Część chirurgiczna zabiegu implantacji zęba

Część chirurgiczna zabiegu implantacji zęba

American Academy of Implant Dentistry informuje, że implanty zębowe posiada aż 3 miliony obywateli USA, co więcej - liczba ta rośnie o około 500 tysięcy na każdy rok. U każdego z tych pacjentów osiągnięcie stanu posiadania pełnego, pozbawionego braków uśmiechu poprzedzał etap chirurgiczny implantowania zębów.

Implanty zębowe to rozwiązanie, pozwalające uzupełnić występujące u pacjenta braki zębowe. Cechują się one trwałością oraz tym, że umieszczone są one we wnętrzu jamy ustnej na stałe, co znacznie przewyższa komfort ich posiadania w odniesieniu do chociażby wyjmowanych protez zębowych. 

Implanty zębowe od 600 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Po zakończeniu leczenia implantologicznego widoczna jest jedynie przypominająca naturalne struktury korona zębowa. Zanim jednak zostanie ona osadzona na implancie, dokonywany jest szereg innych procedur - jedną z nich stanowi część chirurgiczna.

Co się dzieje w trakcie chirurgicznej części zabiegu implantacji zębów?

Pierwszym etapem chirurgicznego odtwarzania utraconych zębów jest znieczulenie okolicy poddawanej zabiegowi. Pacjent nie musi się w tym wypadku znajdować pod wpływem znieczulenia ogólnego, wystarczające jest znieczulenie miejscowe lub przewodowe. Po upewnieniu się, że pacjent nie będzie odczuwał bólu, przejść można do kolejnej części zabiegu. Należy w tym wypadku przygotować miejsce pod wszczepiany implant zębowy. Celowi temu służą tzw. systemy implantologiczne, których rozmiary precyzyjnie odpowiadają wszczepianej strukturze. Wykonywany manewr określa się mianem osteotomii.

Następnym krokiem jest już umieszczenie samego implantu w obrębie kości szczęki czy żuchwy. Odbywa się to poprzez jego wkręcenie w tkanki pacjenta. W zależności od tego, co następuje później, część chirurgiczną implantacji zęba dzieli się na jedno- lub dwuetapową.

W przypadku zabiegu dwuetapowego na implant zakłada się tzw. śrubę zamykającą, a następnie wszczepione elementy pokrywa się dziąsłem, które ulega zamknięciu przy pomocy szwów. W jamie ustnej pacjenta widoczna jest tylko rana, samego implantu zębowego natomiast nie widać. Drugi etap w tym przypadku polega na tym, że kiedy implant osiągnie w kości stabilizację, jest on odsłaniany i na jego powierzchnię nakłada się wtedy tzw. śrubę gojącą.

Odmienny jest przebieg procedury jednoetapowego wszczepiania implantu zębowego. W tym wypadku po umieszczeniu go w jamie ustnej od razu nakłada się śrubę gojącą, przez co nie istnieje konieczność jego późniejszego odsłaniania. Niestety, jak zwykło się mawiać, nie ma nic za darmo: w przypadku przebycia zabiegu jednoetapowego istnieje konieczność szczególnej dbałości o okolicę otaczającą implant, jak i o higienę całej jamy ustnej (zwiększone jest bowiem w tym wypadku ryzyko rozwoju stanu zapalnego przyzębia).

Samo wszczepienie implantu stomatologicznego to jeszcze nie koniec odtwarzania uzębienia. Przez okres około 3-6 miesięcy od procedury chirurgicznej zachodzi tzw. osteointegracja, czyli łączenie się implantu z tkanką kostną. Jeżeli w trakcie zabiegu zauważone zostanie, że jakość kości pacjenta jest dość niska, zastosowane mogą zostać biomateriały, które będą stymulować rozrost komórek w okolicy implantu. Czasami jednak struktura tej tkanki jest na tyle osłabiona, że jeszcze przed implantacją przeprowadza się zabieg przeszczepienia kości i dopiero po nim wykonuje się zabieg wszczepienia implantu.

Gdy już dojdzie do odpowiedniej stabilizacji wszczepionej struktury, możliwe jest przystąpienie do ostatecznego etapu, czyli umieszczenia na implancie korony zębowej.

Implanty zębowe
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.mayoclinic.org; www.dentalimplants.com; www.aaid.com

Dodaj komentarz

Implanty - nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Implanty - nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Implanty stomatologiczne to przełomowa technologia umożliwiająca pacjentom odzyskanie zdrowego i pięknego uśmiechu o naturalnym wyglądzie. Mogą stanowić podstawę pojedynczego zęba, jak również bazę dla kompleksowego uzupełnienia... więcej »

Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym

Piękny uśmiech dzięki implantom zębowym

Implanty zębowe to nowoczesne uzupełnienia protetyczne, coraz powszechniej stosowane w stomatologii do odtwarzania ubytków zębowych. Pozwalają odzyskać piękny, pełny uśmiech nie tylko osobom, które utraciły jeden ząb: z zastosowaniem... więcej »

Implanty: nowe, lepsze zęby?

Implanty: nowe, lepsze zęby?

Piękny uśmiech to przede wszystkim uśmiech kompletny. Żadne wady uzębienia nie rzutują tak bardzo na nasz wygląd jak braki zębowe: zęby mogą mieć różne odcienie, nie muszą też być idealnie równe i proste, najważniejsze jednak, by podczas... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska