Co to jest implantoprotetyka?

Piękny i zdrowy uśmiech niewątpliwie wpływa na nasz wizerunek. Braki w uzębieniu, choć mogą być spowodowane chorobą lub wypadkiem, często utożsamiane są z brakiem higieny czy zaniedbanie. Osobom, które chciałyby odbudować swój uśmiech, z pomocą przychodzi implantoprotetyka.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Implantoprotetyka to dziedzina stomatologii rozwijająca się od około 40 lat. Narodziny tej dziedziny datuje się na lata 50-te ubiegłego wieku, a za ojca współczesnej implantologii uważa się prof. Branemarka. Co ciekawe, prof. Branemark był ortopedą, który w swoich badaniach szczególnie interesował się mikrokrążeniem krwi oraz procesami gojenia się kości. Zauważył, że umieszczenie w kości tytanu w sposób minimalnie inwazyjny umożliwia niesamowicie silne zespojenie tkanki kostnej z wprowadzonym elementem tytanowym - proces ten nazwał osteointegracją. Prof. Branemark opisał potencjał tytanu jako materiału, obiecującego nie tylko w celach tworzenia implantów ortopedycznych, ale również stomatologicznych. 

Pierwszy tytanowy implant zębowy został wykonany przez profesora Branemarka, a następnie wykorzystany w 1965 roku. Od tamtej pory rozwój techniki, miniaturyzacja oraz postęp medycyny umożliwił również prężny rozwój implantoprotetyki.

Czym zajmuje się implantoprotetyka? 

Implantoprotetyka jest dziedziną, która łączy w sobie elementy postępowania chirurgicznego - czyli etap wszczepienia implantu, a także proces odbudowy zęba na implancie, którym zwykła zajmować się protetyka. 

Implanty stomatologiczne są trwałe, bezpieczne i mają szeroką gamę zastosowań - można wykorzystywać je zarówno w przypadku braku pojedynczych zębów, jak i w celu rekonstrukcji całego uzębienia. Implant stomatologiczny imituje naturalny korzeń zęba i jest umieszczany w obrębie kostnych części szczęki lub żuchwy. Implanty stomatologiczne wykonywane są z tytanu, gdyż jest to materiał wysoce biokompatybilny, co oznacza, że organizm nie traktuje implantu jako ciało obce i nie dąży do jego odrzucenia. Tak osadzony implant stanowi silną podporę dla nowych zębów.

Jak przebiega zabieg wszczepienia implantu?

Zabieg umieszczenia implantu w kości jest całkowicie bezbolesny - wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym i w przypadku pojedynczego ubytku trwa zwykle on zaledwie 20 minut. Procesy gojenia trwają około 3 miesięcy w przypadku wprowadzenia implantu do kości żuchwy oraz 6 miesięcy w przypadku umieszczenia go w szczęce.  Po upływie tego czasu można przystąpić do prac protetycznych, których celem jest odbudowa na implancie nowego zęba z wykorzystaniem specjalnych materiałów protetycznych. Są to substancje przypominające tkankę zębową jednak charakteryzuje je większa odporność na ścieranie i urazy.

Rodzaje implantów zębowych

Obecnie istnieje wiele rodzajów implantów, które różnią się między sobą kształtem, wielkością czy rodzajem powierzchni. Innowacją ostatnich lat jest wprowadzenie na rynek implantów wykonanych z cyrkonu. Uważa się, że implanty cyrkonowe pozwalają uzyskać jeszcze bardziej naturalny efekt, a przede wszystkim są alternatywą dla osób, u których rozwija się reakcja alergiczna na tytan. Ponadto wadą tytanu jest to, iż występuje w kolorze srebrnoszarym. O ile bezpośrednio po zabiegu implany ufiksowany jest na tyle głęboko, iż jest to niezauważalne, to zdarza się, że po wielu latach w wyniku zjawiska tzw. opadania dziąseł u części osób może dojść do nieznacznego odsłonięcia implantów.

Implantoprotetyka pozwala nie tylko odzyskać piękny uśmiech, ale, co równie istotne, pozwala uniknąć dyskomfortu związanego z używaniem protez ruchomych. W znacznym stopniu poprawia przez to samopoczucie pacjenta i pozwala odzyskać pewność siebie oraz komfort przebywania w towarzystwie i wspólnego spożywania posiłków.

Źródła:

  • red. wyd. pol. A.Bożyk, M.Michalak, "Implantoprotetyka. Zalety. Przeciwwskazania. Rozwiązania praktyczne", Wrocław, 2017, ISBN: 978-83-65625-99-1

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Implantologia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…