Co to jest sterowana regeneracja kości?

Utrata lub braki w uzębieniu wpłynąć mogą na wiele aspektów funkcjonowania w codziennym życiu. Trudności w relacjach z innymi osobami czy niska samoocena, spowodowana obecnym stanem uzębienia, to tylko niektóre z wielu możliwych problemów. Dokonania i rozwój współczesnej medycyny umożliwiają wczepianie implantów zębowych nawet w przypadkach, w którym do utraty uzębienia doszło parę lat wcześniej. Jest możliwie m.in. dzięki coraz szerzej stosowanym nowoczesnym technikom takim jak tzw. sterowana regeneracja kości.

Podstawą, która wymagana jest w procesie wszczepienia implantów zębów jest odpowiedni stan, czyli ilość i jakość, tkanki kostnej w danym regionie. Zazwyczaj w przeciągu miesięcy czy lat od ekstrakcji zęba u znacznej części pacjentów dochodzi do lokalnych ubytku tkanki kostnej.  Do nadmiernej utraty kości dojść może również w przebiegu stanów zapalny w okolicy okołowierzchołkowej zęba, co sprzyja gorszym możliwościom implantacji w tej okolicy. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Ubytki te powodują, że ewentualny proces wczepienia implantów zębów jest często utrudniony lub wręcz niemożliwy do przeprowadzenia. Na szczęście istnieją metody, które umożliwiają odnowę i odtworzenie objętościowe utraconej tkanki kostnej. Właśnie taką metodą jest sterowana regeneracja kości.

Sterowana regeneracja kości - czym jest i jakie ma zastosowanie?

Sterowana regeneracja kości (ang. Guided Bone Regeneration - GBR) jest zabiegiem, w przebiegu którego z pomocą specjalnych preparatów kościotwórczych lub kościozastępczych tworzy się odpowiednie "rusztowanie" dla regenerującej się tkanki kostnej organizmu pacjenta.

Celem całego procesu jest wytworzenie takiej ilości tkanki kostnej, która umożliwia wszczepienie m.in. tytanowych implantów, dzięki odpowiedniemu ukierunkowaniu i wsparciu naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu. Poza samym wprowadzeniu w okolicę docelową materiału substytucyjnego, konieczne jest dodatkowe jego zabezpieczenie specjalną membraną. Błona ta stanowi fizyczną zaporę (blokadę), uniemożliwiają migrację innych komórek m.in. tkanek miękkich w kierunku stopniowo odnawiającej się tkanki kostnej. W zależności od podjętej decyzji błony takie mogą być zarówno rozpuszczalne, jak i nierozpuszczalne. W drugim przypadku konieczne jest późniejsze usunięcie wprowadzonej membrany.

Jednym z częściej stosowanych materiałów w sterowanej regeneracji kości jest preparat Bio-Oss. Jest on materiałem kościozastępczym pochodzenia odzwierzęcego, który tworzy szkielet dla rosnącej w czasie tkanki kostnej oraz pobudza procesy jej formowania i gojenia tkanek. Po wytworzeniu tkanki kostnej ulega on integracji z ciałem pacjenta, stopniowemu metabolizmowi i ostatecznie rozkładowi. 

Zatoki szczękowe są przestrzeniami, znajdującymi się w kościach szczękowych, których głęboki zachyłek może uniemożliwić zabieg wczepienia implantów w tylnych odcinkach szczęk. Preparat Bio-Oss znajduje również zastosowanie w tych sytuacjach w tzw. procedurach podnoszenia dna zatoki szczękowej (ang. sinus-lift). Zabiegi te polegają na podniesieniu błony wyściełającej zatokę i wprowadzeniu w powstałą przestrzeń odpowiedniego substytutu tkanki kostnej, który stanowić będzie podłoże i miejsce zagnieżdżenia implantu. Należy mieć na uwadze, że procesy rozwoju i regeneracji tkanki kostnej wymagają odpowiedniej ilości czasu, aby mogło dojść do uzyskania odpowiedniej grubości i gęstości kości w danej lokalizacji. Z reguły czas ten wynosi około 6 miesięcy.

Zazwyczaj decyzję o zastosowaniu sterowanej regeneracji kości podejmuję się na podstawie wykonanego przez implantacją zdjęcia rentgenowskiego lub obrazów uzyskany z TK (tomografii komputerowej). Procedura wczepienia materiału syntetycznego w przebiegu sterowanej regeneracji kości odbywa się najczęściej z zastosowaniem technik znieczulenia miejscowego. Ewentualne dolegliwości takie jak ograniczony obrzęk czy ból zazwyczaj ustępują samoistnie i reagują dobrze na ogólnodostępne środki przeciwbólowe.

Zabiegi sterowanej regeneracji kości z użyciem preparatów takich jak Bio-Oss uznawane są za procedury bezpieczne, które obarczone są niewielkim ryzykiem wystąpienia powikłań i działań niepożądanych.

Sterowana regeneracja kości / tkanek
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: www.dentistryiq.com

Autor:

Dodaj komentarz

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny...

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do...

Co Polacy sądzą o polskiej służbie zdrowia?

Co Polacy sądzą o polskiej służbie zdrowia?

Zaledwie 18% polskich pacjentów pozytywnie ocenia służbę zdrowia w kraju. Alarmujące wnioski znalazły się w raporcie Siemens Healthineers. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się z tego badania? Czy naprawdę polska służba zdrowia sama potrzebuje...

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska