Zastosowanie skanera dermatologicznego w badaniu tkanki skórnej

Choroby tkanki skórnej występują stosunkowo często, jednocześnie charakteryzują się umiarkowanym nasileniem i zazwyczaj nie dają swoistych objawów, które pozwoliłyby w sposób jednoznaczny ustalić etiologię schorzenia. Z uwagi na to, że ustalenie podłoża choroby tkanki skórnej jest bardzo trudne, dobranie odpowiedniego leczenia może niestety stanowić problem dla lekarza prowadzącego. Narzędziem, które umożliwia postawienie właściwej diagnozy, jest skaner dermatologiczny.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Zastosowanie skanera dermatologicznego w badaniu tkanki skórnej umożliwia właściwe rozpoznanie każdej znanej choroby dermatologicznej oraz onkologicznej, na przykład łuszczycy, trądziku różowatego czy zmian nowotworowych. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Skaner dermatologiczny pozwala na zastosowanie diagnostyki ultrasonograficznej do badań tkanki skórnej. Ocenia on jej elastyczność, pigmentację oraz natłuszczenie. Pozwala na pomiar wielkości przebarwień występujących na skórze oraz plam starczych czy dosłonecznych. Skaner dermatologiczny ocenia również stan naczynek krwionośnych, a ponadto pozwala na zweryfikowanie struktury skóry, wielkości porów, czy stanu porfiryn i zaawansowania fotouszkodzeń.

Zalety zastosowania skanera dermatologicznego w badaniu tkanki skórnej

Skaner dermatologiczny nie tylko pozwala na prawidłową ocenę zmian, występujących na tkance skórnej, oraz na dobranie odpowiedniego leczenia. Daje on jednak również możliwość porównania kondycji skóry do prawidłowego wzorca, odpowiedniego dla danego typu tkanki, znajdującego się w określonym wieku. Pozwala także na weryfikację procesu leczenia i ocenę jego efektów. Dużym atutem badania z użyciem skanera dermatologicznego jest jego powtarzalność, dzięki czemu można doskonale ocenić charakter oraz tempo zmian zachodzących w tkance skórnej.

Aparat doskonale nadaje się do badania takich zmian jak trądzik różowaty, przebarwienia, rumień, czy łuszczyca. Zdjęcia wykonywane przez skaner są przechwytywane w czasie rzeczywistym, charakteryzują się doskonałą jakością i mogą być w łatwy sposób eksportowane. Podczas jednego badania można wykonać nawet 100 obrazów. Dzięki zastosowaniu skanera dermatologicznego możliwa jest również stymulacja procesu starzenia, która pozwoli na wizualne przedstawienie skóry pacjenta starszej o kilka lat.

Skaner dermatologiczny pozwala na badanie zmian skórnych, stawianie właściwej diagnozy oraz na monitorowanie postępów leczenia, ocenę głębokości ran, czy stanu blizn. Jego największymi atutami jest szybkość, dokładność oraz bezpieczeństwo. Badanie trwa kilka minut i jest zupełnie nieszkodliwe dla pacjenta, a podczas wykonywania pomiarów nie ma konieczności dotykania osoby poddającej się diagnostyce. Wyniki są powtarzalne oraz bardzo precyzyjne, ponieważ skaner umożliwia badanie zarówno nieskomplikowanych, jak i bardzo złożonych kształtów.

Badanie dermatoskopowe skóry
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Badanie skóry skanerem dermatologicznym jest bardzo przydatne w diagnostyce raka skóry. Warto wiedzieć, że nowotwory skóry są uleczalne jeżeli zostały wykryte odpowiednio wcześnie oraz, że mogą one rozwijać się w trudno dostępnych miejscach, których kontrola jest wręcz niemożliwa podczas samodzielnej obserwacji. Czynnikami, zwiększającymi ryzyko zachorowania, są: promieniowanie ultrafioletowe, drażnienie skóry - zarówno chemiczne jak i mechaniczne - oraz predyspozycje genetyczne. Skaner dermatologiczny umożliwia kontrolowanie zmian skórnych oraz porównywanie wyników z kolejnych badań, co pozwala na właściwą ocenę każdego znamienia oraz monitorowanie zmian, które zaszły w jego obrębie. Dokumentacja, uzyskiwana dzięki wykorzystaniu skanera dermatologicznego, stanowi bardzo istotne źródło wiedzy, które będzie wykorzystywane do dalszej diagnostyki oraz w trakcie procesu leczenia.

Dodaj komentarz

Na czym polega dermatoskopia zmian skórnych

Na czym polega dermatoskopia zmian skórnych

Dermatoskopia, zwana również mikroskopią epiluminescencyjną, zyskuje coraz większą popularność w rozpoznawaniu zmian skórnych, szczególnie o charakterze nowotworowym. Jej podstawowym celem jest wczesne wykrycie czerniaka, co umożliwia jego...

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników...