Życie po zabiegu mankietowej resekcji żołądka

Życie po zabiegu mankietowej resekcji żołądka

Mankietowa resekcja żołądka to zabieg z zakresu chirurgii bariatrycznej, który jest obecnie wykonywany coraz częściej. Usunięcie części narządu trawiącego sprawia, że w łatwiejszy sposób dochodzi do utraty kilogramów u otyłych pacjentów. Zabieg wiąże się jednak z dokonaniem modyfikacji anatomii organizmu, która ma wpływ na dalsze życie pacjenta. Aby uzyskać efekty leczenia, konieczne jest przestrzeganie kilku zaleceń. Z całą pewnością należy przyznać, iż rękawowa resekcja żołądka znacząco zmienia życie pacjentów - i to z reguły na lepsze.

Mankietowa (rękawowa) resekcja żołądka obecnie coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Wśród wykonanych na świecie w 2009 roku, zabiegi wykonane tą techniką stanowiły około 6% procedur operacyjnego leczenia otyłości. Zainteresowanie (zarówno lekarzy, jak i pacjentów) mankietową resekcją żołądka powodowane jest zapewne tym, że jest stosunkowo prosta technicznie, wykonywana jest zazwyczaj laparoskopowo oraz - w razie konieczności - może być traktowana jako leczenie wstępne przed przeprowadzeniem bardziej inwazyjnych zabiegów. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Operacyjne leczenie otyłości różni się jednak od takich zabiegów, jak np. wycięcie wyrostka robaczkowego, gdzie resekcja zmienionych chorobowych tkanek doprowadza do wyleczenia pacjenta. W chirurgii bariatrycznej operacja nie stanowi końcowego etapu terapii, jest wręcz przeciwnie: to dopiero początek.

Jak zmienia się życie po zabiegu mankietowej resekcji żołądka?

Celem usunięcia części żołądka jest doprowadzenie do stanu, w którym chory będzie szybciej odczuwał poczucie nasycenia, dzięki czemu zmniejszeniu ulegnie spożycie pokarmów. Po operacji rękawowej resekcji żołądka wymagana jest jednak zmiana przyzwyczajeń dietetycznych. W zależności od czasu, który upłynął od wykonania zabiegu, dozwolone są różne pokarmy:

  • 1. doba po zabiegu: pacjent może przyjmować płyny;
  • od 2. dnia po operacji, przez około cztery tygodnie dozwolone jest przyjmowanie rozdrobnionych (np. przy użyciu blendera) pokarmów, takich jak delikatne zupy czy owoce z jogurtem;
  • 4. tygodnie do upływu około trzech miesięcy od zabiegu: pokarmy lekkostrawne o stałej konsystencji (gotowany drób czy warzywa).

Wymienione przedziały czasowe są modyfikowane w zależności od stanu konkretnego pacjenta. Zmiany dokonywane są zazwyczaj przez zespół złożony z lekarza i dietetyka. Wyżej wymienione ograniczenia związane są głównie z procesami gojenia tkanek, które mogłyby zostać zakłócone przez nieodpowiednie pokarmy. Po stabilizacji stanu żołądka wdrażana jest urozmaicona dieta, w której zwraca się uwagę na spożycie produktów o niskiej zawartości tłuszczu oraz na odpowiednie spożycie białka (po resekcji części żołądka niezbędne jest zwiększenie jego udziału w diecie).

Zmniejszony operacyjnie żołądek może, niestety, wtórnie zwiększyć swoje wymiary na skutek błędów dietetycznych. Z tego względu zaleca się pacjentom, by nie spożywać płynów oraz posiłków w jednym czasie. Pić powinno się około godziny przed oraz godziny po jedzeniu. Podobny, niekorzystny wpływ na wielkość żołądka mają napoje gazowane, których lepiej jest unikać.

Po mankietowej resekcji żołądka wystąpić może zaburzenie wchłaniania witamin i składników mineralnych, wobec czego pacjentom poleca się przyjmowanie m.in. preparatów żelaza, wapnia oraz witaminy B12 - suplementacja wymagana jest już do końca życia.

Drugim czynnikiem, mającym wpływ na utratę masy ciała po przebyciu mankietowej resekcji żołądka, jest aktywność fizyczna. Zaleca się jak najszybsze uruchamianie chorego po zabiegu - chodzenie zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepów, dodatkowo skraca okres rekonwalescencji. Po opuszczeniu szpitala zalecane są spacery, w dalszej perspektywie również takie sporty, jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Dokładny typ preferowanych ćwiczeń zależny jest od stanu ogólnego chorego oraz innych schorzeń, których posiadanie może ograniczać możliwość podejmowania niektórych aktywności sportowych.

Pacjenci po redukcji części żołądka powinni zwracać uwagę na przyjmowane leki. Niektóre z nich, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. aspiryna czy ibuprofen) oraz preparaty glikokortykosteroidów cechują się zdolnością do wywoływania owrzodzeń śluzówki żołądka. Z tego względu pacjenci po rękawowej resekcji żołądka powinni informować odwiedzanych specjalistów o przebytym zabiegu: leki tego typu będą wtedy stosowane tylko przy wyraźnej konieczności, w innych sytuacjach chorym zlecane będą bezpieczniejsze dla nich preparaty.

Rękawowa resekcja żołądka laparoskopowo
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.nlm.nih.gov; www.asmbs.org; www.floydbariatrics.org; www.mp.pl

Dodaj komentarz

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska