Zmiana kształtu nosa: czy tylko operacja?

Wygląd i kształt nosa są bardzo istotne, ponieważ mają wpływ na wygląd całej twarzy. Z tego względu nos nierzadko bywa przyczyną kompleksów i złego samopoczucia, zwłaszcza, jeśli – obiektywnie lub tylko w odczuciu „właściciela” – nie koresponduje zresztą twarzy. Powszechnie znaną metodą korekty kształtu nosa są operacje plastyczne, warto jednak wiedzieć, że wiele aspektów budowy nosa można zmienić także z zastosowaniem znacznie mniej inwazyjnych i obciążających dla organizmu metod.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
5 min.

Nie ma się co oszukiwać: wyglądu nosa nie zmieni w istotny sposób nawet najbardziej profesjonalny makijaż. Można konturować twarz, można nieestetyczny nos w odpowiedni sposób maskować, można wreszcie odwracać od niego uwagę, podkreślając inny element twarzy, np. oczy lub usta, jednak to tylko środki doraźne. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

A nos ma dla wyglądu twarzy ogromne znaczenie. Nic w tym dziwnego, skoro położony jest centralnie, na samym jej środku, a więc w sposób naturalny skupia uwagę naszych rozmówców – zwłaszcza, że znajduje się w w bezpośrednim sąsiedztwie oczu, również będących elementem, na którym koncentruje się uwaga innych. Z tego względu nos nieproporcjonalnie duży, krzywy czy za bardzo zadarty może sprawiać, że nawet bardzo ładna poza tym twarz będzie postrzegana jako przeciętna, a dla swojego „właściciela” taki nos może być prawdziwą zmorą i źródłem nieustających kompleksów. Ale, jak już wiemy, wygląd nosa można skutecznie zmienić.

Operacje plastyczne: „złoty standard” w korekcie kształtu nosa

Wygląd nosa może mieć wpływ na całą twarz

Chcąc w istotny sposób wpłynąć na wygląd i kształt nosa w pierwszej kolejności myślimy o chirurgii plastycznej. Już nie tylko gwiazdy kina i estrady poprawiają wygląd swojej twarzy, korygując nos – coraz więcej „zwykłych” ludzi także decyduje się na taką operację, która dodatkowo może mieć pozytywne następstwa zdrowotne (na przykład jeśli podczas operacji estetycznej skorygowana zostanie krzywa przegroda nosowa). Operacje plastyczne nosa dziś już nie dziwią i traktowane są jak coś znacznie bardziej powszechnego niż jeszcze dekadę temu. Potwierdzają to statystyki: według ISAPS, w 2016 roku w skali świata przeprowadzono prawie 789 000 operacji plastycznych nosa (aż o 8% więcej, niż rok wcześniej), stawiając rhinoplastykę na czwartym miejscu najpopularniejszych procedur estetycznych.

Operacje plastyczne nosa oferują bardzo szeroki zakres możliwych modyfikacji jego wyglądu. Przy pomocy skalpela można skrócić nos zbyt długi, można także modyfikować wygląd jego czubka: zależnie od potrzeb można go unieść, obniżyć lub zmienić jego kształt. Bardzo popularną operacją jest korekta garbu nosowego, rhinoplastyka umożliwia też naprostowanie nosa krzywego lub poprawę jego symetrii oraz proporcji poszczególnych elementów. Podczas zabiegu można zmienić wielkość nozdrzy nosa lub ich rozstaw, można również powyższe elementy dowolnie ze sobą łączyć w celu uzyskania najbardziej satysfakcjonującego dla pacjenta efektu końcowego.

Operacja plastyczna daje najlepsze efekty, ale jest poważnym zabiegiem

Tak szeroki wachlarz możliwości to efekt różnorodności samych operacji plastycznych nosa. Zabiegi takie mogą dotyczyć tylko chrzęstnej jego części, mogą ingerować w budowę kostnego szkieletu nosa lub mogą wprowadzać zmiany w obu tych elementach. Zależnie od tego, co chcemy w wyglądzie nosa zmienić i co konkretnie nam się nie podoba, doświadczony chirurg plastyczny dobierze odpowiedni rodzaj zabiegu, przy pomocy którego będzie można dany mankament skutecznie skorygować.

