Antykoncepcja doustna obniża ryzyko raka jajnika

Antykoncepcja doustna obniża ryzyko raka jajnika

Onkologia jest dziedziną, w której pojawia się dużo niepokojących informacji, takich jak np. statystyki dotyczące wzrastającej liczby zachorowań na nowotwory. Pojawiają się jednak też wiadomości zdecydowanie optymistyczne - jako ich przykład można podać wyniki analiz zespołu lekarzy z Włoch, którzy zaobserwowali, że na świecie ogólnie zmniejsza się liczba zgonów spowodowanych rakiem jajnika.

Rak jajnika jest bardzo groźnym schorzeniem, co wynika m.in. z tego, że objawy tej choroby pojawiają się zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy dojdzie już do jej znacznego zaawansowania. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać badanie
Sprawdź ofertę »

Medycyna zna już czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka jajnika (jak np. otyłość czy niepłodność), ale i czynniki chroniące kobiety przed rozwojem tej choroby - takowym jest np. stosowanie doustnych leków antykoncepcyjnych. W 2016 roku uczeni z Uniwersytetu we włoskim Milanie potwierdzili protekcyjne działanie tych leków w przypadku wspominanego nowotworu.

Zmniejszenie światowej liczby zgonów na raka jajnika za sprawą doustnej antykoncepcji

Wspomnianym wyżej naukowcom udało się odkryć, że w latach 2002-2012 w wielu krajach na świecie zmniejszyły się odsetki zgonów, spowodowanych rakiem jajnika. Poszczególne oceniane kraje różniły się pod względem wysokości tego spadku - np. w Stanach Zjednoczonych spadek ilości śmierci z powodu raka jajnika obniżył się o 16%, w Japonii o 2%, a w Estonii o aż 28%. W niektórych krajach zauważono niestety sytuację odwrotną, czyli wzrost liczby zgonów na raka jajnika (np. w Bułgarii), jednakże zdecydowanie przeważały statystyki dotyczące spadku ilości zgonów.

Wspominany spadek tłumaczony jest zwiększeniem częstości korzystania przez pacjentki z hormonalnych leków antykoncepcyjnych. Brane pod uwagę jest również to, że współcześnie mniej pacjentek w okresie okołomenopauzalnym korzysta z preparatów hormonalnej terapii zastępczej.

Już powyżej opisane statystyki stanowią bardzo dobre wieści, a jest ich jeszcze więcej. Otóż autorzy badań przewidują, że do 2020 roku odsetki zgonów na raka jajnika obniżą się jeszcze bardziej.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Dodaj komentarz

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska