2013; The role of lasers and light sources in the treatment of leg veins Dover JS, Sadick NS, Goldman MP 1999; Laser surgery of leg veins. Weiss RA, Dover JS

Dodaj komentarz

Laserowe usuwanie popękanych naczynek - co to za zabieg?

Laserowe usuwanie popękanych naczynek - co to za zabieg?

Nieestetyczne, pękające podskórne naczynka krwionośne to dość powszechny problem, dotyczący ok. 40% kobiet oraz 15% mężczyzn. Pojawiają się najczęściej na nogach oraz twarzy, nierzadko prowadząc do poważnych defektów estetycznych....

Metody leczenia pajączków na nogach

Metody leczenia pajączków na nogach

Pojawienie się teleangiektazji, czyli pajączków naczyniowych na kończynach dolnych, może mieć wiele przyczyn, istnieje także kilka skutecznych metod ich usuwania. Do likwidacji tzw. "pajączków" na nogach stosuje się zazwyczaj skleroterapię,...

Jak powstają pajączki naczyniowe na nogach?

Jak powstają pajączki naczyniowe na nogach?

Pajączki naczyniowe nóg to nie tylko defekt kosmetyczny, ale często także jeden z pierwszych objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Gdy na nogach pojawią się poszerzone naczynka krwionośne należy zasięgnąć porady chirurga naczyniowego w...