Rhinoplastyka może być dodatkowo wykonana dwiema technikami: otwartą i zamkniętą. Metody te różnią się dostępem do pola operacyjnego, co wiąże się z jednej strony z precyzją zabiegu i większą przewidywalności jego efektu, z drugiej natomiast – z widocznością blizn pooperacyjnych. Możliwości jest więc wiele, a najważniejsze jest to, by „nowy” nos harmonijnie współgrał zresztą twarzy. Doświadczony chirurg plastyczny jest w stanie osiągnąć bardzo dobre efekty estetyczne, ważne jest jednak również nastawienie pacjenta: jego oczekiwania względem wyglądu nosa muszą być realne.

A co zamiast operacji? Kwas hialuronowy, nici liftingujące i botox dla zmiany wyglądu nosa

Kształt nosa można zmienić za pomocą małoinwazyjnych metod

Jeśli chcemy skorygować kształt nosa, ale z różnych względów nie chcemy poddawać się operacji plastycznej, możemy skorzystać z szerokiej oferty małoinwazyjnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Stosowane w celu poprawy wyglądu nosa kwas hialuronowy czy nici liftingujące nie są, oczywiście, w stanie zmienić jego wyglądu w sposób tak radykalny, jak może to uczynić operacja plastyczna, niemniej jednak wiele defektów można w ten sposób skutecznie skorygować. A niebagatelną zaletą takich procedur jest fakt, że są znacznie mniej inwazyjne niż klasyczna operacja: nie wymagają zastosowania znieczulenia ogólnego, okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy, a i ból pozabiegowy jest nieporównywalnie mniejszy niż w przypadku zabiegu, wymagającego złamania i ponownego złożenia kości nosa.

Jedną z najbardziej popularnych metod nieoperacyjnej korekty kształtu nosa są zabiegi z zastosowaniem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy, jako substancja naturalnie występująca w naszym organizmie, jest bezpieczny, dzięki czemu zabieg taki obarczony jest minimalnym ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznych. Mimo, iż zabieg jest małoinwazyjny, przy jego pomocy można osiągnąć bardzo dobre efekty estetyczne i wyraźnie skorygować kształt nosa: wstrzyknięcie wypełniacza pozwala m.in. usunąć garb nosowy poprzez wyrównanie linii nosa, zamaskować nos zbyt mały czy skorygować nierówności w obrębie budowy nosa. Warto jednak pamiętać, że efekty zabiegu nie są stałe i utrzymują się zazwyczaj do dwóch lat – jest to związane z faktem, że kwas hialuronowy jest stopniowo wchłaniany przez organizm.

Do modelowania nosa wykorzystywany jest m.in. kwas hialuronowy

W korekcji kształtu nosa wykorzystywane są również nici liftingujące. Rodzaj zastosowanych nici i ich ułożenie ustalane są indywidualnie dla każdego pacjenta podczas konsultacji przed zabiegiem, a sama procedura przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Korekcja nosa nićmi liftingującymi umożliwia m.in. zrotowanie czubka nosa ku górze, optyczne zwężenie nosa, korektę kształtu grzbietu nosowego czy poprawę napięcia skóry w obrębie bocznej ściany nosa, zastosowanie nici może mieć też wymiar zdrowotny: z ich pomocą możliwe jest poprawienie drożności nosa poprzez poszerzenie jego zastawki.

Kolejną techniką, wykorzystywaną w małoinwazyjnym modelowani nosa, są zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej. Przy pomocy preparatów na bazie toksyny botulinowej można zwęzić rozszerzony nosa lub unieść jego czubek – taki zabieg sprawdza się np. w przypadku osób, u których kształt nosa zmienił się pod wpływem procesów starzenia się.

Operacja nosa chrzęstnego / czubka nosa
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.isaps.org; www.surgery.org;

Dodaj komentarz

Operacja nosa chrzęstnego

Operacja nosa chrzęstnego

Operacje nosa należą do najtrudniejszych, a zarazem najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Nos stanowi centralny element twarzy, w związku z czym wszelkie jego defekty są trudne do ukrycia. W skrajnych przypadkach owe niedoskonałości...

Korekcja nosa chrzęstnego - co to za zabieg?

Korekcja nosa chrzęstnego - co to za zabieg?

Rynoplastyka jest terminem, który odnosi się do zabiegów, wykonywanych w celu zmiany kształtu nosa. Zabiegi te mogą być wykonywane z przyczyn estetycznych lub funkcjonalnych, przykładowo utrudniających prawidłowe oddychanie przez nos. Jamę...