Chirurgia plastyczna piersi w Polsce

Chirurgia plastyczna piersi w Polsce

W Polsce większość procedur z zakresu chirurgii plastycznej biustu musi być opłacana przez pacjentów samodzielnie, niektóre zabiegi mogą być jednak refundowane przez NFZ. Procedury, przeprowadzane w tym rejonie ciała, to zarówno powiększanie biustu, jak i zabiegi zmniejszania piersi czy ich rekonstrukcji. Obecnie w Polsce dostępne są takie operacje plastyczne piersi, jak i w innych krajach świata - od kiedy jednak tak jest?

Chirurgia plastyczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem pacjentów. Według danych American Society for Aesthetic Plastic Surgery, w samych Stanach Zjednoczonych w 2015 roku różne zabiegi z zakresu tej dziedziny przeprowadzono u prawie dwóch milionów osób. Znaczną część, bo przekraczającą 1/4 ze wszystkich procedur, stanowiły te dotyczące gruczołów piersiowych. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Polscy pacjenci również korzystają z usług chirurgów plastycznych, jednakże tak dokładne jak powyżej przedstawione statystyki nie są niestety dostępne. Według portalu newsweek.pl, w ciągu roku chirurgów plastycznych odwiedza prawie 500 tysięcy Polaków, a część z tych wizyt zapewne związana jest z przeprowadzeniem zabiegów plastycznych w obrębie piersi.

Polska chirurgia plastyczna piersi: co warto wiedzieć

Pierwsze wzmianki o operacjach plastycznych piersi w Polsce pochodzą z lat 60. XX. wieku, kiedy to zaczęto przeprowadzać zabiegi rekonstrukcyjne biustu. Dokonywali ich lekarze pod kierownictwem profesora Michała Kraussa z Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Plastycznej w Polanicy. Początkowo medycy podejmowali próby wykorzystywania do odtwarzania piersi płatów skórnych, pochodzących z rejonu brzucha, ze względu jednak na m.in. długi okres rekonwalescencji po takich zabiegach, zaczęto wykorzystywać skórę z alternatywnych rejonów dawczych, takich jak podbrzusze czy klatka piersiowa.

Rekonstrukcja piersi to zabieg, który znajduje wykorzystanie u pacjentek, cierpiących na różne ich schorzenia (np. przeprowadzana jest ona u kobiet, które straciły pierś z powodu nowotworu). Z chirurgii plastycznej piersi korzystają jednak też pacjentki całkowicie zdrowe - mowa tutaj o zabiegach zwiększania rozmiarów biustu. Pierwszy zabieg powiększenia piersi przy użyciu implantów przeprowadzono w 1962 roku w Teksasie. W tym czasie teoretycznie i polskie pacjentki mogły skorzystać z tej procedury, jednakże istniało jedno zasadnicze ograniczenie - implanty piersiowe w Polsce były wtedy raczej niedostępne. Część kobiet nabywała je w tym okresie za granicą i w ten sposób mogły one przebyć powiększanie piersi, jednakże jakość tych struktur była daleka od doskonałości.

Poza dwoma wymienionymi już zabiegami z zakresu chirurgii piersi, polscy pacjenci mogą skorzystać z jeszcze innych procedur. Wśród nich należy wspomnieć o chirurgicznym liftingu (podniesieniu) piersi, operacji zmniejszającej biust czy o procedurach zmniejszenia otoczek i brodawek sutkowych. Prawdopodobnie nie wszyscy o tym wiedzą, ale zabiegi plastyczne w obrębie piersi przechodzą również mężczyźni - mowa tutaj o pacjentach, u których rozwinęła się ginekomastia.

W Polsce część zabiegów chirurgii plastycznej piersi jest refundowana, za inne z kolei pacjenci zmuszeni są zapłacić sami. W ramach świadczeń finansowanych przez NFZ można przebyć:

  • zabieg pomniejszenia biustu (w razie istnienia wskazań, którymi mogą być np. regularne dolegliwości bólowe ramion czy kręgosłupa spowodowane posiadaniem zbyt dużego biustu),
  • operację rekonstrukcji piersi po jej amputacji z powodu choroby nowotworowej.

Za takie zabiegi, jak powiększenie piersi implantami, pacjentki mogą zapłacić od 8 tysięcy złotych w Łodzi do 20 tysięcy złotych w Warszawie. Lifting piersi w Poznaniu kosztuje około 9 tysięcy złotych, z kolei w Szczecinie cena tej samej procedury sięga 17 tysięcy złotych. Zmniejszenie otoczek sutkowych jest natomiast najtańszą wśród wymienionych procedurą, jej koszty sięgają bowiem od 1 200 złotych w Częstochowie do 6 tysięcy złotych w Krakowie.

Powiększanie piersi implantami okrągłymi
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.newsweek.pl; www.czytelniamedyczna.pl; www.wyborcza.pl; www.surgery.org

Dodaj komentarz

Powiększanie piersi: nie tylko implanty

Powiększanie piersi: nie tylko implanty

Piękne piersi uznawane są za jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości, dlatego kobiety od lat chętnie korzystają z możliwości ich operacyjnego powiększenia. O ile jednak kiedyś jedyną opcję stanowiła augmentacja biustu implantami,... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska