Co to jest terapia Orthokine i jakie ma zastosowanie

Orthokine to nowoczesna, nieoperacyjna terapia zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów i kręgosłupa, opierająca się na podaniu pacjentowi autologicznej surowicy, wytworzonej z jego własnej krwi. Zawarte w niej białka o właściwościach przeciwzapalnych pozwalają na skuteczne zahamowanie procesów chorobowych i stymulację regeneracji tkanek. Zabieg pozwala znacznie odsunąć w czasie konieczność leczenia operacyjnego lub nawet uniknąć go.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Artroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów, dotyka nawet połowy osób po pięćdziesiątym roku życia a jednocześnie diagnozowana jest u coraz młodszych pacjentów. Procesy "zużywania" się stawów postępują szybciej niż w przypadku innych części ciała – wpływ na to mają między innymi nadwaga, zbyt intensywne uprawianie sportów oraz urazy mechaniczne. 

Będące następstwem artrozy bóle reumatyczne jeszcze do niedawna uważane były za dolegliwość na którą w zasadzie nie ma rady, oprócz doraźnego stosowania leków przeciwbólowych. Definitywnym rozwiązaniem w bardzo zaawansowanych przypadkach może być także leczenie operacyjnie, obejmujące resekcję chorych końców stawowych i wszczepienie endoprotezy. Jest to jednak poważny zabieg, obarczony ryzykiem powikłań. Nowatorskim podejściem do problemu okazało się opracowanie w Niemczech w 1997 r. terapii Othokine, mającej na celu nieoperacyjne leczenie zwyrodnień stawów, stanów zapalnych oraz bólu pleców powstających w rezultacie rozwoju zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Na czym polega terapia Orthokine?

Istotą terapii Orthokine jest podanie pacjentowi autologicznej surowicy, wytworzonej z jego własnej krwi. Krew po pobraniu jest inkubowana przez sześć godzin w temperaturze 37 stopni Celsjusza. W trakcie tego procesu komórki krwi wytwarzają działające przeciwzapalnie białka ochronne – działające antagonistycznie na receptory interleukiny-1 (IL-1Ra) i powstrzymujące proces zapalny w miejscu wstrzyknięcia.

Interleukina-1 (IL-1) jest białkiem przekaźnikowym – substancją, która ostrzega komórki organizmu o urazie lub zakażeniu. Reakcją organizmu na uszkodzenie jest zapalenie. Stan zapalny trwający dłużej niż kilka dni przechodzi w stan przewlekły. Zadaniem białek przekaźnikowych, w tym antagonisty receptora interleukiny-1 (IL-1Ra) jest zahamowanie stanu zapalnego. U osoby, u której nasila się proces zapalny związany z destrukcja stawów zaburza się równowaga (homeostaza) pomiędzy interleukiną-1 a antagonistą receptora interleukiny-1 na niekorzyść tego drugiego, co w efekcie powoduje nasilenie procesu zapalnego.

Surowica z białkami ochronnymi jest oddzielana od skrzepu krwi i podawana pacjentowi od jednego do trzech razy w tygodniu w miejsce chorobowo zmienione w celu zahamowania procesów zapalnych i stymulowania regeneracji tkanek.

Terapia Orthokine znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadkach:

  • stanów zapalnych stawów kolanowych, biodrowych (choroba zwyrodnieniowa, artroza)
  • uszkodzeniach chrząstki stawowej,
  • urazach sportowych ścięgien, mięśni i więzadeł
  • chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa związanej z uciskiem korzeni nerwowych w odcinku lędźwiowym

Orthokine uznawana jest aktualnie za najefektywniejszą metodę leczenia nieoperacyjnego, zatrzymującą stany zapalne i tym samym hamującą procesy rozwoju zmian zwyrodnieniowych. Przynosi ulgę w bólu i podnosi jakość życia osób, u których z różnych względów niewskazane jest leczenie operacyjne (np. wymiana części stawu). Zabieg skutecznie hamuje na okres co najmniej dwóch lat postęp choroby zwyrodnieniowej, niweluje ból oraz przywraca większą ruchomość stawu i poprawia komfort życia pacjenta. Pozwala odsunąć w czasie ewentualną endoprotezoplastykę lub nawet całkowicie jej uniknąć.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Terapia Orthokine

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…