Antykoncepcja doustna obniża ryzyko raka jajnika

Onkologia jest dziedziną, w której pojawia się dużo niepokojących informacji, takich jak np. statystyki dotyczące wzrastającej liczby zachorowań na nowotwory. Pojawiają się jednak też wiadomości zdecydowanie optymistyczne - jako ich przykład można podać wyniki analiz zespołu lekarzy z Włoch, którzy zaobserwowali, że na świecie ogólnie zmniejsza się liczba zgonów spowodowanych rakiem jajnika.

Rak jajnika jest bardzo groźnym schorzeniem, co wynika m.in. z tego, że objawy tej choroby pojawiają się zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy dojdzie już do jej znacznego zaawansowania. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać badanie
Sprawdź ofertę »

Medycyna zna już czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka jajnika (jak np. otyłość czy niepłodność), ale i czynniki chroniące kobiety przed rozwojem tej choroby - takowym jest np. stosowanie doustnych leków antykoncepcyjnych. W 2016 roku uczeni z Uniwersytetu we włoskim Milanie potwierdzili protekcyjne działanie tych leków w przypadku wspominanego nowotworu.

Zmniejszenie światowej liczby zgonów na raka jajnika za sprawą doustnej antykoncepcji

Wspomnianym wyżej naukowcom udało się odkryć, że w latach 2002-2012 w wielu krajach na świecie zmniejszyły się odsetki zgonów, spowodowanych rakiem jajnika. Poszczególne oceniane kraje różniły się pod względem wysokości tego spadku - np. w Stanach Zjednoczonych spadek ilości śmierci z powodu raka jajnika obniżył się o 16%, w Japonii o 2%, a w Estonii o aż 28%. W niektórych krajach zauważono niestety sytuację odwrotną, czyli wzrost liczby zgonów na raka jajnika (np. w Bułgarii), jednakże zdecydowanie przeważały statystyki dotyczące spadku ilości zgonów.

Wspominany spadek tłumaczony jest zwiększeniem częstości korzystania przez pacjentki z hormonalnych leków antykoncepcyjnych. Brane pod uwagę jest również to, że współcześnie mniej pacjentek w okresie okołomenopauzalnym korzysta z preparatów hormonalnej terapii zastępczej.

Już powyżej opisane statystyki stanowią bardzo dobre wieści, a jest ich jeszcze więcej. Otóż autorzy badań przewidują, że do 2020 roku odsetki zgonów na raka jajnika obniżą się jeszcze bardziej.

Badanie genetyczne predyspozycji do raka jajnika
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Autor:

Dodaj komentarz

Obiecujące badania nad nową techniką operacji raka jajnika

Obiecujące badania nad nową techniką operacji raka jajnika

Nowotwory jajnika leczy się głównie operacyjnie. Aby uzyskać wyleczenie, usunięta powinna być cała masa guza - zazwyczaj o zakresie operacji decydował chirurg na podstawie tego, co widział i wyczuwał rękami podczas zabiegu. Obecnie...

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Chorobami kwalifikującymi się do całkowitej operacji tarczycy (łac. strumectomia totalis bilateralis), są między innymi nowotwory gruczołu tarczowego, wśród nich rak brodawkowaty, pęcherzykowy i rdzeniasty tarczycy, a także rak...

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Rozwój medycyny zabiegowej, zmierzający obecnie w kierunku jak najmniejszej ingerencji i inwazyjności, trwa już od pewnego czasu i przebiega w bardzo szybkim tempie. Dzieje się tak również w przypadku chirurgii endokrynologicznej, która jest w...