Chirurgia ogólna - informacje i aktualności

Informacje medyczne z kategorii chirurgia ogólna oraz o lekarzach ze specjalizacją: chirurg ogólny, transplantolog

Metoda Barrona w leczeniu hemoroidów

Hemoroidy to przypadłość, objawiająca się m.in. pieczeniem i świądem, jak również krwawieniem z odbytu. Z czasem symptomy choroby stają się coraz bardziej uciążliwe, dlaczego z leczeniem hemoroidów nie warto zwlekać, zwłaszcza że obecnie do wyboru jest wiele skutecznych metod ich nieoperacyjnego usuwania. Jedną z małoinwazyjnych technik leczenia hemoroidów jest metoda Barrona, nazywana także gumkowaniem. więcej »

Przyczyny powstawania przepuklin

Przepuklina jest jedną z tych dolegliwości, które – choć zazwyczaj nie dają bardzo uciążliwych dla pacjenta objawów – nie powinny być lekceważone, ponieważ czasami mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia i wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Właśnie dlatego warto wiedzieć, kto jest szczególnie narażony na powstawanie przepukliny i jakie czynniki sprzyjają rozwojowi tego schorzenia. więcej »

Jak rozpoznać przepuklinę

Przepuklina (łac. hernia) to ogólna nazwa grupy schorzeń, polegających na nieprawidłowym przemieszczeniu się narządów wewnętrznych. Niezależnie od miejsca występowania, przepuklina daje na ogół zestaw bardzo podobnych objawów. Odpowiednio wczesne rozpoznanie schorzenia jest o tyle istotne, że w pewnych sytuacjach może dojść do tzw. uwięźnięcia, co jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Jak zatem rozpoznać przepuklinę? więcej »

Zimna plazma wspomoże leczenie trudno gojących się ran

Leczenie ran, szczególnie przewlekłych, przykuwa uwagę wielu różnych lekarzy. Powodem takiej sytuacji jest fakt, że nawet przy pomocy najnowocześniejszych opatrunków niektóre rany wyleczyć jest bardzo ciężko. Możliwe, że nową techniką, pomocną w zaopatrywaniu niegojących się ran, już niedługo będzie poddawanie ich działaniu zimnej plazmy. więcej »

Czy leczenie hemoroidów metodą Barrona jest skuteczne?

Jedną z technik leczenia żylaków odbytu jest metoda Barrona. Technika ta została wprowadzona już w 1958 roku, a mimo to nadal jest z powodzeniem wykorzystywana u pacjentów z chorobą hemoroidalną. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zarówno fakt, że zabieg nie wymaga pozostawania w szpitalu i do jego wykonania wystarcza znieczulenie miejscowe, jak i to, że metoda Barrona w leczeniu żylaków odbytu cechuje się dużą skutecznością. więcej »

Przetoka odbytu - przyczyny powstawania

Nieprawidłowe połączenie pomiędzy kanałem odbytu a skórą nazywane jest przetoką odbytu. Do jej powstawania prowadzić mogą różne stany: najczęściej przyczyną przetoki okołoodbytniczej są ropnie, jednak problem pojawiać się może również na skutek ogólnoustrojowych zakażeń czy w związku z zapalnymi chorobami jelit. Wśród różnych patologii, prowadzących do występowania tego schorzenia, wymienia się również komplikacje zabiegów chirurgicznych przeprowadzanych czy to w obrębie krocza i samej okolicy odbytu, czy też w obrębie żeńskich narządów rozrodczych. więcej »

Przepuklina brzuszna a ćwiczenia

Ćwiczyć czy nie ćwiczyć - takie pytanie zadaje sobie wielu pacjentów borykających się z przepukliną brzuszną. Odpowiedź jest prosta: ruch jest jak najbardziej wskazany, jednak takie osoby muszą wybierać aktywności sportowe, które nie będą groziły powiększeniem się obecnej przepukliny. więcej »

Czy laserowe leczenie hemoroidów jest skuteczne?

Hemoroidy, zwane także żylakami odbytu czy guzkami krwawniczymi, to bardzo powszechna dolegliwość - według różnych dostępnych danych, z ich powodu cierpi nawet co drugi Polak. O dokładne dane jest dosyć trudno - wszak hemoroidy uważane są za dolegliwość dość wstydliwą. Tymczasem można je skutecznie leczyć, a jednym z nowoczesnych sposobów na walkę z hemoroidami jest usuwanie żylaków odbytu z wykorzystaniem promieniowania lasera. więcej »

Przepuklina brzuszna u dziecka

Przepukliny u dzieci różnią się od tych, które są spotykane u osób dorosłych. Inny jest mechanizm ich powstawania, ale różnice dotyczą też leczenia tego problemu u małych pacjentów - nie wszystkie występujące u maluchów przepukliny wymagają bowiem operacji. więcej »

Metody leczenia torbieli włosowej

Torbiel włosowa, nazywana również pilonidalną, to niewielka jama zapalna, tworząca się w tkance podskórnej szpary międzypośladkowej. Zazwyczaj powstaje na wysokości kości ogonowej lub krzyżowej, a w jej wnętrzu znajdują się wrośnięte włosy oraz bardzo często treść ropna. Schorzenie to ma tendencję do przewlekania się i częstych nawrotów. więcej »