Aplikacja telefoniczna pomocna w rozpoznawaniu wczesnego stadium raka skóry

Odróżnienie, czy zmiana skórna może być potencjalnie groźna, zwykle dla specjalisty chorób skóry nie stanowi problemu. Teraz także lekarze pozostałych specjalności będą mogli poprawić swoje zdolności diagnostyczne: umożliwi im to aplikacja komórkowa, pomagająca w diagnostyce wczesnego raka skóry, opracowana przez Uniwersytet w Edynburgu.

Czerniak złośliwy jest nowotworem o dwóch twarzach. Z jednej strony, wykryty zbyt późno, jest najbardziej niebezpiecznym nowotworem skóry. Jednak usunięcie go we wczesnym stadium daje niemal 100% szansę na wyleczenie. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Większość lekarzy kieruje pacjentów od razu do dermatologa, obawiając się przeoczenia tego nowotworu. Jak twierdzi jeden z autorów aplikacji, prof. Jonathar Rees – w większości zupełnie niepotrzebnie. Stąd pojawił się pomysł stworzenia aplikacji telefonicznej, pomocnej w rozpoznawaniu wczesnego stadium raka skóry.

Aplikacja Dermofit pomoże lekarzom w rozpoznawaniu raka skóry

Dermofit, owoc 4-letniej pracy specjalistów z Edynburga, zawiera bibliotekę 1300 zdjęć. Fotografie pogrupowane są na podstawie ich koloru i tekstury za pomocą specjalnego algorytmu, aby prezentować podobnie wyglądające zmiany, jednak o zupełnie odmiennym charakterze. Korzystający z niej, lekarze będą mogli poprawić swoje umiejętności rozpoznawania nowotworów i innych chorób skóry. Dzięki prostej aplikacji posiądą zatem zdolności, które wymagałyby lat praktyki klinicznej.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Autor:

Dodaj komentarz

Co to jest chirurgia mikrograficzna metodą Mohsa

Co to jest chirurgia mikrograficzna metodą Mohsa

Chirurgię mikrograficzną Mohsa stosuje się w leczeniu nowotworów skóry. Dzięki dokładnej kontroli marginesów wyciętej zmiany, zapewnia bardzo wysoki odsetek wyleczeń sięgający 90% w porównaniu z tradycyjnymi metodami, a nawroty zdarzają się...