Badania histopatologiczne w diagnostyce zmian skórnych

Badania histopatologiczne w diagnostyce zmian skórnych

Badania histopatologiczne są ważne w wielu medycznych dziedzinach - korzystają z nich zarówno ginekolodzy, jak i chirurdzy czy dermatolodzy. W przypadku ostatnich z wymienionych, ich współpraca z histopatologami ma bardzo duże znaczenie - na drodze analiz mikroskopowych można bowiem ostatecznie rozpoznać, jakiego typu zmiana skórna występuje u pacjenta.

Jedną ze specjalności medycznych jest patomorfologia. Lekarze zajmujący się tą dziedziną wiedzy przeprowadzają szereg badań, z czego znaczną częścią ich obowiązków jest wykonywanie badań histopatologicznych. Najprościej rzecz ujmując, badanie to polega na analizie tkanek pod mikroskopem. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać badanie
Sprawdź ofertę »

Histopatolodzy zajmują się ocenianiem szeregu różnorodnych materiałów - trafiają do nich zarówno preparaty tkanek gruczołu piersiowego, jak i próbki płynu z dróg oddechowych czy wycinki pobrane z przewodu pokarmowego. Do analiz mikroskopowych nierzadko trafia również materiał z gabinetów dermatologicznych - badanie histopatologiczne zmian skórnych ma bowiem nierzadko kluczowe dla chorych znaczenie.

Jaka jest rola badania histopatologicznego w diagnozowaniu zmian skórnych?

Dermatolodzy spotykają u swoich pacjentów szereg rozmaitych zmian skórnych - jak chociażby różne typy znamion barwnikowych. O częstości występowania znamion nie trzeba prawdopodobnie nikogo przekonywać - wystarczy spojrzeć na swoją własną skórę i poszukać drobnych zmian barwnikowych, które popularnie określane są pieprzykami.

Większość powyżej wspomnianych zmian jest całkowicie niegroźna, nie oznacza to jednak, że można je bagatelizować. Podobnie do zwyczajnego znamienia barwnikowego wyglądać może jeden z groźniejszych ludzkich nowotworów -  czerniak. Różnicowanie łagodnych od groźnych zmian skórnych odbywa się przede wszystkim na drodze badania dermatologicznego - specjaliście przeprowadzają je przy pomocy dermatoskopu (urządzenia, które pozwala obejrzeć twory skórne w powiększeniu). Takie badanie może pozwolić na wnioskowanie o charakterze zmiany, jednakże ostateczną odpowiedź uzyskać można dopiero po przeprowadzeniu badania histopatologicznego zmiany skórnej.

Do oceny histopatologicznej trafia każda usuwana u pacjenta zmiana. Zanim jednak preparat trafi pod obiektyw mikroskopu, najpierw ulega on odpowiednim przygotowaniom. Zazwyczaj próbki utrwalane są w formalinie, a później umieszczane w parafinie. Otrzymywane są w ten sposób bloczki, które później podlegają cięciu na drobne skrawki - dopiero w tej formie preparat oceniany jest mikroskopowo.

Zasadniczym celem badania histopatologicznego zmian skórnych jest różnicowanie zmian łagodnych od złośliwych. Pod mikroskopem możliwe jest stwierdzenie np. atypowych komórek czy nietypowej aktywności podziałowej, które mogą sugerować złośliwość usuniętej pacjentowi zmiany.

Innym zastosowaniem badań histopatologicznych jest ich wykorzystanie podczas operacji usuwania zmian skórnych. Badanie jest istotne szczególnie u tych pacjentów, u których zmiany mają duże rozmiary i które są podejrzewane o charakter złośliwy. Takie badanie określane jest jako śródoperacyjne (można się również spotkać z pojęciem "intra") i jego celem jest przede wszystkim ostateczne potwierdzenie typu istniejącej u operowanego zmiany skórnej. Jeżeli okaże się, że zmiana jest złośliwa, to histopatolog może pomóc chirurgowi w określaniu tego, z jak dużym marginesem należy usunąć twór skórny. Odbywa się to poprzez pobieranie kolejnych wycinków, które oceniane są pod mikroskopem - dzięki temu histopatolog może stwierdzić, czy w badanym materiale jeszcze są obecne nieprawidłowe komórki. Jeżeli takowe stwierdzi - chirurdzy poszerzają wtedy zakres operacji, jeżeli zaś w preparacie nie zostaną stwierdzone nieprawidłowości - margines można uznać za wystarczający i możliwe jest zakończenie operacji.

Badanie histopatologiczne
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródło: WERNER, Betina. Skin biopsy and its histopathologic analysis: Why? What for? How? Part I. An. Bras. Dermatol. [online]. 2009, vol.84, n.4 [cited  2017-03-27], pp.391-395; www.ncbi.nlm,nih.gov

Dodaj komentarz

Badanie histopatologiczne w diagnostyce czerniaka

Badanie histopatologiczne w diagnostyce czerniaka

Czerniak to nowotwór złośliwy, który najczęściej atakuję skórę. Jednak w co dziesiątym przypadku rozwija się w innych miejscach - błonach śluzowych narządów rodnych, jamie ustnej i oczach. Wczesne rozpoznanie choroby jest kluczowym... więcej »

Powiększanie piersi metodą Aquafilling Bodyline

Powiększanie piersi metodą Aquafilling Bodyline

Zabiegi powiększania piersi bezapelacyjnie należą do najpopularniejszych operacji plastycznych. Są chętnie wykonywane przez kobiety na całym świecie i praktycznie w każdym wieku: biust powiększają sobie zarówno dwudziestolatki, jak i pacjentki... więcej »

Abdominoplastyka: metoda na płaski brzuch

Abdominoplastyka: metoda na płaski brzuch

Szczupła talia i płaski brzuch to marzenie większości kobiet i mężczyzn niezależnie od wieku. Niestety, tkanka tłuszczowa ma tendencje do gromadzenia się właśnie na brzuchu, a otyłość typu brzusznego należy do najpowszechniejszych form... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2017 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2017 Tourmedica.pl Sp. z o.o.