Chirurgiczny lifting brzucha - jakie są efekty zabiegu

Chirurgiczny lifting brzucha jest wykonywany u kobiet po ciąży oraz u pacjentów obu płci, którzy zrzucili sporą ilość zbędnych kilogramów. Podczas operacji chirurg usuwa nadmiar skóry i tkanki podskórnej oraz zszywa mięśnie proste brzucha, które uległy rozejściu. Efekt zależy w dużej mierze od warunków anatomicznych konkretnego pacjenta, jest omawiany podczas konsultacji przed zabiegiem. Operacja pozostawia rozległą bliznę, która jednak jest możliwa do ukrycia pod bielizną.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Otyłość jest obecnie prawdziwą epidemią, z roku na rok zwiększa się ilość osób z nadwagą lub otyłością. Na szczęście coraz więcej się mówi o zdrowej żywności i aktywnym stylu życia. Wprowadzenie do swojej diety owoców i warzyw oraz regularna aktywność fizyczna pozwoliła wielu osobom na zrzucenie nadmiaru kilogramów. Niestety nawet wygrana walka z otyłością ma swoją ciemną stronę: nadmiar skóry. Jest on szczególnie widoczny na brzuchu, a nawet intensywne ćwiczenia fizyczne nie są w stanie go zlikwidować. Czy zatem trzeba wybierać między nadmiarem kilogramów a obwisłą skórą?

Drugą sporą grupą osób, zmagających się z nadmiarem skóry na brzuchu, są kobiety, które urodziły dziecko. Po ciąży często pozostaje ślad w postaci obwisłego brzucha. Sposobem na poradzenie sobie z kompleksami w tych przypadkach może być wykonanie chirurgicznego liftingu brzucha. Usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej może poprawić estetykę ciała osoby operowanej i dać jej wyższe poczucie własnej wartości.

Jakie są efekty chirurgicznego liftingu brzucha?

Chirurgiczny lifting brzucha, czyli abdominoplastyka, jest to zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki podskórnej (głównie tłuszczowej). Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje cięcie w dolnej części brzucha, odpreparowuje skórę wraz z tkanką podskórną od mięśni i naciąga skórę. Jej nadmiar jest usuwany, przez co możliwe jest uzyskanie efektu płaskiego brzucha. Co ważne, wraz ze skórą usunięta zostaje część tkanki tłuszczowej, co dodatkowo poprawia efekt wizualny operacji. U części pacjentów podczas zabiegu wykonywana jest dodatkowo liposukcja. Chirurg może pod kontrolą wzroku odessać tkankę tłuszczową z miejsc, w których jest to trudne do osiągnięcia przy pomocy diety i aktywności ruchowej. Dodatkowo, po wykonaniu liposukcji możliwe jest lepsze ułożenie powłok brzusznych i korzystniejszy efekt pozabiegowy.

U części pacjentów, a najczęściej u kobiet po ciążach, zauważyć można uwypuklenie poniżej pępka. Jest ono spowodowane rozejściem się mięśni prostych brzucha. Podczas chirurgicznego liftingu brzucha możliwe jest zszycie mięśni prostych. Daje to efekt "sportowego" brzucha i podkreśla talię.

Podczas zabiegu abdominoplastyki chirurg wykonuje cięcie, zazwyczaj w kształcie litery "W", umiejscowione w podbrzuszu. Miejsce cięcia jest wybierane tak, aby pozostała po operacji blizna mogła być bez problemu ukryta pod bielizną lub strojem kąpielowym. U kobiet, które przeszły cesarskie cięcie możliwe jest ukrycie nowej blizny w bliźnie po cesarskim cięciu. Należy pamiętać o tym, że skóra i tkanka zostają przemieszczone. W związku z tym naturalny pępek zostaje wycięty, a w przebiegu operacji zostaje wytworzony nowy. Dlatego wygląd pępka po abdominoplastyce może się różnić od tego przed zabiegiem.

Niestety każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Po abdominoplastyce może pozostać trudno gojąca się rana lub infekcja w jej obrębie, co niesie ryzyko powstania mało estetycznej blizny. Po operacji mogą pojawić się zaburzenia czucia w obrębie brzucha, które zazwyczaj ustępują.

Autorzy artykułu "Persistent Pain and Sensory Abnormalities after Abdominoplasty" oceniali częstość występowania bólu i zaburzeń czucia u pacjentów po plastyce brzucha oraz ich zadowolenie z operacji. Spośród 170 operowanych, 14 (8,2%) zgłaszało uporczywy ból w ciągu 7 dni od zabiegu. Zaburzenia czucia były powszechne, występowały u 138 (81%) pacjentów. Niemniej jednak, aż 149 (88%) operowanych było zadowolonych z przeprowadzonego zabiegu.

Źródła: "Persistent Pain and Sensory Abnormalities after Abdominoplasty" Plastic and Reconstructive Surgery, Global Open. 2015 Dec 9;3(11):e561; www.termedia.pl; "Chirurgia plastyczna" Jürgen Holle.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Plastyka brzucha

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 67

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…