Chemiczne metody leczenia żylaków nóg

Chemiczne metody leczenia żylaków nóg

Żylaki kończyn dolnych sprawiają, że kobiety - bo to u niech problem pojawia się najczęściej - wstydzą się swojego wyglądu i, pomimo że ich nogi są zgrabne, preferują noszenie spodni lub długich spódnic nawet w lato. Jednak żylaki to nie tylko defekt estetyczny, to także objaw choroby, którą na szczęście można skutecznie leczyć - także przy zastosowaniu małoinwazyjnych metod.

Dane epidemiologiczne z American Venous Forum pozwalają twierdzić, że żylaki kończyn dolnych to powszechne schorzenie wśród ludzi na całym świecie. W populacji europejskiej występowanie żylaków nóg szacuje się na około 20% u osób dorosłych, z których ponad połowę stanowią kobiety. Po 60 roku życia zachorowalność wzrasta do około 40%, choć niektóre statystyki pokazują, że chorych może być znacznie więcej. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Żylaki kończyn dolnych to objaw przewlekłej choroby żylnej, który polega na patologicznym rozszerzeniu żył, przez co są one widoczne przez skórę i tworzą na niej wybrzuszenia. Oprócz defektów estetycznych żylaki mogą wywoływać obrzęki nóg i stóp, ból, uczucie mrowienia i ciężkości oraz przebarwienia.

Metod leczenia żylaków jest kilka - od zabiegów chirurgicznych przez leczenie farmakologiczne po laseroterapię. Jedną ze skutecznych metod postępowania z żylakami jest skleroterapia, czyli aplikowanie środków chemicznych w celu zamknięcia światła poszerzonego naczynia krwionośnego.

Skleroterapia, czyli chemiczne leczenie żylaków nóg

Historia skleroterapii sięga początku XIX wieku, ale za punkt zwrotny w dziedzinie leczenia żylaków uważa się 1946 rok, w którym po raz pierwszy użyto do obliteracji siarczanu sodowego tetradecylu, który stosowany jest do dzisiaj.

Substancji, wykorzystywanych w trakcie zabiegu skleroterapii jest obecnie mnóstwo, choć najpowszechniejszymi są polidekanol i wspomniany już siarczan sodowy tetradecylu w formie roztworu. Zabieg sklerotrapii z ich użyciem rozpoczyna się od ułożenia pacjenta w pozycji horyzontalnej, a następnie ewentualnego uniesienia jego nogi w celu opróżnienia żylaka z krwi. Następnie lekarz wstrzykuje pacjentowi lek, który wywołuje stan zapalny w chorej żyle, co prowadzi do obkurczenia ścian żylaka i zamknięcia jego światła. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i ma charakter ambulatoryjny, co oznacza, że bezpośrednio po nim pacjent może wrócić do domu i codziennych zajęć. Przed poddaniem się chemicznemu leczeniu żylaków należy wykonać USG dopplerowskie w celu dokładnej oceny stanu żył i naczyń krwionośnych.

Inną metodą chemicznego leczenia żylaków jest skleroterapia z użyciem specjalnej pianki. Przeznaczona jest do likwidowania większych żylaków, z którymi roztwór mógłby sobie nie poradzić. Przebieg zabiegu jest identyczny jak w przypadku skleroterapii płynem, użyte substancje również. Jedyna różnica polega na tym, że wstrzykiwane leki mają formę pianki, a nie roztworu. Zaletą tego sposobu jest intensywność działania substancji - w przypadku pianki trzeba zużyć mniej produktu, by działał tak samo dobrze, jak roztwór. Tworzenie pianki jest proste: lekarz zasysa do jednej strzykawki substancję obliterującą, do drugiej zaś powietrze. Obie strzykawki łączone są specjalnym kanalikiem, dzięki któremu możliwe jest wymieszanie powietrza i leku. W wyniku mieszania płyn staje się coraz gęstszy i przyjmuje formę pianki.

Celem obu technik jest maksymalne uszkodzenie śródbłonka naczynia krwionośnego, co lekarz osiąga, starając się jednocześnie uniknąć powstania skrzepliny. Już kilka sekund po podaniu środka obliterującego powstaje obrzęk komórek śródbłonka, a następnie są one rozrywane i złuszczane do światła żyły. Proces postępuje jeszcze przez jakiś czas, powodując obkurczanie ścian żylaka i w efekcie całkowite jego zamknięcie. Przez około siedem tygodni od zabiegu tworzy się ziarnina, a następnie zostaje ona zastąpiona nową tkanką łączną, wypełniającą zniszczonego żylaka.

Jak każdy zabieg, skleroterapia niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. Do najczęstszych zaliczają się odczyny alergiczne, objawy przedawkowania i zapalenie żył. Zabieg jednak jest stosunkowo bezpieczny i rzadko dochodzi do poważnych komplikacji.

Skleroterapia naczyń żylnych kończyn dolnych
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: Krasiński, Z., Aniukiewicz, K., Krasińska, A., Czyżak, W. (2014). Przewlekła niewydolność żylna - epidemiologia i leczenie farmakologiczne. Przegląd flebologiczny, 22(1), 1-16; Strzelecka-Węklar, D., Żmudzińska, M., Czarnecka-Operacz, M. (2009) Sclerotherapy. Part I - indications, contraindications and procedure techniques. Post Dermatol Alergol, 24(6), 539-541; Marona, H., Kornobis, A. (2009). Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody leczenia - aktualny stan wiedzy. Postępy farmakoterapii, 65(2), 88-92.

Dodaj komentarz

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.