Życie z protezą stawu kolanowego

Życie z protezą stawu kolanowego

Wykonanie plastyki stawu kolanowego rozważa się, gdy zniszczenia w jego obrębie są bardzo duże, a występujące objawy znacznie nasilone. Zabieg zmniejsza dolegliwości bólowe, umożliwia poprawę ruchomości w obrębie operowanej kończyny - te zmiany są oczywiste, jakie są jednak inne konsekwencje jego przeprowadzenia?

Staw kolanowy jest największym stawem człowieka. Zbudowany jest ze struktur kości: udowej (jej kłykcie tworzą główkę stawu) oraz piszczelowej (górne powierzchnie kłykciowe tworzące panewkę). Poza nimi, w jego skład wchodzą łąkotki, rzepka oraz liczne więzadła (wyróżnia się 5 zewnętrznych oraz 2 wewnętrzne). Staw ten jest typu zawiasowego, w jego obrębie możliwe do wykonania są ruchy zginania/prostowania, a także rotacji wewnętrznej i zewnętrznej.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Wymiana stawu nie sprawia, że wszelkie efekty operacji pojawią się od razu. Po zabiegu konieczny jest okres rekonwalescencji, obejmujący wykonywanie ćwiczeń, ale także unikanie pewnych czynności. W tym czasie bardzo przydatna jest obecność w otoczeniu pacjenta bliskich osób, mogących go wspierać.

Jakie zmiany czekają osobę po przebyciu protezowania stawu kolanowego?

Najszybciej, bo w zasadzie już pierwszego dnia po operacji, wprowadzane są ćwiczenia. Stosowany jest tzw. wysiłek izometryczny (wzrost napięcia mięśnia bez zmian w jego długości); w zależności od fazy rekonwalescencji, wprowadzane są kolejne typy ćwiczeń.  Niezwykle istotny jest ruch, musi być on być jednak wspomagany użyciem kul łokciowych, ewentualnie chodzika - nie można dopuścić do przedwczesnego nadwyrężenia mięśni. Pacjenci nie muszą się obawiać, wspomniane sprzęty używane są tylko czasowo, zabieg nie powoduje konieczności ich regularnego posiadania. Tak wczesne wdrażanie ma na celu nie tylko szybszy powrót do sprawności, ale także minimalizować ryzyko powikłań zakrzepowo – zatorowych (tzw. szybkie uruchomienie pacjenta, z pomocą leków przeciwzakrzepowych, zdecydowanie zmniejsza możliwość wystąpienia tego zjawiska).

Przydatne jest czasowe przemeblowanie mieszkania. Należałoby przemieścić wszelkie przedmioty, które zwiększałyby ryzyko upadku. Kąpiele w wannie (do której wchodzenie jest dość obciążające dla kolana) lepiej jest zamienić na te pod prysznicem.

Zmodyfikować należy (jeżeli była wcześniej nieprawidłowa) dietę. Chorzy powinni starać się utrzymać prawidłową masę ciała – nadwaga skutkować mogłaby szybszą degradacją wszczepionych implantów. W początkowym okresie po zabiegu, ze względu na ryzyko zwiększonej krzepliwości krwi, unikać powinno się pokarmów obfitujących w witaminę K (jej bogatym źródłem są np. zielone warzywa). Pacjent powinien wstrzymać się od noszenia ciężkich przedmiotów.

Zmianie musi ulec aktywność sportowa pacjenta. Po protezowaniu kolana przeciwwskazane są piłka nożna, siatkówka czy koszykówka, ze sportów indywidualnych - bieganie. Istnieją aktywności, które można podejmować, należą do nich pływanie, taniec i jazda na rowerze. W przypadku osób starszych (a pacjenci właśnie tej grupy wiekowej zwykle przechodzą opisywany zabieg) polecane są częste spacery o odpowiedniej, dostosowanej do możliwości chorego długości.

Wiele osób zastanawiać się może, jak wygląda sytuacja na lotniskach, przy przechodzeniu przez bramki kontrolne wykrywające metale. Proteza nie sprawi, że niemożliwą będzie podróż samolotem: funkcjonują zaświadczenia lekarskie potwierdzające posiadanie implantu, w obiegu znajdują się także specjalne paszporty implantacyjne. Wystarczy posiadać ze sobą odpowiedni dokument i poinformować obsługę lotniska przed odbyciem kontroli.

Kierowcy przez pewien czas będą zmuszeni zrobić sobie przerwę. Przy użyciu automatycznej skrzyni biegów jazda staje się możliwa po upływie około dwóch miesięcy, jeżeli chodzi o manualną - przerwa musi być dłuższa, rozpatrywana indywidualnie w porozumieniu z lekarzem.

Całkowity powrót do codziennego życia (praca, obowiązki domowe) następuje zwykle po okresie trzech do sześciu miesięcy, czasami okres ten może ulegać jednak wydłużeniu.

Endoprotezoplastyka całkowita stawu kolanowego
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.testoc.aaos.org; www.healthline.com; www.bonesmart.com; www.mykneeguide.com

Dodaj komentarz

Czym jest endoproteza stawu kolanowego?

Czym jest endoproteza stawu kolanowego?

Istnieje ponad 150 rodzajów protez stawu kolanowego. Stosowane w nich materiały muszą być biokompatybilne, powinny w sposób jak najbardziej zbliżony do naturalnego odwzorowywać zakres ruchomości stawu i zachować jak największą odporność na... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.